Դեպքի վայրի զննության ուսումնական վարժանքները վիրտուալ իրականության տիրույթում
Վիրտուալ իրականությունն արդեն իսկ ներթափանցել է 21-րդ դարի մարդու կյանք, և Կրթահամալիրի ղեկավարությունը ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի օժանդակությամբ սովորողներին ժամանակակից վիրտուալ ուսումնական մեթոդներից անմասն չմնալու հնարավորություն տալու քայլեր է ձեռնարկում։ Վիրտուալ իրականության ծրագրերից մեկը կարող է նպաստել ոստիկանական ուսումնական գործընթացի զարգացմանն ու նոր թվային տեխնոլոգիաների ներդրմանը։
Հունվարի 17-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր էին այցելել ՄԱԶԾ ոստիկանության, անվտանգության և հանրային կառավարման ծրագրի համակարգող Դավիթ Հարությունյանը և Իսպանիայի Թագավորության «Սիբերի» ընկերության ներկայացուցիչներ Մարտա Տորոնյո Լինյդրեսը և Բազիլիո Գուիլերմո Գարսիան։ Այցի նպատակն էր Կրթահամալիրի անձնակազմին ներկայացնել ընկերության ստեղծած՝ «Դեպքի վայրի զննություն» թեմայով վիրտուալ իրականության ծրագիրը։
Կրթահամալիրի պետի գլխավորությամբ՝ ներկայացմանը մասնակցեցին Կրթահամալիրի ակադեմիայի, ուսումնական կենտրոնի և ՈւՄՎ միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի աշխատակիցները։
Ներկաները ծանոթացան վիրտուալ իրականության միջոցով «Դեպքի վայրի զննություն» թեմայով դասընթացի առանձնահատկություններին, ուսումնական գործընթացում դրական ազդեցությանը։ Մասնակիցները հնարավորություն ունեցան անձամբ փորձարկելու սարքավորումը և պատկերացում կազմելու օգտագործման եղանակների և հնարավորությունների վերաբերյալ։ Կրթահամալիրի ծառայողները բազմաթիվ հարցեր հղեցին այցելուներին՝ ստանալով սպառիչ պատասխաններ։
Այցը շարունակվեց Կրթահամալիրի պետի աշխատասենյակում, որտեղ կողմերը կարծիքներ փոխանակեցին ներկայացված ծրագրի վերաբերյալ, մասնավորապես, Կրթահամալիրի պետը շեշտեց ուսումնական գործընթացը նման հնարավորությամբ համալրելու անհրաժեշտությունը, որը թույլ կտա լավագույնս կազմակերպել պրակտիկ աշխատանքը՝ խնայելով ժամանակն ու ֆինանսական ռեսուրսները։

The virtual reality has been involved into 21st century Human lifestyle. With UNDP support the Educational Complex gives opportunity the students to be integral part of modern virtual training methodologies. One of the virtual projects is to promote the development of educational projects and investment of new digital technologies into educational process.
On the 17th of January police security and public management project coordinator of UNDP David Harutyunyan and representatives of the Spanish company “Seabery” Marta Toronio and Bazilio Guillermo Garcia conducted the event. Goal of the visit was to introduce to the staff of the Educational Complex about virtual reality project on crime scene investigation.
With the leadership of the Head of the Educational Complex, police colonel Manuk Muradyan, co-workers of Police Academy, Training Center and International cooperation and IT division attended the event.
Participants were acquainted with the peculiarities of the training on Crime scene investigation by conducting virtual reality project, its positive outcomes for educational process. The attendees had opportunities to experience the given item and imagine the ways of its usage. A lot of questions were given on the issue with its appropriate answers.
After the training, a meeting was held in the office of the Head of the Educational Complex, sharing mutual ideas on the issue. Particularly, Head of the Educational Complex emphasized the necessity of fulfilling educational activities with such projects as it gives the best opportunity to arrange practice, keeping time and financial capacities.