Նոյեմբերի 18-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթա­համա­լիրի ակադեմիայի` պետության և իրավունքի տեսու­թյան և սահ­մանադրական իրավունքի ու վարչական իրավունքի և ոս­տի­կա­նու­թյան վարչական գոր­ծունեության ամբիոններին կից գործող պետաիրավական ա­ռար­կա­ների գիտական խմբակի 2022-2023 ուստարվա առաջին նիստը:
Ներկա էին կրթահամալիրի ակադեմիայի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի պետի պարտականությունները կատարող, ոստիկանության փոխգնդապետ Ա. Սաֆարյանը, վարչական իրավունքի և ոս­տի­կա­նու­թյան վարչական գոր­ծունեության ամբիոնի պետ, ոստիկանության մայոր Գ. Խուդոյանը, նույն ամբիոնի ուսումնական ասիստենտ, ոստիկանության կապիտան Ա. Կիրակոսյանը, ամբիոնի պայմանագրային հիմունքներով դասախոս Մ․ Պողոսյանը, կրթահամալիրի կրթության որակի ապահովման և գիտական աշխատանքների բաժնի պետ, ոստիկանության կապիտան  Տ․ Խաչատրյանը:
Գիտական խմբակի նիստի թեման էր՝ «Վերադասության և դատական կարգով վարչական ակտերի բողոքարկման առանձնահատկությունները վարչաիրավական ոլորտում»:
Զեկույցով հանդես եկավ վարչական իրավունքի և ոս­տի­կա­նու­թյան վարչական գոր­ծունեության ամբիոնի ուսումնական ասիստենտ, ոստիկանության կապիտան Ա. Կիրակոսյանը։ Նա անդրադարձավ վարչաիրավական ոլորտում վարչական ակտերի վերադասության կարգով բողոքարկման առանձնահատկություններին՝ վարչական բողոքին ներկայացվող պահանջներին, բողոքարկման վարույթի հարուցման, ինչպես նաև վարչական մարմինների կողմից բողոքն անաչառ, արդարացի և ողջամիտ ժամկետում քննելու հիմնահարցերին: Հաջորդ զեկույցը պայմանագրային հիմունքներով դասախոս Մ․ Պողոսյանինն էր։ Նա ներկայացրեց վարչաիրավական ոլորտում վարչական ակտերի դատական կարգով բողոքարկման ընթացակարգը, հայցադիմումին ներկայացվող պահանջները, վարչական ակտի կատարումը հետաձգելու վերաբերյալ միջնորդությունները և միջանկյալ դատական ակտերի բողոքարկման առանձնահատկությունները։
Գիտական նյութի ներկայացումից հետո նիստի մասնակիցների կողմից բանախոսներին ուղղվեցին հարցեր, որոնց տրվեցին սպառիչ պատասխաններ:

Заседание научного кружка
18 ноября состоялось первое заседание научного кружка по государственно-правовым предметам при кафедрах теории государства и права, конституционного права и административного права, и административной деятельности полиции Академии Образовательного комплекса полиции РА.
Присутствовали: исполняющая обязанности начальника кафедры теории государства и права и конституционного права Академии Образовательного комплекса подполковник полиции А. Сафарян, начальник кафедры административного права и административной деятельности полиции, майор полиции Г. Худоян, ассистент той же кафедры, капитан полиции А. Киракосян, преподаватель кафедры на договорных основах той же кафедры М. Погосян, начальник отдела обеспечения качества образования и научной работы Образовательного комплекса, капитан полиции Т. Хачатрян.
Тема заседания научного кружка – «Особенности обжалования административных актов в вышестоящем и судебном порядке в административно-правовой сфере».
С докладом выступила ассистент кафедры административного права и административной деятельности полиции, капитан полиции А. Киракосян. Она коснулась особенностей обжалования административных актов в административно-правовой сфере, требований, предъявляемых к административной жалобе, возбуждения апелляционного производства, а также вопросов беспристрастного, справедливого и разумного рассмотрения жалобы административными органами. Следующий доклад был подготовлен преподавателем на договорной основе М. Погосяном. Он представил процедуру обжалования административных актов в административно-правовой сфере в судебном порядке, требования, предъявляемые к исковому заявлению, ходатайства об отсрочке исполнения административного акта и особенности обжалования промежуточных судебных актов.
После представления научного материала участники заседания задали докладчикам вопросы, на которые были даны исчерпывающие ответы.