Չեխիայի ՆԳՆ ոստիկանության փորձագետների դասընթացը ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրում
Մայիսի 23- 26-ը ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողներ հնարավորություն ունեցան ծանոթանալու անչափահասների հարցաքննության առանձնահատկությունների ու ընտանեկան բռնության վերաբերյալ չեխական փորձին։ Չեխիայի Հանրապետության ոստիկանության անվտանգության զարգացման ծրագրի շրջանակներում ՀՀ  ՆԳՆ կրթահամալիրի ՈւՄՎ միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի հետ համագործակցության արդյունքում՝ Կրթահամալիր էին  այցելել Չեխիայի ոստիկանության փորձագետներ գնդապետ Միրոսլավ Ադամչիկը,  փոխգնդապետ Մարտին Կլեչկան, փոխգնդապետ Յարոսլավ Հրաբալեկը, կապիտան Պավլա Վանտուչովան, ինչպես նաև ՉՀ ՆԳՆ ներկայացուցիչ Իվետա Զդարսկան,
Հյուրերը շրջայց կատարեցին Կրթահամալիրի տարածքով՝ ծանոթանալով քրեագիտության մասնագիտացված լսարանին, փորձակայանին և մարզադահլիճներին։
Ընթացքում հյուրերը՝ Ակադեմիայի պետ, ոստիկանության գնդապետ Գագիկ Գրիգորյանի գլխավորությամբ,  հանդիպեցին և մասնագիտական քննարկումներ ունեցան Ակադեմիայի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Հռիփսիմե Խաչատրյանի ու Ակադեմիայի վարչական իրավունքի և ոստիկանության վարչական գործունեության ամբիոնի ուսումնական ասիստենտ, ոստիկանության կապիտան Անի Կիրակոսյանի հետ։
Հանդպիումների շարքն ամփոփվեց ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանի աշխատասենյակում, որտեղ քննարկվեցին երկուստեք հետաքրքրություն ներկայացնող հարցեր։

Обучающий курс экспертов полиции МВД Чехии в Образовательном комплексе МВД РА
С 23 по 26 мая служащие различных подразделений полиции МВД РА имели возможность ознакомиться с особенностями допроса несовершеннолетних и чешским опытом в отношении решения проблем семейного насилия. В рамках программы развития безопасности полиции Чехии в результате сотрудничества с отделом международного сотрудничества и внедрения ИТ Образовательный комплекс посетили эксперты полиции Чехии полковник Мирослав Адамчик, подполковник Мартин Клечка, подполковник Ярослав Вулканалек, капитан Павла Вантучова, а также представитель МВД Чехии Ивета Здарска.
Гости совершили экскурсию по территории Образовательного комплекса, ознакомились со специализированной аудиторией криминалистики, испытательной станцией и спортивными залами. В ходе встречи гости, во главе с начальником Академии, полковником полиции Гагиком Григоряном, встретились и провели профессиональные обсуждения с начальником кафедры уголовного права и криминологии Академии, подполковником полиции Рипсиме Хачатрян и ассистентом кафедры административного права и административной деятельности полиции Академии, капитаном полиции Ани Киракосян.
Визит был обобщен в кабинете начальника Образовательного комплекса, полковника полиции Манука Мурадяна, где были обсуждены вопросы, представляющие взаимный интерес.