Մեկնարկեցին պարեկային ծառայության ընդունելության ստուգումները
ՀՀ ոստիկանության պարեկային ծառայությունում պաշտոնի նշանակվելու նպատակով ուսուցման երրորդ հոսքի ընդունելության շրջանակներում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում հունիսի 6-ին մեկնարկեց առաջին՝ մասնագիտական պիտանելիության համապատասխանության համալիր ստուգումը (թեստավորումը)։
Ընդունելության ստուգմանը ներկա էր ընդունող հանձնաժողովի նախագահի տեղակալ, Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․Մուրադյանը, ինչպես նաև ընդունող հանձնաժողովի անդամները:
Ընդունելության ստուգումները  կիրականացվեն հունիսի 6-ից մինչև հուլիսի 15-ը ներառյալ:
Յուրաքանչյուր ստուգումից հետո արդյունքները հասանելի կլինեն  հետևյալ հղումով՝ https://www.edupolice.am/patrol/exam.html
Ստուգումները հաջողությամբ հաղթահարած դիմորդները կանցնեն ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում 5-ամսյա ուսումնառության։

Entrance checking exams of Patrol policing were launched
On the 6th of June, in the framework of the entrance of the third group of training courses for being appointed on the duties of Patrol Police service, the first exam of complex IQ test related to appropriate professional readiness was held at the Educational Complex of Police of RA.
Deputy president of the entrance committee, Head of the Educational Complex, police colonel M. Muradyan, as well as members of the entrance committee presented at the entrance exams.
The entrance checking exams will be last from the 6th of June up to the 15th of July.
After each checking exam the outcomes are going to be available in the following link: https://www.edupolice.am/patrol/exam.html.
Succeeded applicants will take part in 5 month training courses of Patrol Policing at the Educational Complex of Police of RA.