Գիտական խորհրդի առաջին նիստը
Հունվարի 31-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 2022 թվականի 1-ին նիստը: Օրակարգի հարցերի քննարկման արդյունքում գիտական խորհուրդը որոշեց փոփոխություններ կատարել ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի  բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրով ուսումնական գործընթացի կազմակերպման, քոլեջի ոստիկանական միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնական գործընթացի կազմակերպման կարգերում, որի արդյունքում ակադեմիայի և քոլեջի ամբիոններն այսուհետ առարկայական ծրագրով նախատեսված դասախոսությունների համար կազմում և հաստատում են դասախոսությունների մեթոդական պլանները, որոնք պետք է բովանդակեն առարկայի անվանումը, դասախոսի անուն-ազգանունը, դասախոսության թեման, նպատակը, կառուցվածքը՝ նշելով դասախոսի կողմից կատարման ենթակա գործողությունները, դրանց տևողությունը և  կազմակերպամեթոդական ցուցումները: Լրացումներ կատարվեցին «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «Պարեկ» որակավորման նախնական (արհեստագործական) մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսուցման և դրան համապատասխան լրացուցիչ կրթական ծրագրով վերապատրաստման ընթացքում ստուգարքների և դիֆերենցված ստուգարքների անցկացման կարգում լրացում կատարելու մասին կարգերում, որով Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովում մոդուլի դիֆերենցված ստուգարքի համար նախատեսված առաջին ուսումնական պարապմունքի ընթացքում անցկացվում է դիֆերենցված ստուգարքի առաջին մասը՝ մոդելավորված ՃՏՊ դեպքի վայրի սխեմա կազմելու ձևով, իսկ երկրորդ և երրորդ ուսումնական պարապմունքների ընթացքում  բանավոր հարցման ձևով, տոմսերի միջոցով և արձանագրություն կազմելու ձևով անցկացվում է դիֆերենցված ստուգարքի երկրորդ մասը: Նույն կարգում մեկ այլ լրացման համաձայն․ «Դիֆերենցված ստուգարքին չի թույլատրվում «B» կարգի վարորդական վկայական չունեցող սովորողի մասնակցությունը: Այդ դեպքում դիֆերենցված ստուգարքի տեղեկագրում կատարվում է «չի թույլատրվել» նշումը: Նշված սովորողի մասնակցությունը դիֆերենցված ստուգարքին թույլատրվում է միայն նրա կողմից «B» կարգի վարորդական վկայական ձեռք բերելու փաստը հավաստող զեկուցագրի հիման վրա: Այդ դեպքում սովորողը դիֆերենցված ստուգարքը հանձնում է ընդհանուր հիմունքներով՝ որպես առաջին հանձնում»:
Փոփոխություն կատարվեց նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրից սովորողների ազատման ուսումնառության ընդհատման, վերականգնման և տեղափոխման կարգում, որի համաձայն սովորողի ազատման հարցի քննարկումն այսուհետ չի ընդգրկվելու կրթահամալիրի գիտական խորհրդի նիստում:
Կրթահամալիրի գիտական խորհրդի կողմից հաստատվեց «Գիտաժողովների, ամենամյա գիտական հետազոտությունների ամփոփման, կազմակերպման և անցկացման կարգ»-ը, որով նախատեսվում է յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա ավարտին կազմակերպել ամբիոնային գիտական լսումներ և ներկայացնել ուսումնասիրված հիմնախնդիրները:

Первое заседание Ученого совета
31 января состоялось первое заседание Ученого совета Образовательного комплекса полиции РА 2022 года. В результате обсуждения вопросов повестки дня Ученый совет постановил внести изменения в порядок организации учебного процесса по образовательной программе бакалавра и магистра Академии Образовательного комплекса полиции РА, организации учебного процесса по средне-специальной полицейской образовательной программе Колледжа. Отныне кафедры Академии и Колледжа составляют и утверждают методические планы лекций, в которых обязательно указываются: название предмета, имя и фамилия преподавателя, тема лекции, цели, действия преподавателя, их длительность и организационно-методические указания. Были также внесены дополнения в порядок проведения в ходе обучения зачетов и дифференцированных зачетов по начальной профессиональной образовательной программе квалификации «Патруль» по специальности «Полицейское дело» и соответствующей дополнительной образовательной программе. Согласно дополнению, для дифференцированного зачета модуля обеспечения безопасности дорожного движения предусмотрено проведение первой части дифференцированного зачета в форме составления схемы места ДТП (на первом занятии), вторая часть дифференцированного зачета проводится во время второго и третьего учебных занятий в виде устного зачета, посредством ответов на вопросы билетов и составления протокола.
Согласно другому дополнению, в том же порядке на дифференцированный зачет не допускается обучающийся, не имеющий водительского удостоверения категории «В». Участие указанного учащегося в дифференцированной зачете допускается только на основании рапорта, удостоверяющего факт приобретения им водительского удостоверения категории «В». В этом случае в ведомости дифференцированного зачета делается отметка «не допускается». В этом случае учащийся сдает дифференцированный зачет на общих основаниях в качестве первой сдачи.
Было также внесено изменение в порядок отчисления, восстановления и перевода обучающихся из Образовательного комплекса полиции РА, согласно которому обсуждение вопроса об отчислении обучающегося отныне не будет включаться в повестку дня заседания Ученого совета Образовательного комплекса.
Ученым советом Образовательного комплекса был утвержден «Порядок обобщения, организации и проведения научных конференций, ежегодных научных исследований», согласно которому в конце каждого учебного года планируется организовывать кафедральные научные слушания, на которых представляются изученные кафедрами проблемы.