Կրթահամալիրի պատվիրակությունը մասնակցեց ԱՄՆ-ում Իրավապահ մարմինների ղեկավարների միջազգային ասոցիացիայի համաժողովին
Կրթահամալիրի պատվիրակությունը մասնակցեց ԱՄՆ-ում   Իրավապահ մարմինների ղեկավարների միջազգային ասոցիացիայի համաժողովին
Մայիսի 14-ից 22-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պատվիրակությունը ՀՀ ոստիկանության պետի հրամանով և ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի միջազգային քրեական հետաքննությունների վերապատրաստման աջակցության ծրագրի (ICITAP) օժանդակությամբ գործուղվել էր ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Ֆորտ-Ուերտ քաղաք՝ Իրավապահ մարմինների ղեկավարների միջազգային ասոցիացիայի (IADLEST) հերթական տարեկան համաժողովին մասնակցելու նպատակով:
Պատվիրակության կազմում էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանը, Կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանը և Կրթահամալիրի ուսումնական կենտրոնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Արմեն Սուքիասյանը: Համաժողովին մասնակցել են նաև ԱՄՆ արդարադատության դեպարտամենտի միջազգային քրեական հետաքննությունների վերապատրաստման աջակցության ծրագրի (ICITAP) Հայաստանի գրասենյակի ներկայացուցիչները:
Համաժողովի ընթացքում քննարկվել են իրավապահ մարմիններում առաջնորդության, ոստիկանության աշխատակիցների հոգեկան առողջության և ֆիզիկական պատրաստականության ստանդարտների, մարդկանց թրաֆիքինգի վերաբերյալ գործերով քննության ընթացքում զոհակենտրոն մոտեցման,  սցենարների վրա հիմնված ուսուցման մեթոդաբանության և այլնի վերաբերյալ հարցեր:
Կրթահամալիրի պատվիրակությունն այցելել է նաև ԱՄՆ Տեխաս նահանգի Հյուստոն քաղաքի ոստիկանության ակադեմիա, որտեղ հանդիպում է ունեցել Հյուստոնի ոստիկանության դեպարտամենտի ղեկավարի, ինչպես նաև ակադեմիայի անձնակազմի հետ, ծանոթացել ակադեմիայի ենթակառուցվածքներին, տեխնիկական հագեցվածությանը, իրականացվող ուսումնական ծրագրերին, դասավանդման մեթոդաբանությանը, ներկա են գտնվել մի շարք տեսական և գործնական պարապմունքներին:

Делегация Образовательного комплекса приняла участие в конференции Международной ассоциации руководителей правоохранительных органов США
С 14 по 22 мая делегация Образовательного комплекса полиции РА по приказу начальника Полиции РА и при содействии программы учебной поддержки международной уголовной разведки Департамента юстиции США (ИСИТАП) была командирована в город Форт-Уэрт штата Техас для участия в очередном ежегодном Форуме международной ассоциации руководителей правоохранительных органов (IADLEST).
В составе делегации были начальник Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции Манук Мурадян, первый заместитель начальника Образовательного комплекса, подполковник полиции Мисак Маркосян и начальник Учебного центра Образовательного комплекса, полковник полиции Армен Сукиасян. В форуме приняли участие также представители программы учебной поддержки международной уголовной разведки (ИСИТАП) Министерства юстиции США в Армении.
В ходе конференции были обсуждены вопросы, касающиеся лидерства в правоохранительных органах, стандартов психического здоровья и физической подготовки сотрудников полиции, а также применяемого в ходе расследования по делам о торговле людьми подхода, ориентированного на жертву, методологии обучения на основе сценариев и т. д.
Делегация Образовательного комплекса посетила также полицейскую академию города Хьюстон, штат Техас, где встретилась с руководителем Департамента полиции Хьюстона, а также с персоналом академии, ознакомилась с инфраструктурой академии, техническим оснащением, осуществляемыми учебными программами, методологией преподавания, присутствовала на ряде теоретических и практических занятий.