Սեպտեմբերի 21-ը մեր գլխավոր պետական տոնն է
30 տարի առաջ խորհրդային Հայաստանի քաղաքացիները  պատմական որոշում կայացրին ` Անկախությունն ընտրելով որպես բաղձալի կարգավիճակ:
1991 թ․ սեպտեմբերի 21–ը  նոր էջ բացեց  հայ ժողովրդի պատմության մեջ:
Անկախության օրը, անկասկած, մեր պետական ու ազգային ամենալուսավոր, ամենանշանակալի տոնն է ու մեր ժողովրդի դարավոր պատմության ամենամեծ նվաճումը:
Սույն թվականի սեպտեմբերի 22-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակումբում տեղի ունեցավ միջոցառում՝ նվիրված ՀՀ Անկախության 30-ամյակին: Սակայն  Անկախության օրը նշվեց  ոչ թե  տոնական տրամադրությամբ, այլ յուրահատուկ ձևով՝ փորձելով գտնել ոսկե միջինը՝ մի կողմից ընդգծելու  Անկախության պատմական նշանակությունը և մյուս կողմից հանուն այդ Անկախության իրենց կյանքը զոհաբերած մեր հերոսների հիշատակը վառ պահելու և հարգելու միջև:
Միջոցառումը կազմակերպել էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի կադրերի և ԱՀՏԱ բաժնի ակումբի առաջատար մասնագետ Լիանա Սահակյանը, որին մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի վճարովի և անվճար կրթաձևի ուսուցման սովորողներ՝ Մերուժան Քոչարյանը, Աստղիկ Ավետիսյանը, Լիլիթ Առուշանյանը, Ասմարե Սարգսյանը, Սուսաննա Մեջլումյանը,Գագիկ Առաքելյանը, Գեռա Սիրադեղյանը և «G-Production» ստուդիայի սան Անահիտ Հայրապետյանը:
Ներկա էին ոստիկանության Կրթահամալիրի ղեկավարությունը, անձնակազմը և սովորողները:
Միջոցառման ավարտին իր շնորհավորական խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանը, որն իր ելույթում  մասնավորապես նշեց.
- Սիրելի՛ գործընկերներ, 30 տարի առաջ հայն ապացուցեց, որ երազանքը կարող է դառնալ իրականություն: Ես կարծում եմ՝ հենց այդ հնարավորության գիտակցումն է, որ այս դժվարին պատմական ժամանակահատվածում պետք է դառնա մեր բոլորի գործունեության հիմնական շարժիչ ուժը: Պետք է միշտ հիշենք պատմության տված ամենակարևոր դասը․ մենք հաղթանակի ենք հասել այն ժամանակ, երբ միասնական ենք եղել, և հենց այդ միասնականության զգացումն է, որ պետք է միավորի Հայաստանի, Արցախի, սփյուռքի մեր բոլոր հայրենակիցներին: Հետաքրքիր զուգադիպությամբ ՄԱԿ-ի Գլխավոր ասամբլեան սեպտեմբերի 21-ը հռչակել է որպես Խաղաղության միջազգային օր: ԵՎ  ես հավատում եմ, որ խաղաղության օրով ծնված պետությունն ուղղակի դատապարտված է (թեկուզ դժվար պայքարից հետո) հասնել մի հանգրվանի, որում կամրապնդվի կայուն, և որ ամենակարևորն է, արժանապատիվ խաղաղություն: Կրկին շնորհավորելով բոլորիս  Անկախության օրվա առթիվ՝  մեզ մաղթում եմ լավատեսություն և հենց այդ  կայուն, արժանապատիվ խաղաղությունը:
Միջոցառման ավարտին ընթերցվեց ՀՀ ոստիկանության պետի հրամանը՝ ըստ որի ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի երկու ծառայող պարգևատրվեցին պարտականությունները բարեխղճորեն կատարելու համար և ի նշանավորումն  ՀՀ Անկախության 30-ամյակի:

The 21st of September is the main state holiday
30 years ago, the citizens of soviet Armenia made historical decision, choosing the Independence as desirable status. The 21st of September of 1991 opened a new page in the history of Armenian nation.
The independence Day, surely, is the brightest, the most significant holiday of our state and nation.
On the 22nd of September of the given year there was held event at the club dedicated to the 30th independence day of the Republic of Armenia. Anyway, the Independence Day was marked not with festivity but unique way, trying to find golden middle in order to emphasize the historical significance of the Independence and from the other side to respect the memorial of martyred heroes.
The event was organized by leading specialist of HR of the Educational Complex of Police of RA Liana Sahakyan, where learners of paid and free education of the Academy of Police Educational Complex of RA, Merujan Kocharyan, Astghik Avetisyan, Lilit Arushanyan, Asmare Sargsyan, Susanna Mejlumyan, Gagik Arakelyan, Gera Siradeghyan and student of “G-Production” Anahit Hayrapetyan participated in.
The leadership staff of the Educational Complex, working staff and learners presented at the event.
At the end of the event the Acting Head of the Educational Complex of Police of RA, police lieutenant colonel Misak Markosyan congratulated on the occasion, and mentioned in his speech:
-Dear colleagues, 30 years ago Armenian proved that the dream can become reality. According to me, just that opportunity is a motivation to continue our activity during these hard historical times. We should always remember the most important lesson of the History: we reached to the victory at the time, when we were altogether, and thanks to that unity that can gather whole Armenia, Artsakh, diaspora and all our compatriots.
It is interesting coincidence that UN General Assembly declared the 21st of September as International Peace Day. And I believe that the country born on Peace Day has a fate (though with many difficulties) to reach to the point, where stable and, the most important thing, dignified peace will be created. Congratulating on the occasion of the Independence Day again, I wish optimism and dignified peace. At the end of the event it was read the order of the Head of Police of RA, according to which, two police officers of the Educational Complex were awarded to implement jobs successfully and on the occasion of the 30th Day of Independence.