2018թ. նոյեմբերի 20-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի երկրորդ կուրսի առաջին դասակում անցկացվեց  “Happy Thanksgiving ̋  խորագրով անգլերենի բաց դաս:
Կրթահամալիրում ավանդույթ է դարձել անգլախոս երկրների մշակույթին պարբերաբար ծանոթանալը, և այս միջոցառումը տեղեկացված լինելու ևս մեկ առիթ էր: Դասի ընթացքում սովորողները ներկայացրին, որ այս տոնի ավանդույթն ունի հարյուրամյակների պատմություն, և ԱՄՆ-ում այն նշվում է նոյեմբերի չորրորդ հինգշաբթին (այս տարի  նոյեմբերի 22-ին):
1620թ. անգլիացի նորաբնակների մի խումբ ̏ Mayflower ̋  (մայիսյան ծաղիկ) նավով հասել են Մասաչուսեթս նահանգ և հիմնել Փիլմության գաղութը: Տեղաբնակ հնդկացիներն օգնել են նրանց հող մշակել, ձուկ որսալ և խուսափել թունավոր բույսերից: 1621թ. առաջին բերքը հավաքելուց հետո նորաբնակների նահանգապետ Ուիլիամ Բրեդֆորդը գոհաբանության տոն է կազմակերպում և հրավիրում օգնության ձեռք մեկնած հնդկացիներին: Նրանք իրենց շնորհակալությունն են հղում առ Աստված` ցրտաշունչ ձմռանը դիմակայելու և առատ բերք ստանալու համար:
Միջոցառման ժամանակ սովորողները դիտեցին տեսաֆիլմեր, պատասխանեցին ֆիլմերին վերաբերող առաջադրված հարցերին, կատարեցին թեստային աշխատանքներ և այլ հետաքրքիր տեղեկություններ հայտնեցին գոհաբանության տոնի վերաբերյալ: Նրանք նշեցին նաև, որ սովորաբար հենց գոհաբանության տոնի ժամանակ է կազմակերպվում «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի դրամահավաքը:
Դասի ժամանակ սովորողները գունավոր դրոշների վրա գրեցին, թե իրենք ինչի համար և ում են շնորհակալ և ամրացրին օրվա խորհրդանիշ դդումի վրա:
Այս դասը յուրօրինակ էր նաև նրանով, որ դասախոսի դերում սովորողն էր: Ողջ դասը վարում էր նույն դասակի սովորող Հասմիկ Մարտիրոսյանը, որն իրեն շատ լավ դրսևորեց դասախոսի կարգավիճակում:
Դասի ավարտին սովորող Ժաննա Ֆարամազյանը սովորողների անունից շնորհակալություն հայտնեց անգլերենի դասախոս Անի Հայրապետյանին` անգլերենի դասերը հետաքրքիր անցկացնելու, իրենց աշխարհայացքը զարգացնելու և մոտիվացնելու համար: Այս բաց դասին ներկա էր նաև ուսումնամեթոդական և զարգացման վարչության ուսումնական գործընթացի կազմակերպման և վերահսկման բաժնի տեսուչ, ոստիկանության ավագ լեյտենանտ Նվարդ Վարյանը: Դասի ավարտին նա նշեց, որ որևէ օտար լեզու սովորելիս շատ կարևոր է լեզվակիրների մշակույթին ծանոթանալը, և այս առումով ողջունելի է նմանատիպ միջոցառումների կազմակերպումը:
Կարևորելով անգլերենի իմացությունը ոստիկանի աշխատանքային գործունեության մեջ` նա հորդորեց սովորողներին անընդհատ կատարելագործել  իրենց անգլերենի իմացությունը:

BackHappy Thanksgiving Day!
On the 20th of November 2018 the Open Lesson, titled “Happy Thanksgiving ̋ took place for the first platoon of the second year students of the Law faculty of Academy of the Police Educational Complex of RA.
It’s a tradition to get acquainted periodically with the culture of English speaking countries, and that event was one more occasion to get informed about. During the lesson the students presented that the tradition of the holiday has a history of centenaries, and it is celebrated in the USA on the 4th Thursday of November (this year- on the 22th of November).
In 1620 a group of English colonists arrived to the State Massachusetts by boat "Mayflower " (flower of May) and established the Plymouth colony. Native Indians helped them to cultivate the corn, to catch fish, and to avoid poisonous plants. In 1621, after gathering the first harvest, the Governor of the state of new habitants William Bradford organized Thanksgiving Day and invited the Indians, who had helped them. They expressed the gratitude to God for surviving the frosty winter and getting abundant harvest.
During the event the learners watched films, answered the questions related to the movies, filled the tests and introduced other interesting information. They also mentioned that the “Hayastan” All-Armenan Fund’s annual fundraising is organized exactly on Thanksgiving Day.
At the lesson the learners wrote on the colored flags what they are thankful for, putting them on the pumpkin, which is the symbol of the day.
This lesson was unique because one of the learners was as a lecturer. It was Hasmik Martirosyan, who succeeded in lecturing.
At the end of the lesson, on behalf of the learners,--Learner Janna Faramazyan expressed gratitude to the lecturer of English Ani Hayrapetyan, who organizes the English lessons in interesting way, forms their world outlook and motivates them.
The Inspector of the Logistics and Supervising of Educational Process Division of the Educational-Methodical and Development Department, Police Senior Lieutenant Nvard Varyan also attended the event. At the end of the lesson she mentioned that it is very important to get acquainted with the culture of the native speakers and welcomed the arrangement of such events. Giving importance to the knowledge of English in the police activity, she advised to improve English permanently.