ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կրթահամալիրի գիտական խորհրդի կողմից 31.01.2022թ. թիվ 1 նիստում հաստատված «Գիտաժողովների, ամենամյա գիտական հետազոտությունների ամփոփման, կազմակերպման և անցկացման կարգ»-ի և կրթահամալիրի պետի  հաստատված ժամանակացույցի շրջանակներում մայիսի 5-ին Կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Վարչական պատասխանատվության հիմնահարցերը Հայաստանի Հանրապետությունում» խորագրով գիտագործնական քննարկում, որը կազմակերպվել էր ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի ակադեմիայի վարչական իրավունքի և ոստիկանության վարչական գործունեության ամբիոնի կողմից: Քննարկմանը մասնակցում էին ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ, ի.գ.թ., դոցենտ Մ. Մարկոսյանը, ակադեմիայի պետ, ոստիկանության գնդապետ, ի.գ.թ., դոցենտ Գ. Գրիգորյանը, կրթության որակի ապահովման և գիտական աշխատանքների բաժնի պետ, ոստիկանության կապիտան Տ. Խաչատրյանը, հրավիրված բանախոսներ՝ ՀՀ Վարչական դատարանի դատավոր, ամբիոնի դասախոս Մհեր Պետրոսյանը, ՀՀ ԱՆ գլխավոր հարկադիր կատարողի պաշտոնաթող տեղակալ, փաստաբանների պալատի անդամ, փաստաբան, ամբիոնի դասախոս Արմեն Հարությունյանը, փաստաբանների պալատի անդամ, փաստաբան Հասմիկ Նազարեթյանը, ամբիոնի պետ, ոստիկանության մայոր, ի.գ.թ., դոցենտ Գ. Խուդոյանը, ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության կապիտան Ա. Կիրակոսյանը և Կրթահամալիրի 2-րդ, 3-րդ կուրսերի անվճար և վճարովի ուսուցման սովորողներ:
Վարչական պատասխանատվության որոշ հիմնահարցերի վերաբերյալ զեկույցներով հանդես եկան Մ. Պետրոսյանը, Ա. Հարությունյանը, Հ. Նազարեթյանը և Ա. Կիրակոսյանը՝ անդրադառնալով վարչական պատասխանատվության որոշ սուբյեկտների, մասնավորապես՝ պաշտոնատար անձանց և անչափահասների վարչական պատասխանատվության առանձնահատկություններին, վարչական պատասխանատվության ժամկետների, ինչպես նաև դատական ակտը դիտավորությամբ չկատարելու հանցակազմի ապավարչականացմանը և դրա հետ կապված ապագայում հնարավոր վտանգներին։ Զեկույցների ընթացում մատնանշվեցին նշված ինստիտուտի օրենսդրական կարգավորման իրավական որոշ բացեր, առաջարկվեցին դրանց հնարավոր լուծումների տարբերակներ։
Զեկուցումների արդյունքում ծավալվեց ակտիվ քննարկում, բանախոսներին տրվեցին մի շարք հարցեր, որոնց պատասխաններն ընդգրկում էին ՀՀ ներպետական իրավունքի, նախադեպային որոշումների, իրավակիրառ և դատական պրակտիկայի շրջանակները:

В рамках утвержденного на первом заседании 31.01.2023г. Ученого совета Образовательного комплекса МВД РА «Порядка обобщения, организации и проведения научных конференций, ежегодных научных исследований» и графика, утвержденного начальником Образовательного комплекса 5 мая в Образовательном комплексе состоялось научно-практическое обсуждение на тему: «Проблемы административной ответственности в Республике Армения», организованное кафедрой административного права и административной деятельности полиции Академии Образовательного комплекса МВД РА. В обсуждении приняли участие первый заместитель начальника Образовательного комплекса МВД РА, полковник полиции, к.ю.н., доцент М. Маркосян, начальник Академии, полковник полиции, к.ю.н., доцент Г. Григорян, начальник отдела обеспечения качества образования и научных работ, капитан полиции Т. Хачатрян, приглашенные докладчики: судья административного суда РА, преподаватель кафедры Мгер Петросян, заместитель главного принудительного исполнителя МЮ РА в отставке, член Палаты адвокатов, адвокат, преподаватель кафедры Армен Арутюнян, член Палаты адвокатов, адвокат Асмик Назаретян, начальник кафедры, майор полиции, к.ю.н., доцент Г. Худоян, преподаватель кафедры, капитан полиции А. Киракосян и учащиеся 2-го и 3-го курсов бесплатного и платного обучения Образовательного комплекса.
С докладами по некоторым вопросам административной ответственности выступили М. Петросян, А. Арутюнян, А. Назаретян и А. Киракосян, коснувшись особенностей административной ответственности некоторых субъектов административной ответственности, в частности, должностных лиц и несовершеннолетних, сроков административной ответственности, а также декриминализации состава преступления умышленного неисполнения судебного акта и связанных с этим возможных опасностей в будущем. В ходе докладов были отмечены некоторые правовые пробелы в законодательном регулировании указанного института, предложены варианты их возможных решений.
По итогам докладов развернулось активное обсуждение, докладчикам был задан ряд вопросов, ответы на которые включали рамки внутригосударственного права, прецедентных решений, правоприменительной и судебной практики РА.