Վարժախաղ՝ պարեկների մասնակցությամբ
Ավազակային հարձակում և ճանապարհային երթևեկության բնագավառում վարչական իրավախախտումներ։ Փետրվարի 3-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում ապագա պարեկները վարժախաղի միջոցով ներկայացրին ձեռք բերված գիտելիքները բարդ իրավիճակներում կիրառելու կարողությունները։
Վարժախաղերը կազմակերպվել էր «Ծառայության իրականացման մարտավարություն» առարկայի շրջանակներում ՝ «Բարձր ռիսկայնությամբ տրանսպորտային միջոցը կանգնեցնելուց հետո վարորդի և ուղևորների դուրսբերումը, տրանսպորտային միջոցի սրահի և բեռնախցիկի ստուգումը» թեմայով։
Համաձայն առաջադրված սցենարի՝ ՀՀ ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոնից տեղեկություն է ստացվել ավազակային հարձակում կատարելու մասին։ Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ է ձերբակալել դեպքի վայրից տրանսպորտային միջոցով փախուստի դիմած հանցագործներին։ Կապի միջոցներով հայտնվում է հանցագործների զինված լինելու մասին։ Միևնույն ժամանակ, արգելափակվում են հարակից փողոցները, կիրառվում «ճանապարհային ոզնի» տեխնիկական միջոցը։
Մյուս սցենարային խաղը Կրթահամալիրի փորձակայանում էր, որտեղ բեմադրվել էր ավազակային հարձակում բանկի վրա։ Այստեղ պարեկները ցուցադրեցին, թե ինչպես պետք է գործել տվյալ իրավիճակում, ինչպես պետք է բանակցել և վնասազերծել հանցագործին (իրավախախտին), օգնել և հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերել տուժածներին, կանխել հետագա վտանգավոր զարգացումները։
Երկու իրավիճակն էլ բեմադրված էր․ ապագա պարեկներին հաջողվեց պատվով կատարել առաջադրանքը, իսկ առջևում իրական կյանքն է՝ տարբեր փորձություններով։

Тренировочная игра с участием патрулей
3 февраля в Образовательном комплексе полиции РА будущие служащие патрульной службы посредством игры представили возможности применения приобретенных знаний в сложных ситуациях.
Учения были организованы в рамках предмета «Тактика осуществления службы» на тему: «Вывод водителя и пассажиров после остановки с высоким риском транспортного средства. Проверка салона и багажника транспортного средства».
Согласно сценарию, из Центра оперативного управления Полиции Армении поступила информация о совершении разбойного нападения. В связи с этим было необходимо задержать преступников, сбежавших с места происшествия на транспортном средстве. По средствам связи было сообщено о том, что преступники вооружены. В то же время были заблокированы прилегающие улицы, применено техническое средство «Дорожный еж».
Другая сценарная игра была в симуляционной комнате Образовательного комплекса, где было разыграно разбойное нападение на банк. Здесь служащие патрульной службы продемонстрировали, как действовать в данной ситуации, как вести переговоры и обезоружить преступника (нарушителя), помочь и оказать психологическую поддержку пострадавшим, предотвратить дальнейшее опасное развитие ситуации.
Обе ситуации были инсценированы правильно. Будущим служащим патрульной службы удалось с честью выполнить задание в учебном формате, а впереди их ждет реальная жизнь с реальными испытаниями.