Սեպտեմբերի 21-ը մեր գլխավոր պետական տոնն է
30 տարի առաջ խորհրդային Հայաստանի քաղաքացիները  պատմական որոշում կայացրին ` Անկախությունն ընտրելով որպես բաղձալի կարգավիճակ:
1991 թ․ սեպտեմբերի 21–ը  նոր էջ բացեց  հայ ժողովրդի պատմության մեջ:
Անկախության օրը, անկասկած, մեր պետական ու ազգային ամենալուսավոր, ամենանշանակալի տոնն է ու մեր ժողովրդի դարավոր պատմության ամենամեծ նվաճումը:
Սույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակումբում տեղի ունեցավ միջոցառում՝ նվիրված ՀՀ Անկախության 30-ամյակին: Սակայն  Անկախության օրը նշվեց  ոչ թե  տոնական տրամադրությամբ, այլ յուրահատուկ ձևով՝ փորձելով գտնել ոսկե միջինը՝ մի կողմից ընդգծելու  Անկախության պատմական նշանակությունը և մյուս կողմից հանուն այդ Անկախության իրենց կյանքը զոհաբերած մեր հերոսների հիշատակը վառ պահելու և հարգելու միջև:
Միջոցառումը կազմակերպել էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի կադրերի և ԱՀՏԱ բաժնի ակումբի առաջատար մասնագետ Լիանա Սահակյանը, որին մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի վճարովի և անվճար կրթաձևի ուսուցման սովորողներ՝ Մերուժան Քոչարյանը, Աստղիկ Ավետիսյանը, Լիլիթ Առուշանյանը, Ասմարե Սարգսյանը, Սուսաննա Մեջլումյանը,Գագիկ Առաքելյանը, Գեռա Սիրադեղյանը և «G-Production» ստուդիայի սան Անահիտ Հայրապետյանը:
Ներկա էին ոստիկանության Կրթահամալիրի ղեկավարությունը, անձնակազմը և սովորողները:
Միջոցառման ավարտին իր շնորհավորական խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանը, որն իր ելույթում  մասնավորապես նշեց.
- Սիրելի՛ գործընկերներ, 30 տարի առաջ հայն ապացուցեց, որ երազանքը կարող է դառնալ իրականություն: Ես կարծում եմ՝ հենց այդ հնարավորության գիտակցումն է, որ այս դժվարին պատմական ժամանակահատվածում պետք է դառնա մեր բոլորի գործունեության հիմնական շարժիչ ուժը: Պետք է միշտ հիշենք պատմության տված ամենակարևոր դասը․ մենք հաղթանակի ենք հասել այն ժամանակ, երբ միասնական ենք եղել, և հենց այդ միասնականության զգացումն է, որ պետք է միավորի Հայաստանի, Արցախի, սփյուռքի մեր բոլոր հայրենակիցներին: Հետաքրքիր զուգադիպությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան սեպտեմբերի 21-ը հռչակել է որպես Խաղաղության միջազգային օր: ԵՎ  ես հավատում եմ, որ խաղաղության օրով ծնված պետությունն ուղղակի դատապարտված է (թեկուզ դժվար պայքարից հետո) հասնել մի հանգրվանի, որում կամրապնդվի կայուն, և որ ամենակարևորն է, արժանապատիվ խաղաղություն: Կրկին շնորհավորելով բոլորիս  Անկախության օրվա առթիվ՝  մեզ մաղթում եմ լավատեսություն և հենց այդ  կայուն, արժանապատիվ խաղաղությունը:
Միջոցառման ավարտին ընթերցվեց ՀՀ ոստիկանության պետի հրամանը՝ ըստ որի ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի երկու ծառայող պարգևատրվեցին պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար և ի նշանավորումն  ՀՀ Անկախության 30-ամյակի:

21 сентября - наш главный государственный праздник
30 лет назад граждане Советской Армении приняли историческое решение, избрав как государственный статус – независимость.
21 сентября 1991 года была открыта новая страница в истории армянского народа.
День независимости, несомненно, является самым светлым и значимым государственным и национальным праздником и самым большим достижением многовековой истории нашего народа.
22 сентября этого года в актовом зале Образовательного комплекса полиции РА состоялось мероприятие, посвященное 30-летию независимости Республики Армения. Однако День Независимости был отмечен не праздничным настроением, а своеобразным образом, пытаясь найти золотую середину, с одной стороны, подчеркнуть историческое значение Независимости, с другой стороны, сохранить и почтить память наших героев, пожертвовавших своей жизнью во имя этой независимости.
Мероприятие организовала ведущий специалист актового зала отдела кадров и работы с личным составом Образовательного комплекса полиции РА Лиана Саакян, в котором приняли участие студенты платного и бесплатного обучения Академии Образовательного комплекса полиции РА Меружан Кочарян, Астхик Аветисян, Лилит Арушанян, Асмаре Саргсян, Сусанна Меджлумян, Гагик Аракелян, Гера Сирадегян и воспитанница студии "G-Production" Анаит Айрапетян.
На мероприятии присутствовали руководство, персонал и учащиеся Образовательного комплекса полиции.
- Дорогие коллеги, 30 лет назад армяне доказали, что мечта может стать реальностью. Мы добились победы в то время, когда были едины, и именно это чувство единства должно объединить всех наших соотечественников в Армении, Арцахе и диаспоре. По интересному совпадению Генеральная Ассамблея ООН провозгласила 21 сентября Международным Днем мира. И я верю, что государство, родившееся в день мира, просто обречено (хотя бы после трудной борьбы) достичь гавани, в которой укрепится стабильный, и, что самое главное, достойный мир. Вновь, поздравляя всех нас с Днем Независимости, желаю всем нам оптимизма, стабильности и мира.
В конце мероприятия был зачитан приказ начальника Полиции РА, согласно которому за добросовестное исполнение обязанностей и в ознаменование 30-летия независимости РА были награждены двое служащих Образовательного комплекса.