Միջազգային օպերատիվ հանդիպում Կրթահամալիրում
Մայիսի 23-ին և 24-ին  ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Արևելյան գործընկերության տարածաշրջանում կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի» ծրագրով աշխատանքային հանդիպում, որի նպատակն էր ընդլայնել Արևելյան գործընկերության երկրների ներգրավվածությունը միասնական գործողություններին և օպերացիաներին՝ Քրեական սպառնալիքների դեմ պայքարի եվրոպական բազմամասնագիտական հարթակի (EMPACT) շրջանակում։
Աշխատանքային հանդիպմանը մասնակցում էին Եվրոպոլի, Ֆրանսիայի, Իսպանիայի, Ռումինիայի, Մոլդովայի, Վրաստանի, Հայաստանի ներկայացուցիչները և ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության ծառայողները։
Հանդիպումը մեկնարկեց ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Վ․ Վարդանյանի ողջույնի խոսքով, որը, ընդգծելով հանցավորության դեմ պայքարի գործում ծրագրի կարևորությունն ու առանձնահատուկ դերը, վստահեցրեց, որ քննարկվող արդի թեմաներն արդյունավետ անդրադարձ են ունենալու Եվրոպոլի, ԵՄ և արևելյան գործընկերության երկրների ոստիկանական կառույցների փոխշահավետ համագործակցության վրա։
Ելույթով հանդես եկան ՀՀ ՆԳՆ, Իսպանիայի Թագավորության քաղաքացիական գվարդիայի, Ֆրանսիայի Հանրապետության Ազգային ժանդարմերիայի, Վրաստանի ՆԳՆ, Մոլդովայի և Ռումինիայի Հանրապետությունների ոստիկանական մարմինների ներկայացուցիչները։
Զեկույցների թեմաներն ընդգրկում էին տարբեր երկրների քրեական վիճակագրություններն ու կոնկրետ հանցագործությունների դեմ պայքարի մարտավարության համեմատական վերլուծությունները։ Առավել ընդգրկուն ներկայացվում էին տարբեր երկրներում կազմակերպված հանցավոր խմբերի դեմ պայքարի առանձնահատկությունները, հետխորհրդային երկրների տարածքում տեղ գտած «օրենքով գող» հասկացության իրավական սահմանումները, տվյալ համակարգի դեմ պայքարի իրավապահ մարմինների ձեռնարկած միջոցառումները։ Ելույթներ եղան նաև Եվրոպոլի տեղեկատվության փոխանակման SIENA համակարգի վերաբերյալ։
Միջոցառման մասնակիցները շրջայց կատարեցին ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի տարածքով, այցելեցին փորձակայաններ և քրեագիտության  լսարաններ, մարզադահլիճներ, ապա ՀՀ ՆԳՆ թանգարանում ծանոթացան հայկական ոստիկանության պատմությանը։

Международная оперативная встреча в Образовательном комплексе
23 и 24 мая в Образовательном комплексе МВД РА состоялась рабочая встреча по программе «Борьба с организованной преступностью в регионе Восточного партнерства», целью которой было расширение вовлеченности стран Восточного партнерства в совместные действия и операции в рамках Европейской междисциплинарной платформы по борьбе с преступными угрозами (EMPACT).
В рабочей встрече приняли участие представители Европола, Франции, Испании, Румынии, Молдовы, Грузии, Армении и сотрудники Полиции МВД РА.
Встреча началась с приветственного слова заместителя начальника Полиции МВД РА, полковника полиции В. Варданяна, который, подчеркнув важность и особую роль программы в деле борьбы с преступностью, заверил, что обсуждаемые актуальные темы окажут эффективное воздействие на взаимовыгодное сотрудничество между Европолом, полицейскими структурами ЕС и стран Восточного партнерства.
С речью выступили представители МВД РА, Гражданской гвардии королевства Испания, Национальной жандармерии Французской Республики, МВД Грузии, полицейских органов Республик Молдова и Румыния.
Темы докладов включали криминальную статистику разных стран и сравнительный анализ тактики борьбы с конкретными преступлениями. Наиболее полно представлялись особенности борьбы с организованными преступными группировками в разных странах, правовые определения понятия «вор в законе» на территории постсоветских стран, меры, предпринятые правоохранительными органами для борьбы с данной системой. Были также выступления относительно системы обмена информацией Европола SIENA.
Участники мероприятия совершили экскурсию по территории Образовательного комплекса МВД РА, посетили испытательную станцию и аудитории криминалистики, спортивные залы, затем в музее МВД РА ознакомились с историей армянской полиции.