Նոր բառարան Կրթահամալիրի սովորողների համար
Լույս է տեսել լեզուների ամբիոնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Ա. Հայրապետյանի «Թմրամիջոցներ և առնչվող արտահայտություններ» հայերեն-ռուսերեն-անգլերեն բառարանը։ Այն նախատեսված է ՀՀ և ԱՀ ոստիկանության և տվյալ բնագավառին առնչվող իրավապահ այլ կառույցների ծառայողների համար: Բառարանը կարող է օգտակար լինել նաև ոլորտը նոր ուսումնասիրող ոստիկանության կրթահամալիրի ուսանողներին:
Բառարանում ընդգրկված են ՀՀ-ում առավել տարածված թմրամիջոցներին, հոգեմետ (հոգեներգործուն) նյութերին, ինչպես նաև դրանք գործածող անձանց վերաբերող՝ պրակտիկայում հաճախ կիրառվող բառեր և արտահայտություններ:
Տրված անգլերեն համարժեքներն ուղեկցվում են գրադարձություններով, ինչը թարգմանությունների ժամանակ հնարավորինս կհեշտացնի լեզուն չիմացող մասնագետների ճիշտ արտասանությունը:
Բառարանն ուղեկցվում է նաև առավել հայտնի թմրամիջոցների գունավոր պատկերներով, որը ոլորտում ծառայության անցած նոր մասնագետներին ավելի ճանաչելի կդարձնի տվյալ բույսը և դրանից ստացվող թմրանյութը:
Հաշվի առնելով, որ թմրամոլությունը և թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը լուրջ վտանգ են ներկայացնում ոչ միայն անհատի, այլև ողջ հասարակության և պետության անվտանգության համար, ինչպես նաև աղետալի վնասներ են հասցնում մեր երկրի տնտեսությանն ու ազգի գենոֆոնդին, և ՀՀ-ում ու ԱՀ-ում իրավապահ մարմինների կողմից ակտիվ պայքար է մղվում դրանց դեմ, «Թմրամիջոցներ և առնչվող արտահայտություններ» հայերեն- ռուսերեն-անգլերեն բառարանը համեստ ներդրում և օժանդակություն է դարի չարիք հանդիսացող վտանգի դեմ պայքարի գործում:

Новый словарь для учащихся Образовательного комплекса
Вышел в свет армянско-русско-английский словарь начальника кафедры языков, полковника полиции А. Айрапетян «Наркотики и связанные с ними выражения». Он предназначен для сотрудников полиции РА и АР и других правоохранительных структур, связанных с данной сферой. Словарь также может быть полезен студентам Образовательного комплекса полиции, изучающим это направление.
В словарь включены наиболее распространенные в РА названия наркотиков, психотропных веществ, а также часто используемые на практике слова и фразы, относящиеся к лицам, которые их употребляют.
Приведенные английские эквиваленты сопровождены транскрипцией, что при переводе максимально упростит правильное произношение для специалистов, не владеющих языком.
Словарь также содержит цветные изображения самых известных наркотиков, которые помогут новым специалистам, пришедшим на службу в эту область, а также сделать данное растение и полученный из него наркотик более узнаваемыми ․
Учитывая, что наркомания и незаконный оборот наркотиков представляют серьезную опасность не только для личности, но и для всего общества и государства, а также наносят катастрофический ущерб экономике нашей страны и генофонду нации, и правоохранительные органы Армении и Арцаха ведут активную борьбу с ними, армяно-русско-английский словарь «Наркотики и связанные с ними выражения» - скромный вклад в борьбу с угрозой, являющейся злом века.