Առցանց համաժողով Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը հակազդելու թեմայով
2021 թվականի հուլիսի 6-ին ԱՊՀ անդամ պետությունների տարածքում կազմակերպված հանցավորության և հանցագործությունների այլ վտանգավոր տեսակների դեմ պայքարի համակարգման բյուրոյի հովանու ներքո ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը անցկացրեց միջազգային  գիտագործնական առցանց համաժողով «Տեղեկատվական տիրույթի գլոբալիզացիայի պայմաններում թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությանը հակազդելը. հիմնախնդիրները և հեռանկարները» խորագրով:
Բացման խոսքում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանը ողջունեց և շնորհակալություն հայտնեց համաժողովի մասնակիցներին. «Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարը կարևորագույն խնդիրներից է ԱՊՀ անդամ երկրների իրավապահ համակարգերի համար: Նմանատիպ հանդիպումների և ձեր շնորհիվ է՛լ ավելի կբարձրանա հանցավորության դեմ պայքարի արդյունավետությունը»:
ԱՊՀ գործադիր կոմիտեի՝ նոր մարտահրավերներին ու սպառնալիքներին հակազդելու և անվտանգության ոլորտում համագործակցության դեպարտամենտի տնօրեն Ալեքսանդր Բուրովը և ԱՊՀ անդամ պետությունների տարածքում կազմակերպված հանցավորության և հանցագործությունների այլ վտանգավոր տեսակների դեմ պայքարի համակարգման բյուրոյի պետի տեղակալ  Էդուարդ Դերեվյանկոն ևս ողջույնի խոսքով հանդես եկան՝ շնորհակալություն հայտնելով Կրթահամալիրին հանդիպումը կազմակերպելու համար, ինչպես նաև կարևորեցին ԱՊՀ երկրների ՆԳՆ (ոստիկանության) համագործակցության դերը թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում:
Համաժողովը վարում էր Կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանը:
Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությունից ելույթով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի քրեական դատավարության ամբիոնի պետ, ի.գ.թ., դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Արտակ Հովհաննիսյանը «Թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառության դեմ պայքարում ԱՊՀ անդամ երկրների ՆԳՆ (ոստիկանության) համագործակցության իրավական և կազմակերպչական խնդիրները արդի փուլում» զեկույցով:
Համաժողովին ելույթով հանդես եկավ 16 մասնակից: Ընդհանուր առմամբ, համաժողովին մասնակցեց ԱՊՀ անդամ 8 պետության 20 կազմակերպությունների շուրջ 50 ներկայացուցիչ:

Онлайн-конференция на тему противодействия наркоугрозе
6 июля 2021 года под эгидой Бюро по координации борьбы с организованной преступностью и другими опасными видами преступлений на территории стран СНГ, Образовательный комплекс полиции РА провел международную научно-практическую онлайн-конференцию «Противодействие наркоугрозе в условиях глобализации информационного пространства: проблемы и перспективы».
В приветственной речи начальник Образовательного комплекса полиции РА, генерал-майор Мушег Бабаян поблагодарил участников конференции, отметив, что борьба с незаконным оборотом наркотиков является одной из важнейших задач для правоохранительных органов стран СНГ. Он отметил, что, благодаря присутствующим на конференции профессионалам, а также организации подобных мероприятий, эффективность борьбы с преступностью несомненно повысится.
Директор Департамента по сотрудничеству в сфере безопасности и противодействия новым вызовам и угрозам Исполнительного комитета Содружества Независимых Государств Александр Буров и заместитель Директора Бюро по координации борьбы с организованной преступностью и иными опасными видами преступлений на территории государств–участников Содружества Независимых Государств от МВД России Эдуард Деревянко также выступили с приветственным словом, выразив благодарность Образовательному комплексу за организацию встречи, а также подчеркнули важность роли сотрудничества МВД (полиции) стран СНГ в борьбе с незаконным оборотом наркотиков.
Конференцию вел первый заместитель начальника Образовательного комплекса, подполковник полиции Мисак Маркосян.
От Полиции Республики Армения с докладом «Правовые основы и организационные аспекты взаимодействия МВД (Полиции) стран Содружества в борьбе с наркоугрозой на современном этапе» выступил начальник кафедры уголовного судопроизводства Академии Образовательного комплекса полиции РА, кандидат юридических наук, доцент, подполковник полиции Артак Оганнисян.
На конференции выступили 16 участников. Всего в конференции приняли участие около 50 представителей двадцати организаций восьми государств–участников СНГ.