Միջազգային դասընթաց՝ Բուդապեշտում
ԵՄ իրավապահ մարմինների վերապատրաստման գործակալության (CEPOL) Կազմակերպված հանցավորության դեմ պայքարի վերապատրաստում և գործառնական համագործակցություն (TOPCOP) տարածաշրջանային ծրագրի աշխատակազմի նախաձեռնությամբ Հունգարիայի Բուդապեշտ քաղաքում հուլիսի 10-15-ը տեղի ունեցավ Էլեկտրոնային ուսուցման թեմայով վերապատրաստման դասընթաց։ Դասընթացին մասնակցում էին Արևելյան գործընկերության երկրների պատվիրակությունները։ Հայաստանի Հանրապետության պատվիրակության կազմում  էր ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի ՈւՄ և զարգացման վարչության միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի տեսուչ, ոստիկանության կապիտան Ա․Հարությունյանը։
Դասընթացի շրջանակներում քննարկվել են ABCD գործիքակազմի ուսումնասիրում, հեռավար ուսուցման հարթակների և ուսումնական գործունեության օրինակներ, ուսումնական ծրագրի նախագծման մոդելներ և կարիքների գնահատում, լրացված իրականություն, Articulate Storyline գործիքակազմ, սցենարների վրա հիմնված ուսուցման տեսություն և պրակտիկա, H5P գործիքակազմի պրակտիկա, ինքնուրույն ուսուցում, խառն ուսուցման ձևեր և տվյալ թեմային առնչվող այլ հարցեր։
Ձևաչափը ներառում էր յուրաքանչյուր օրվա թեմայի առնչությամբ բանախոսների զեկույցները, որոնց հաջորդում էին մասնակիցների հարցադրումները, այնուհետև գործնական առաջադրանքների միջոցով ամրապնդում էին ստացած գիտելիքները։

Международный курс в Будапеште
По инициативе сотрудников региональной программы подготовки и оперативного сотрудничества по борьбе с организованной преступностью (TOPCOP) агентства по переподготовке правоохранительных органов ЕС (CEPOL) с 10 по 15 июля в Будапеште, Венгрия, состоялся учебный курс по электронному обучению. В тренинге приняли участие делегации стран Восточного партнерства. В составе делегации Республики Армения была инспектор отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ управления по учебно-методической работе и развитию Образовательного комплекса МВД РА, капитан полиции А. Арутюнян.
В рамках курса были обсуждены вопросы изучения инструментария ABCD, примеры платформ дистанционного обучения и учебной деятельности, модели дизайна учебной программы и оценка потребностей, дополненная реальность, инструментарий Articulate Storyline, теория и практика обучения на основе сценариев, практика инструментария H5P, самостоятельное обучение, смешанные формы обучения и другие вопросы, связанные с данной темой.
Формат включал доклады докладчиков по теме каждого дня, за которыми следовали вопросы участников, затем посредством практических заданий полученные знания закреплялись.