Ավարտվեց «Երկխոսության ոստիկանություն» թեմայով երկշաբաթյա վերապատրաստման դասընթացը
Մայիսի 12-ին ամփոփվեց «Երկխոսության ոստիկանություն» թեմայով երկշաբաթյա վերապատրաստման դասընթացը:  ԵԱՀԿ քարտուղարության աջակցությամբ կազմակերպված դասընթացին մասնակցեցին ՀՀ ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումների  ծառայողներ: Դասընթացի ընթացքում ՀՀ ոստիկանության ներկայացուցիչները ծանոթացան քաղաքացիների հետ երկխոսելու շվեդական փորձին, մասնավորապես՝ դրանք արդյունավետ կիրառելու տեխնիկային, մեթոդներին ու պրակտիկ իրավիճակների լուծումներին:
Ամփոփմանը ներկա էին ՀՀ ոստիկանության շտաբի պետ, ոստիկանության գնդապետ Արմեն Մկրտչյանը, Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ. Մուրադյանը, Շտաբի միջազգային համագործակցության վարչության պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Արմեն Սեդրակյանը, ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության դեսպանության փոխդեսպան, խորհրդական Անիկա Նորդին Ջայավարդենան, ԵԱՀԿ ծրագրերի ազգային համակարգող Ռուզաննա Բաղդասարյանը և փորձագետ-դասընթացավարներ  Կարլ Յոհան Ահլստրոմն ու Տանյա Վիկլունդը:
ՀՀ ոստիկանության շտաբի պետ, ոստիկանության գնդապետ Արմեն Մկրտչյանը շնորհակալություն հայտնեց դասընթացի կազմակերպիչներին և մասնակիցներին՝ նշելով, որ այս միջոցառումն առանցքային ու կարևոր նշանակություն ունի ոստիկանության համար, քանի որ օգնում է մասնագիտական գործառույթներն իրականացնել է՛լ ավելի բարձր արդյունավետությամբ: Ապագայում, ըստ շտաբի պետի, նախատեսվում է ՀՀ ոստիկանության կազմում ունենալ տվյալ ոլորտին առնչվող ստորաբաժանում, իսկ դասընթացի ընթացքում ձեռք բերված գիտելիքները, հմտություններն ու կարողություններն օգտակար կլինեն դրանում:
ՀՀ-ում Շվեդիայի Թագավորության դեսպանության փոխդեսպան, խորհրդական Անիկա Նորդին Ջայավարդենան շնորհավորելով դասընթացի կազմակերպիչներին ու մասնակիցներին նման արդյունավետ աշխատանք կատարելու համար, ոստիկանության հետ համագործակցությունը շարունակելու պատրաստակամություն հայտնեց:
Դասընթացավարներից Կարլ Յոհան Ահլստրոմն էլ ընդգծեց, որ քննարկումները բավական հետաքրքիր էին և արդյունավետ: Նա նաև շնորհակալություն հայտնեց ՀՀ ոստիկանությանն ու Կրթահամալիրին՝ դասընթացն այսչափ բարձրորակ  կազմակերպելու համար:

Завершился двухнедельный учебный курс по теме «Диалоговая полиция»
12 мая был подведен итог двухнедельного учебного курса на тему «Диалоговая полиция». В тренинге, организованном при содействии Секретариата ОБСЕ, приняли участие служащие различных подразделений Полиции РА. В ходе тренинга представители Полиции РА ознакомились со шведским опытом диалога с гражданами, в частности, с методами, техниками их эффективного применения и решениями практических ситуаций.
На подведении итогов курса присутствовали начальник штаба Полиции РА, полковник полиции Армен Мкртчян, начальник Образовательного комплекса, полковник полиции М. Мурадян, заместитель начальника Управления международного сотрудничества штаба, полковник полиции Армен Седракян, вице-посол Посольства Королевства Швеции в РА, советник Аника Нордин, национальный координатор программ ОБСЕ Рузанна Багдасарян и эксперты-тренеры Карл Иоганн Ахлстрем и Таня Виклунд.
Начальник штаба Полиции РА, полковник полиции Армен Мкртчян поблагодарил организаторов и участников курсов, отметив, что это мероприятие имеет ключевое и важное значение для полиции, поскольку помогает осуществлять профессиональные функции с более высокой эффективностью. В будущем, по словам начальника штаба, в составе Полиции РА планируется создать подразделение, относящееся к данной сфере, а знания, навыки и способности, приобретенные в ходе курса, будут полезны в этом деле.
Заместитель посла, советник Посольства Королевства Швеции в РА Аника Нордин поздравив организаторов и участников курсов с выполнением такой эффективной работы, выразила готовность продолжить сотрудничество с полицией.
Один из тренеров Карл Иоганн Ахлстрем подчеркнул, что обсуждения были довольно интересными и эффективными. Он также поблагодарил Полицию и Образовательный комплекс полиции РА за столь качественную организацию курсов.