ԿՐԹԱԿԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ՎԵՐԱՆԱՅՄԱՆ ՄՈՆԻԹՈՐԻՆԳ` ՄԱԿ-Ի ԶԱՐԳԱՑՄԱՆ ԾՐԱԳՐԻ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՄԲ
Հոկտեմբերի 31-ին և նոյեմբերի 1-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում ֆոկուս խմբի ձևաչափով տեղի ունեցան ուսումնական կենտրոնի «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «Պարեկ» որակավորման նախնական մասնագիտական կրթական ծրագրով դասավանդող ավելի քան 50 դասախոսի հանդիպումները ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագրի ներկայացուցչի և փորձագետի հետ:
Ֆոկուս խմբի նպատակն էր հետադարձ կապ ապահովել նշված կրթական ծրագրով դասավանդող դասախոսների հետ և ակնառու խնդիրների վերհանման միջոցով վերանայել նշված կրթական ծրագիրը: Հատուկ մշակված հարցարանի միջոցով անցկացվեց հարցախույզ, որի ընթացքում դասախոսական կազմն առաջադրեց մի շարք խնդիներ, որոնք ի հայտ էին եկել դասավանդման նախորդ հոսքերի ընթացքում:
Նմանատիպ ֆոկուս խմբեր կազմակերպվել են նաև նշված կրթական ծրագրի շրջանավարտների՝ պարեկային ծառայողների հետ: Այս ամենի արդյունքում՝ դասախոսներից և շրջանավարտներից ստացված տվյալների համադրման և վերլուծության հիման վրա կմշակվի առաջարկությունների փաթեթ, որը, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի կրթական ծրագրերի ընթացիկ մոնիթորինգի և պարբերական վերանայման կարգի (հաստատված գիտական խորհրդի 08.05.2019  թիվ 5 նիստում) պահանջներին համապատասխան, կդրվի նշված կրթական ծրագրի բարելավման հիմքում:

МОНИТОРИНГ ПЕРЕСМОТРА ОБРАЗОВАТЕЛЬНОЙ ПРОГРАММЫ ПРИ ПОДДЕРЖКЕ ПРОГРАММЫ РАЗВИТИЯ ООН
31 октября и 1 ноября в Образовательном комплексе полиции РА в формате фокус-группы состоялись встречи с участием более 50 преподавателей, преподающих по предварительной профессиональной образовательной программе учебного центра «Патруль» по специальности «Полицейское дело», с представителем и экспертом Программы развития ООН.
Целью фокус-группы было обеспечение обратной связи с преподавателями указанной образовательной программы и её пересмотр посредством выявления очевидных проблем. С помощью специально разработанной анкеты был проведен опрос, в ходе которого преподавательский состав выдвинул ряд вопросов, возникших в ходе предыдущих потоков преподавания.
Подобные фокус-группы были организованы также с выпускниками указанной образовательной программы - патрульными. В результате, на основе сопоставления и анализа данных, полученных от преподавателей и выпускников, будет разработан пакет предложений, который, в соответствии с требованиями Порядка текущего мониторинга и периодического пересмотра образовательных программ Образовательного комплекса полиции РА (утвержденного на заседании Ученого совета № 5 от 08.05.2019г.), будет заложен в основу мероприятий по улучшению указанной образовательной программы.