ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պատվիրակության այցը Չեխիայի Հանրապետություն
ՀՀ ՆԳՆ պատվիրակությունը  2023 թվականի սեպտեմբերի 18-ին մեկնել էր Չեխիայի Հանրապետություն՝ 18-22-ը մասնակցելու  BRS ծրագրի  շրջանակներում «Երեխային հատուկ հարցաքննության սենյակում հարցաքննելու և հանցագործության զոհի հետ աշխատելու» թեմայով վերապատրաստման դասընթացին։
ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրը ներկայացնում էին  Ակադեմիայի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պետ, ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Հ․ Խաչատրյանը և վարչական իրավունքի և ոստիկանության վարչական գործունեության ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության կապիտան Ա․Կիրակոսյանը։
Ծրագրի շրջանակներում հայկական պատվիրակությունը հանդիպումներ է ունեցել Չեխիայի Հանրապետության քրեական ոստիկանության և հետաքննությունների բյուրոյի հանցավորության դեմ պայքարի գլխավոր վարչության պետ, գնդապետ Միրոսլավ Ադամչիկի, նույն բյուրոյի տեղակալ, գնդապետ Ռադեկ Սմեյդայի, Պրահայի ոստիկանության գլխավոր շտաբի պետի տեղակալ,  գնդապետ Վոյտեխ Մոտիկայի հետ։ Հանդիպումների ընթացքում քննարկվել են յուրաքանչյուր ծառայության առանձնահատկությունները, գործունեության արդյունավետության բարձրացման հնարավորություններն ու միջոցները։
Ճանաչողական այցեր կատարվեցին նաև Չեխիայի Հանրապետության ոստիկանության տարբեր ստորաբաժանումներ, որի ընթացքում պատվիրակության անդամները ծանոթացան տեղի ոստիկանության կառուցվածքին, առանձնահատկություններին, հարցաքննության մոդելներին, հանցագործությունների քննության ձևերին, անչափահասների և ընտանեկան բռնությունից տուժած անձանց հարցաքննության առանձնահատկություններին։

Визит делегации Образовательного комплекса МВД РА в Чешскую Республику
Делегация МВД РА 18 сентября 2023 года отбыла в Чехию для участия в тренинге по теме: «Допрос ребенка в специальной комнате для допросов и работа с жертвой преступления» в рамках программы BRS.
Образовательный комплекс МВД РА представляли начальник кафедры уголовного права и криминологии Академии, к. ю. н., доцент, подполковник полиции Р. Хачатрян и преподаватель кафедры административного права и административной деятельности полиции, капитан полиции А. Киракосян.
В рамках программы армянская делегация провела встречи с начальником Главного управления по борьбе с преступностью бюро уголовной полиции и расследований Чешской Республики, полковником Мирославом Адамчиком, заместителем того же бюро, полковником Радеком Смейдой, заместителем начальника Генерального штаба полиции Праги, полковником Войтехом Мотикой. В ходе встреч были обсуждены особенности каждой службы, возможности и средства повышения эффективности деятельности.
Были также проведены ознакомительные визиты в различные подразделения полиции Чешской Республики, в ходе которых члены делегации ознакомились со структурой местной полиции, особенностями, моделями допроса, формами расследования преступлений, особенностями допроса несовершеннолетних и лиц, пострадавших от домашнего насилия.