Պարեկային ծառայության կազմավորման գործընթացը շարունակվում է
Հստակ ուղենշված քայլերով շարունակվում է ՀՀ ոստիկանության նոր պարեկային ծառայության կազմավորման գործընթացը։ Բազում խոչընդոտներ արդեն իսկ հաղթահարված են, սակայն դեռ շատ անելիքներ կան առջևում։ Հասարակության աչալուրջ հայացքի ներքո ընթացող բարեփոխումներն այս պահին կենտրոնացած են ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում։ Նոր պարեկային ծառայության միանալ ցանկացող դիմորդների գերակշիռ մեծամասնությունն արդեն իսկ հաղթահարել է մասնագիտական պիտանելիության համապատասխանության համալիր ստուգումը և այժմ պատրաստվում է պայքարել ֆիզիկական պատրաստականության նորմատիվների հաղթահարման համար։
Ստուգման գործընթացի նկատմամբ հետաքրքրությունը մշտապես մեծ է եղել քաղաքացիների շրջանում, ինչը վկայում է բազում լրատվամիջոցների կողմից գործընթացը լուսաբանող նյութերի առատությունը։
Հատկանշական է նաև ՀՀ ոստիկանության, ՀՀ արդարադատության նախարարության  ղեկավարության ամենօրյա վերահսկողությունը, ինչպես նաև հասարակական մի շարք կազմակերպությունների առանձնահատուկ ուշադրությունը Կրթահամալիրում իրականացվող գործընթացների նկատմամբ:
Այդ առաքելությամբ այսօր Կրթահամարիր էին այցելել ՀՀ արդարադատության նախարարի տեղակալ Քրիստինե Գրիգորյանը, «Իրազեկ քաղաքացիների միավորում» ՀԿ  ծրագրերի համակարգող Դանիել Իոաննիսյանը և ներկայացուցիչ Արտաշես Սերգոյանը, Հելսինկյան քաղաքացիական ասամբլեայի Վանաձորի գրասենյակի ներկայացուցիչ Վարդինե Գրիգորյանը, ինչպես նաև «Վարորդի ընկեր» հասարակական կազմակերպության համահիմնադիր Սերգեյ Ղահրամանյանը։ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանի և առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանի ուղեկցությամբ հյուրերը հետևեցին այդ պահին իրականացվող ֆիզիկական պատրաստականության ստուգատեսին, քննարկեցին պարեկային ծառայությանը վերաբերող տարաբնույթ հարցեր։

Процесс формирования патрульной службы продолжается
Четко намеченными шагами продолжается процесс формирования новой патрульной службы Полиции РА. Многие препятствия уже преодолены, однако впереди еще многое предстоит сделать. Реформы, проходящие под бдительным взглядом общества, в данный момент сконцентрированы в Образовательном комплексе полиции РА. Подавляющее большинство желающих присоединиться к новой патрульной службе уже преодолело комплексную проверку соответствия профессиональной пригодности и сейчас готовится бороться за покорение нормативов физической подготовки.
Интерес среди граждан к процессу проверки всегда был большим, что свидетельствует об изобилии материалов, освещающих процесс со стороны многих СМИ.
Примечателен также ежедневный контроль со стороны Полиции РА, руководства Министерства юстиции РА, а также особое внимание ряда общественных организаций к процессам, осуществляемым в Образовательном комплексе.
С этой миссией Образовательный комплекс сегодня посетили заместитель министра юстиции РА Кристине Григорян, координатор программ ОО «Союз информированных граждан» Даниел Иоаннисян и представитель Арташес Сергоян, представитель Ванадзорского офиса Хельсинкской гражданской ассамблеи Вардине Григорян, а также соучредитель общественной организации «Друг водителя» Сергей Каграманян. В сопровождении начальника Образовательного комплекса Полиции РА, генерал-майора Мушега Бабаяна и первого заместителя, подполковника полиции Мисака Маркосяна гости поприсутствовали на проверке физической подготовки, обсудили различные вопросы, касающиеся патрульной службы.