ԿՐԹԱՀԱՄԱԼԻՐԻ ԾԱՌԱՅՈՂՆԵՐԸ ԵՐԵԽԱՆԵՐԻ ԱՋԱԿՑՈՒԹՅԱՆ ԿԵՆՏՐՈՆՈՒՄ
Հոկտեմբերի 20-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրա­վա­գի­տու­թյան ֆա­կուլ­տետի բակալավրիատի առկա անվճար ուսուցման 4-րդ կուրսի սո­վո­րող­նե­րի «Ըն­տա­նի­քում բռնության և անչափահասների կողմից կատարվող իրավախախտումների կան­խար­գելումը» առար­կա­յի գործնական պարապմունքը՝ ՀՀ ոստիկանության կրթա­համալիրի ակա­դե­մի­այի ՕՀԳ և քրեա­գի­տու­թյան ամբիոնի դոցենտ, ոս­տի­­կանության գնդապետ Ա.Սահակյանի կողմից անցկացվեց Հայաստանի Հան­­րա­պե­տու­թյան հա­յ օգ­նու­թյան ֆոնդի երե­խաների աջակ­ցու­թյան կենտրոնում՝ նպատակ ունենալով  ամրապնդել սովորողների ձեռք բերած տեսական գիտելիքները։
Գործնական պարապմունքի ժամանակ սովորողներին ներկայացվեցին այն հանգամանքները, որոնք պատ­­ճառ են դառ­նում ՀՕՖ-ի երեխա­ների աջակցության կենտրոնում անչափահասների հայտնվե­լուն: Դրանք առա­վե­լապես ընտա­նիք չունեցող, անապաստան մնացած, լքված, մու­րաց­կա­նությամբ զբաղվող կամ բռնու­թյան ենթարկված երեխաներ են, որոնք նաև ձեռք են բերել վարքագծի շեղումներ: Սո­վորողների ուշա­­դրությունը հրավիրվեց կենտ­րո­նում երեխաներին տրամադրվող տարբեր ծառայությունների մա­տուց­ման ձևերին՝ ոս­­­տիկանության իրավական  ծառայություն, բուժօգ­նություն, հոգեբանական աջակցություն, հա­կա­սթրե­սա­յին թերապիա և այլն:
Սովորողները տեղում համոզվեցին ոստիկանության աշխատակցի՝ տվյալ գործընթացում ունեցած առանց­քային դերակատարման մեջ:

СОТРУДНИКИ ОБРАЗОВАТЕЛЬНОГО КОМПЛЕКСА В ЦЕНТРЕ СОДЕЙСТВИЯ ДЕТЯМ
20-го октября доцент кафедры ОРД и криминологии Академии Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции А.Саакян с целью укрепления теоретических знаний учащихся провел практическое занятие по предмету «Предотвращение насилия в семье и правонарушений со стороны несовершеннолетних» для учащихся 4-го курса очного бесплатного обучения юридического факультета Академии Образовательного комплекса полиции РА, которое прошло в «Центре содействия детям» Фонда армянской помощи Республики Армения
Во время практического занятия учащимся были представлены обстоятельства, ставшие причиной появления несовершеннолетних в «Центре содействия детям» ФАП. Это дети, преимущественно не имеющие семьи, оставшиеся без крова, брошенные, занимающиеся попрошайничеством или подвергшиеся насилию, которые также приобрели отклонения в поведении. Внимание учащихся было обращено на различные формы предоставления услуг детям в указанном центре: правовая служба полиции, медицинская помощь, психологическая поддержка, антистрессовая терапия и т. д.