Պարեկային ծառայության կազմավորման գործընթացը շարունակվում է
Հստակ ուղենշված քայլերով շարունակվում է ՀՀ ոստիկանության նոր պարեկային ծառայության կազմավորման գործընթացը։ Բազում խոչընդոտներ արդեն իսկ հաղթահարված են, սակայն դեռ շատ անելիքներ կան առջևում։ Հասարակության աչալուրջ հայացքի ներքո ընթացող բարեփոխումներն այս պահին կենտրոնացած են ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում։ Նոր պարեկային ծառայության միանալ ցանկացող դիմորդների գերակշիռ մեծամասնությունն արդեն իսկ հաղթահարել է մասնագիտական պիտանելիության համապատասխանության համալիր ստուգումը և այժմ պատրաստվում է պայքարել ֆիզիկական պատրաստականության նորմատիվների հաղթահարման համար։
Ստուգման գործընթացի նկատմամբ հետաքրքրությունը մշտապես մեծ է եղել քաղաքացիների շրջանում, ինչը վկայում է բազում լրատվամիջոցների կողմից գործընթացը լուսաբանող նյութերի առատությունը։
Հատկանշական է նաև ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ արդարադատության նախարարության  ղեկավարության ամենօրյա վերահսկողությունը, ինչպես նաև հասարակական մի շարք կազմակերպությունների առանձնահատուկ ուշադրությունը Կրթահամալիրում իրականացվող գործընթացների նկատմամբ:
Այդ առաքելությամբ այսօր Կրթահամարիր էին այցելել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ  ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը և ներկայացուցիչ Արտաշես Սերգոյանը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչ Վարդինե Գրիգորյանը, ինչպես նաև «Վարորդի ընկեր» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Սերգեյ Ղահրամանյանը։ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանի և առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանի ուղեկցությամբ հյուրերը հետևեցին այդ պահին իրականացվող ֆիզիկական պատրաստականության ստուգատեսին, քննարկեցին պարեկային ծառայությանը վերաբերող տարաբնույթ հարցեր։

The process of the formulation of Patrol policing continues
The process of the formulation of patrol policing within Police of RA is maintained with concretely directed steps. A lot of obstacles are already overcome but still many things are remained to do in further. Ongoing reforms with the objective view of society are now centralized in the Educational Complex of Police of RA. The majority of applicants, wishing to join the newly formulated patrol policing, has already overcome the complex checking of vocational suitability preparedness and now is going to overcome the normative of physical preparedness.
The interest toward checking process has always took great attention within society, which proves the fulfillment of media articles writing about the procedure.
It is also remarkable the everyday management works of Police of RA, Ministry of Justice of RA, as well as the specific attention of non-governmental organizations toward the procedure implemented at the Educational Complex.
The Deputy Head of Ministry of Justice of RA Qristine Grigoryan, project coordinator of the NGO “Union of Informed citizens” Daniel Ioannisyan and its representative Artashes Sergoyan, representative of the office of Helsinki Citizens’ Assembly-Vanadzor Vardine Grigoryan, as well as co-founder of the NGO “Driver’s friend” Sergey Ghahramanyan with the given mission visited to the Educational Complex.
With the accompaniment of the Head of Police Educational Complex of RA, police major-general Mushegh Babayan and Deputy Head, police lieutenant colonel Misak Markosyan the visitors followed up the physical preparedness checking, discussed various type of issues related to patrol policing.