Բացառիկ կրթօջախի արտասովոր աշխարհը
ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրը, լինելով ոստիկանական բարձրագույն ուսումնական հաստատություն, անմասն չի մնում արվեստից, և կրթահամալիրի ակումբում մշտապես տեղի են ունենում մշակութային միջոցառումներ ինչպես հրավիրյալ հայտնի արտիստների մասնակցությամբ, այնպես էլ մեր սովորողների ներգրավվածությամբ:
Առաջին հայացքից երկու տարբեր ուղղությունները՝ իրավագիտությունն ու մշակույթը, ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրում այնքան ներդաշնակ ու գեղեցիկ են հյուսվում, որ մեկը մյուսին լրացնում են այնպես, ինչպես օրենքներով հագեցած իրականությունն ու լիրիկական, թևավոր երազանքները։
Դժվար է չէ՞ պատկերացնել։ Բայց հենց ոտքդ դնում ես կրթահամալիր, անմիջապես տեսնում ես, որ ոստիկանները նաև երգում են, նվագում, պարում, նկարում, գրում ու ասմունքում։
ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրում սովորողները սիրում են անձամբ մասնակցել թատերական ներկայացումներին։ Նրանք այնքան վարպետորեն են կատարում իրենց դերերը, որ ամեն անգամ տեղափոխվում ես թվացյալ իրականություն, ու դու պարզապես ապրում ես հերոսների հետ։
Կրթահամալիրի ստեղծագործող սովորողներն իրենց ունակությունները դրսևորում են նկարների, լուսանկարների, բանաստեղծությունների, շարադրությունների մրցույթներում և հանդես են գալիս ոչ միայն կրթահամալիրում, այլև հանրապետությունում կազմակերպվող այլ մշակութային, ժամանցային, ինչպես նաև հումորային նախագծերում:
Այստեղ արդեն ավանդույթ է դարձել նաև «Բրեյն ռինգ» ինտելեկտուալ խաղի անցկացումը, որով մեր սովորողները գալիս են հավաստելու, որ մասնագիտական գիտելիքներից զատ ունեն նաև տրամաբանելու և արագ մտածելու ունակություն:
Կրթահամալիրի ստեղծագործողների աշխատանքները տպագրվում են կրթահամալիրի «Պատիվ ունեմ» պաշտոնաթերթում, ինչպես նաև «Երազանքի թևերով» ստեղծագործությունների ժողովածուում, որում ներառված են կրթահամալիրի ծառայողների և սովորողների ստեղծագործությունները:

Необыкновенный мир уникального учебного заведения
Образовательный комплекс полиции РА, являясь высшим учебным полицейским заведением, не остается в стороне от культурной жизни. В клубе Образовательного комплекса постоянно проходят культурные мероприятия как с участием приглашенных известных артистов, так и наших талантливых учащихся.
На первый взгляд, юриспруденция и культура - два совершенно разные направления, но в Образовательном комплексе полиции РА они связаны и гармонично переплетены между собой.
Не правда ли трудно представить? Но как только вы попадаете в Образовательный комплекс, вы сразу же убеждаетесь в том, что полицейские прекрасно поют, играют на музыкальных инструментах, танцуют, рисуют, пишут и декламируют прозу и стихи.
Учащиеся Образовательного комплекса прекрасно играют в театральных постановках. Они исполняют свои роли настолько умело, что каждый раз вы переходите грань кажущейся реальности и вместе с героями проживаете всё, что происходит с ними.
Учащиеся Образовательного комплекса представляют себя как художники, фотографы, поэты, прозаики в рамках различных конкурсов не только в Образовательном комплексе, но и на мероприятиях республиканского масштаба, связанных с культурой, развлечениями, юмористическими проектами.
Здесь стало традицией проведение интеллектуальной игры «Брейн-ринг», на которой наши учащиеся демонстрируют не только профессиональные знания, но и способность быстро мыслить и рассуждать.
Творческие работы учащихся и сотрудников Образовательного комплекса публикуются в журнале «Честь имею», а также в литературном сборнике «На крыльях мечты».