Վարժախաղ՝ պարեկների մասնակցությամբ
Ավազակային հարձակում և ճանապարհային երթևեկության բնագավառում վարչական իրավախախտումներ։ Փետրվարի 3-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում ապագա պարեկները վարժախաղի միջոցով ներկայացրին ձեռք բերված գիտելիքները բարդ իրավիճակներում կիրառելու կարողությունները։
Վարժախաղերը կազմակերպվել էր «Ծառայության իրականացման մարտավարություն» առարկայի շրջանակներում ՝ «Բարձր ռիսկայնությամբ տրանսպորտային միջոցը կանգնեցնելուց հետո վարորդի և ուղևորների դուրսբերումը, տրանսպորտային միջոցի սրահի և բեռնախցիկի ստուգումը» թեմայով։
Համաձայն առաջադրված սցենարի՝ ՀՀ ոստիկանության օպերատիվ կառավարման կենտրոնից տեղեկություն է ստացվել ավազակային հարձակում կատարելու մասին։ Այս կապակցությամբ անհրաժեշտ է ձերբակալել դեպքի վայրից տրանսպորտային միջոցով փախուստի դիմած հանցագործներին։ Կապի միջոցներով հայտնվում է հանցագործների զինված լինելու մասին։ Միևնույն ժամանակ, արգելափակվում են հարակից փողոցները, կիրառվում «ճանապարհային ոզնի» տեխնիկական միջոցը։
Մյուս սցենարային խաղը Կրթահամալիրի փորձակայանում էր, որտեղ բեմադրվել էր ավազակային հարձակում բանկի վրա։ Այստեղ պարեկները ցուցադրեցին, թե ինչպես պետք է գործել տվյալ իրավիճակում, ինչպես պետք է բանակցել և վնասազերծել հանցագործին (իրավախախտին), օգնել և հոգեբանական աջակցություն ցուցաբերել տուժածներին, կանխել հետագա վտանգավոր զարգացումները։
Երկու իրավիճակն էլ բեմադրված էր․ ապագա պարեկներին հաջողվեց պատվով կատարել առաջադրանքը, իսկ առջևում իրական կյանքն է՝ տարբեր փորձություններով։

Practical role model games through the participation of patrol officers
Robbery with assault and traffic offences. On the 3th of February future patrol officers realized their achieved knowledge through role model games related to skills used in complicated situations.
Model games were arranged in the frames of the subject on duty implementation tactics concerning to the theme on “Evacuation of driver and passengers, checking the inner side of vehicle and trunk after stopping the vehicle of high risk”.
According to model scenario, it was informed by operative center of Police of RA that it had been committed the robbery with assault. It was necessary to arrest the suspects, escaped from crime scene. Thanks to the communication means, it was known that criminals were armed. At the same time, close streets were blocked, and technical sharp means, used for blocking the road, were applied.
Another scenario model was in the simulation room of the Educational Complex, and as if there was a robbery with assault to bank. Patrol officers introduced their skills how to act within this situation, how to negotiate and how to neutralize the suspect, how the injury persons should get help and psychological support, prevent action development in further. Both situations were as performances: future patrol officers succeeded in realizing the tasks, and real life was ahead with different types of hardships.