Դեպքի վայրի զննության ուսումնական վարժանքները վիրտուալ իրականության տիրույթում
Վիրտուալ իրականությունն արդեն իսկ ներթափանցել է 21-րդ դարի մարդու կյանք, և Կրթահամալիրի ղեկավարությունը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի օժանդակությամբ սովորողներին ժամանակակից վիրտուալ ուսումնական մեթոդներից անմասն չմնալու հնարավորություն տալու քայլեր է ձեռնարկում։ Վիրտուալ իրականության ծրագրերից մեկը կարող է նպաստել ոստիկանական ուսումնական գործընթացի զարգացմանն ու նոր թվային տեխնոլոգիաների ներդրմանը։
Հունվարի 17-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր էին այցելել ՄԱԶԾ ոստիկանության, անվտանգության և հանրային կառավարման ծրագրի համակարգող Դավիթ Հարությունյանը և Իսպանիայի Թագավորության «Սիբերի» ընկերության ներկայացուցիչներ Մարտա Տորոնյո Լինյդրեսը և Բազիլիո Գուիլերմո Գարսիան։ Այցի նպատակն էր Կրթահամալիրի անձնակազմին ներկայացնել ընկերության ստեղծած՝ «Դեպքի վայրի զննություն» թեմայով վիրտուալ իրականության ծրագիրը։
Կրթահամալիրի պետի գլխավորությամբ՝ ներկայացմանը մասնակցեցին Կրթահամալիրի ակադեմիայի, ուսումնական կենտրոնի և ՈւՄՎ միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի աշխատակիցները։
Ներկաները ծանոթացան վիրտուալ իրականության միջոցով «Դեպքի վայրի զննություն» թեմայով դասընթացի առանձնահատկություններին, ուսումնական գործընթացում դրական ազդեցությանը։ Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան անձամբ փորձարկելու սարքավորումը և պատկերացում կազմելու օգտագործման եղանակների և հնարավորությունների վերաբերյալ։ Կրթահամալիրի ծառայողները բազմաթիվ հարցեր հղեցին այցելուներին՝ ստանալով սպառիչ պատասխաններ։
Այցը շարունակվեց Կրթահամալիրի պետի աշխատասենյակում, որտեղ կողմերը կարծիքներ փոխանակեցին ներկայացված ծրագրի վերաբերյալ, մասնավորապես, Կրթահամալիրի պետը շեշտեց ուսումնական գործընթացը նման հնարավորությամբ համալրելու անհրաժեշտությունը, որը թույլ կտա լավագույնս կազմակերպել պրակտիկ աշխատանքը՝ խնայելով ժամանակն ու ֆինանսական ռեսուրսները։

Учебные занятия по осмотру места происшествия в сфере виртуальной реальности
Виртуальная реальность уже проникла в жизнь человека XXI века, и руководство Образовательного комплекса, при содействии Программы развития ООН, предпринимает шаги, позволяющие учащимся не оставаться в стороне от современных виртуальных методов обучения. Одна из программ виртуальной реальности оказалась достаточно перспективна в развитии учебного процесса по подготовке будущих полицейских и внедрению новых цифровых технологий.
17 января Образовательный комплекс полиции РА посетили координатор программы ПРООН полиции, безопасности и общественному управлению Давид Арутюнян и представители компании «Сибери» Королевства Испания Марта Тороню Линдрес и Базилио Гильермо Гарсия. Целью визита было представить сотрудникам Образовательного комплекса созданную компанией программу виртуальной реальности на тему: «Осмотр места происшествия».
Во главе с начальником Образовательного комплекса в демонстрации программы приняли участие сотрудники Академии, Учебного центра и отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ.
Присутствующие ознакомились с особенностями курса «Осмотр места происшествия» посредством виртуальной реальности, а также его положительным влиянием на учебный процесс. Участники имели возможность лично протестировать оборудование и получить представление о способах и возможностях использования. Сотрудники Образовательного комплекса задали множество вопросов и получили исчерпывающие ответы.
Визит продолжился в кабинете начальника Образовательного комплекса, где стороны обменялись мнениями по представленной программе, в частности, М. Мурадян подчеркнул необходимость пополнения учебного процесса такой возможностью, которая позволит наилучшим образом организовать практическую работу, экономя время и финансовые ресурсы.