Վերլուծական դասընթաց Եվրոպոլում
Նոյեմբերի 9-10-ը Հաագա քաղաքում գտնվող Եվրոպոլի կենտրոնակայանում տեղի ունեցավ ԵՄ իրավապահ մարմինների վերապատրաստման գործակալության (ՍԻՊՈԼ) Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վերապատրաստում և գործառնական համագործակցություն (TOPCOP) տարածաշրջանային ծրագրի 3-րդ բաղադրիչի (Տարածաշրջանային սպառնալիքների գնահատում և հատուկ աջակցություն) պատասխանատուների համար  նախատեսված հերթական վերլուծական դասընթացը։ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրից մասնակցում էր ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության միջազգային համագործակցության և տեղեկատվական տեխնոլոգիաների ներդրման բաժնի պետի տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Կարինե Սաֆարյանը։
Դասընթացի առաջին օրը Եվրոպոլի վերլուծաբանների հետ համատեղ քննարկվեցին «Ծանր և կազմակերպված հանցավորության սպառնալիքների գնահատման տարածաշրջանային զեկուցման» համար տեղեկատվություն ձեռք բերելու բոլոր հնարավոր   աղբյուրները։ Համաձայնություն  ձեռք բերվեց զեկույցի մեջ ընդգրկել հանցավորության առնվազն 5 հիմնական տեսակ, որոնց դեմ պայքարը բոլոր շահառու երկրներում որպես գերակա ոլորտ է սահմանված։
Հանդիպման երկրորդ օրը SOCTA (Ծանր և կազմակերպված հանցավորության սպառնալիքների գնահատում) մասնակից երկրների ներկայացուցիչների հետ մեթոդոլոգիային համահունչ մշակվեց միասնական հարցաշարի նախնական տարբերակը, որի օգնությամբ պետք է իրականացվի ազգային մակարդակում տեղեկատվության հավաքագրման գործընթացը։

Аналитический курс в Европоле
С 9 по 10 ноября в Штаб-квартире Европола в Гааге состоялся очередной аналитический тренинг для ответственных лиц 3-го компонента региональной программы «Обучение и оперативное сотрудничество по борьбе с организованной преступностью» (TOPCOP) Агентства по подготовке правоохранительных органов ЕС (CEPOL). От Образовательного комплекса полиции РА участвовала заместитель начальника отдела международного сотрудничества и внедрения информационных технологий управления по учебно-методической работе и развитию, подполковник полиции Сафарян Карине.
В первый день семинара совместно с аналитиками Европола были обсуждены все возможные источники получения информации для «Регионального отчета по оценке угроз тяжких преступлений и организованной преступности». Была достигнута договоренность включить в доклад как минимум 5 основных видов преступности, борьба с которыми определена как приоритетная сфера во всех странах-бенефициарах.
На второй день встречи с представителями стран-участниц SOCTA (оценка угроз тяжких преступлений и организованной преступности) в соответствии с методологией был разработан предварительный вариант единой анкеты, с помощью которой должен осуществляться процесс сбора информации на национальном уровне.