Դասընթաց ՝ «Ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունների դեմ պայքարն իրավապահ մարմիններում» թեմայով
Հունվարի 25-ից 27-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում կայացավ ԵԱՀԿ-ի ԺՀՄԻԳ-ի կողմից կազմակերպված «Ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունների դեմ պայքարն իրավապահ մարմիններում» թեմայով դասընթաց։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․ Մուրադյանը։ Ողջունելով փորձագետներին և դասընթացի մասնակիցներին՝ նա նշեց, որ ՀՀ ոստիկանության ղեկավարությունը բարձր է գնահատում ոստիկանության և ԵԱՀԿ-ի միջև առկա համագործակցությունը, և հույս հայտնեց, որ այն կնպաստի ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունների դեմ պայքարի արդյունավետության բարձրացմանը։
Դասընթացը վարում էին ԵԱՀԿ  ԺՀՄԻԳ Ատելության հողի վրա կատարված հանցագործությունների դեմ պայքարի հարցերով խորհրդական Վիկտոր Կունդրակը, Բելգիայի ոստիկանության սպա, դասընթացավար Կրիստոֆ  Դե Բուսերը և ԵԱՀԿ  ԺՀՄԻԳ-ի կողմից սերտիֆիկացված դասընթացավար Հասմիկ Պետրոսյանը։
Եռօրյա դասընթացի ընթացքում ոստիկանության ծառայողները ծանոթացան ատելության դեմ պայքարի արտասահմանյան փորձին, քննության ընթացակարգերին և ուսումնասիրեցին ՀՀ-ում գրանցված նմանօրինակ դեպքերի մանրամասները։  Վերապատրաստման վերջին օրը բոլոր մասնակիցներին սերտիֆիկատներ հանձնվեցին։

Семинар на тему «Борьба с преступлениями на почве ненависти в правоохранительных органах»
С 25 по 27 января в Образовательном комплексе полиции РА состоялся семинар на тему «Борьба с преступлениями на почве ненависти в правоохранительных органах», организованный БДИПЧ ОБСЕ.
Со вступительной речью выступил начальник Образовательного комплекса, полковник полиции М.Мурадян. Приветствуя экспертов и участников семинара, он отметил, что руководство полиции РА высоко ценит сотрудничество между полицией и ОБСЕ, и выразил надежду, что оно будет способствовать повышению эффективности борьбы с преступлениями, совершенными на почве ненависти.
Семинар вел советник по вопросам борьбы с преступлениями на почве ненависти БДИПЧ ОБСЕ Виктор Кундрак, офицер полиции Бельгии, тренер Кристоф де Бусер и сертифицированный БДИПЧ ОБСЕ тренер Асмик Петросян.
В ходе трехдневного семинара сотрудники полиции ознакомились с зарубежным опытом по борьбе с преступлениями, совершенными на почве ненависти, процедурами следствия и изучили подробности подобных случаев, зарегистрированных в РА. В последний день переподготовки всем участникам были вручены сертификаты.