Լույս է տեսել «ՀՀ քրեական իրավունք (Հատուկ մաս)» ուսումնական ձեռնարկը
Այսօր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Հայաստանի Հանրապետության քրեական իրավունք (Հատուկ մաս)» ուսումնական ձեռնարկի շնորհանդեսը, որը հեղինակել են ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պայմանագրային հիմունքներով դասախոսներ՝ ի.գ.թ., դոցենտ Դ.Ա. Թումասյանը և Կ.Հ. Հովհաննիսյանը: Ձեռնարկը գրախոսվել է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի պետ, ի.գ.թ., դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Գ.Թ. Գրիգորյանի և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պետ, ի.գ.թ., դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Հ.Մ. Խաչատրյանի կողմից:
2021 թվականի մայիսի 5-ին ընդունված նոր ՀՀ քրեական օրենսգիրքը, որն ուժի մեջ է մտել 2022 թվականի հուլիսի 1-ից, սահմանել է ինչպես քրեական իրավունքին հայտնի, այնպես էլ նոր հանցագործություններ, իսկ առանձին հանցագործությունները բնութագրող նորմերը շարադրվել են նոր խմբագրությամբ կամ նոր հատկանիշներով: Ներկայացված ձեռնարկն առաջինն է Հայաստանում, որը վերաբերում է ՀՀ քրեական նոր օրենսգրքի Հատուկ մասով նախատեսված հանցագործություններին:
Ձեռնարկը նախատեսված է «ՀՀ քրեական իրավունք» դասընթացի դասավանդման համար: Այն բովանդակում է թեմաներ, որոնք անհրաժեշտ են ՀՀ քրեական իրավունքի Հատուկ մասի վերաբերյալ պատկերացում կազմելու և գիտելիք ստանալու համար: Ձեռնարկը կարող է օգտակար լինել դատական և իրավապահ մարմինների աշխատողների, փաստաբանների, իրավաբանական բուհերի և ֆակուլտետների դասախոսների, ասպիրանտների, ուսանողների, քրեաիրավական հարցերով հետաքրքրվող ցանկացած այլ անձանց համար:
Շնորհանդեսին մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ի.գ.թ., դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Մ. Մուրադյանը, առաջին տեղակալ, ի.գ.թ., դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ. Մարկոսյանը, ակադեմիայի պետ, ի.գ.թ., դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Գ.Թ. Գրիգորյանը, ամբիոնի պետեր և այլ հրավիրյալ անձինք:
Հեղինակները մակագրեցին և նվիրեցին ձեռնարկի օրինակներ թե՛ ներկա գտնվողներին, թե՛ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի գրադարանին:

Вышло в свет учебное пособие «Уголовное право (особенная часть)»
Сегодня в Образовательном комплексе полиции РА состоялась презентация учебного пособия «Уголовное право Республики Армения (особенная часть)», автором которого являются преподаватели кафедры уголовного права и криминологии Академии Образовательного комплекса полиции РА к.ю.н., доцент Д.А. Тумасян и К.В. Оганесян. Пособие было рецензировано начальником Академии Образовательного комплекса полиции РА, к.ю.н., доцентом, полковником полиции Г.Т. Григоряном и начальником кафедры уголовного права и криминологии, к.ю.н., доцентом, подполковником полиции Р.М. Хачатрян.
Принятый 5 мая 2021 года новый Уголовный кодекс РА, вступивший в силу с 1 июля 2022 года, установил, как известные уголовному праву преступления, так и новые преступления, а нормы, характеризующие отдельные преступления, изложены в новой редакции или по новым признакам. Представленное пособие является первым в Армении пособием, которое касается преступлений, предусмотренных особенной частью нового Уголовного кодекса РА.
Пособие предназначено для преподавания курса «Уголовное право РА». Пособие содержит темы, которые необходимы для понимания и получения знаний об особенной части уголовного права РА. Оно может быть полезно для сотрудников судебных и правоохранительных органов, адвокатов, преподавателей юридических вузов и факультетов, аспирантов, студентов, любых других лиц, интересующихся уголовно-правовыми вопросами.
В презентации приняли участие начальник Образовательного комплекса полиции РА, к.ю.н., доцент, полковник полиции М. Мурадян, первый заместитель, к.ю.н., доцент, подполковник полиции М. Маркосян, начальник Академии, к.ю.н., доцент, полковник полиции Г. Григорян, начальники кафедр и другие приглашенные лица.
Авторы подписали и подарили экземпляры пособия как присутствующим, так и библиотеке Образовательного комплекса полиции РА.