Գիտական խորհրդի առաջին նիստը
Հունվարի 31-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 2022 թվականի 1-ին նիստը: Օրակարգի հարցերի քննարկման արդյունքում գիտական խորհուրդը որոշեց փոփոխություններ կատարել ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի  բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրով ուսումնական գործընթացի կազմակերպման, քոլեջի ոստիկանական միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնական գործընթացի կազմակերպման կարգերում, որի արդյունքում ակադեմիայի և քոլեջի ամբիոններն այսուհետ առարկայական ծրագրով նախատեսված դասախոսությունների համար կազմում և հաստատում են դասախոսությունների մեթոդական պլանները, որոնք պետք է բովանդակեն առարկայի անվանումը, դասախոսի անուն-ազգանունը, դասախոսության թեման, նպատակը, կառուցվածքը՝ նշելով դասախոսի կողմից կատարման ենթակա գործողությունները, դրանց տևողությունը և  կազմակերպամեթոդական ցուցումները: Լրացումներ կատարվեցին «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «Պարեկ» որակավորման նախնական (արհեստագործական) մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսուցման և դրան համապատասխան լրացուցիչ կրթական ծրագրով վերապատրաստման ընթացքում ստուգարքների և դիֆերենցված ստուգարքների անցկացման կարգում լրացում կատարելու մասին կարգերում, որով Ճանապարհային երթևեկության անվտանգության ապահովում մոդուլի դիֆերենցված ստուգարքի համար նախատեսված առաջին ուսումնական պարապմունքի ընթացքում անցկացվում է դիֆերենցված ստուգարքի առաջին մասը՝ մոդելավորված ՃՏՊ դեպքի վայրի սխեմա կազմելու ձևով, իսկ երկրորդ և երրորդ ուսումնական պարապմունքների ընթացքում  բանավոր հարցման ձևով, տոմսերի միջոցով և արձանագրություն կազմելու ձևով անցկացվում է դիֆերենցված ստուգարքի երկրորդ մասը: Նույն կարգում մեկ այլ լրացման համաձայն․ «Դիֆերենցված ստուգարքին չի թույլատրվում «B» կարգի վարորդական վկայական չունեցող սովորողի մասնակցությունը: Այդ դեպքում դիֆերենցված ստուգարքի տեղեկագրում կատարվում է «չի թույլատրվել» նշումը: Նշված սովորողի մասնակցությունը դիֆերենցված ստուգարքին թույլատրվում է միայն նրա կողմից «B» կարգի վարորդական վկայական ձեռք բերելու փաստը հավաստող զեկուցագրի հիման վրա: Այդ դեպքում սովորողը դիֆերենցված ստուգարքը հանձնում է ընդհանուր հիմունքներով՝ որպես առաջին հանձնում»:
Փոփոխություն կատարվեց նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրից սովորողների ազատման ուսումնառության ընդհատման, վերականգնման և տեղափոխման կարգում, որի համաձայն սովորողի ազատման հարցի քննարկումն այսուհետ չի ընդգրկվելու կրթահամալիրի գիտական խորհրդի նիստում:
Կրթահամալիրի գիտական խորհրդի կողմից հաստատվեց «Գիտաժողովների, ամենամյա գիտական հետազոտությունների ամփոփման, կազմակերպման և անցկացման կարգ»-ը, որով նախատեսվում է յուրաքանչյուր ուսումնական տարվա ավարտին կազմակերպել ամբիոնային գիտական լսումներ և ներկայացնել ուսումնասիրված հիմնախնդիրները:

The first session of the Scientific council
On the 31st of January, there was held the first session of the scientific council of 2022 at the Educational Complex of Police of RA. As a result of agenda discussion, the scientific council decided to make amendments in the bachelor and master degree education projects, arrangement of the education process, regulations of a middle vocational education project of the College, and according to subject description, methodic plans of lecturing are formed and certified by the Chairs of College and Academy. They should contain the title of the subject, lecturer’s name, and surname, the theme of the lecturing, aims, structure, mentioning about the implementations of the lecturer, duration, organizational and methodic instructions. There were made amendments in the examination and differentiated exams in the vocational education program of qualification on “Patrolling” of the specialty on “Policing”, according to which, within the framework of the subject on “Road safety”, during the first training the first part of the differentiated exam is held, modeling the scheme of the chase scene of the traffic incident, as well as the second and the third parts of the exam are held orally, tickets and checking the skills of making the report.
As it is mentioned in another amendment, “Students not having driving license of class “B”, are not permitted to participate in the differentiated exam. Only in the case of approving the reference about the existence of class “B”, they are allowed to participate in the exam. The student has to pass the exam starting from the first stage”.
There were also made modifications in the process of firing, recovery, and movement of students. The issues mentioned above would not be discussed at the session of the scientific council.
It was certified the “The norms of arrangement, implementation and conclusion about annual scientific research papers and conferences”, and it is foreseen to make annual scientific discussions with Chairs and introduce the studied main problems.