Փոխանակման ծրագրով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր էր այցելել Չեխիայի ոստիկանական ուսումնական դեպարտամենտի ներկայացուցիչը
2019 թվականի սեպտեմբերի 9-ից 13-ը ԵՄ իրավապահ մարմինների ուսուցման գործակալության (CEPOL) փոխանակման ծրագրի շրջանակներում Հայաստան էր այցելել Չեխիայի ոստիկանության ուսումնական դեպարտամենտի սպա, ոստիկանության փոխգնդապետ Միրոսլավ Կորտանը։
Միջոցառման շրջանակներում նա ճանաչողական այց կատարեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր, որտեղ նրան ընդունեց կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանը։ Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին հնարավոր համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները, և ձեռք բերվեց նախնական համաձայնություն` համատեղ հետաքրքրություն ներկայացնող թեմաների շուրջ շփումները շարունակելու ակնկալիքով։
Հյուրը ծանոթացավ կրթահամալիրի կառուցվածքին, ուսումնական ծրագրերին և հեռանկարային նախագծերին։ Այնուհետև նա շրջայց կատարեց կրթահամալիրի տարածքով, եղավ կրթահամալիրի ակադեմիայում, քոլեջում և ուսումնական կենտրոնում, նրան ներկայացվեցին  սիմուլյացիոն ու հատուկ նշանակության լսարանները, ժամանակակից սարքավորումներով հագեցած մարզադահլիճները, ինչպես նաև կրիմինալիստիկայի մասնագիտացված լսարանը։
ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի  միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գրիգորի Դավթյանի ուղեկցությամբ Չեխիայի ոստիկանական ուսումնական դեպարտամենտի ներկայացուցիչը ճանաչողական այց կատարեց նաև ՀՀ ոստիկանության շտաբի միջազգային համագործակցության վարչություն, Ինֆորմացիոն կենտրոն, ինչպես նաև ոստիկանության տարածքային բաժին և ծանոթանացավ ՀՀ ոստիկանության առօրյա աշխատանքին` ուսումնասիրեց լիազորությունների շրջանակն ու գործառութները։

BackThe representative of Czech Police Training Department visited to Educational Complex of Police of RA with the exchange program
On the 9-13 of September, 2019 within the framework of exchange program of European Union Agency for Law Enforcement Training (CEPOL) the representative officer of Education and Training Unit of Police of the Czech Republic, police lieutenant colonel Miroslav Kortan visited to Armenia.
In the scope of event, he made visit to Educational Complex of Police of the Republic of Armenia, where he was met by the head of Educational Complex, Police Major-General Mushegh Babayan.
Possible directions of future cooperation was discussed during meeting, and preliminary agreement was obtained related to themes of mutual interest in order to continue contacts
The guest got acquainted with the structure, curricula and prospective projects of the Educational Complex.
Afterwards he had cognitive tour around Educational Complex, visited to the academy, college training center of the Educational Complex, got acquainted with the simulation and special classroom, gym with modern equipment, as well as the auditorium, specialized for Criminalistics.
With the accompaniment of Head of International cooperation and IT division of Police Educational Complex of RA, police lieutenant colonel Grigori Davtyan, the representative of Education and Training Unit of Police of the Czech Republic also had a visit to International cooperation department of the Headquarters, Information Center, as well as regional division of Police of RA, and getting acquainted with every day work functions of Police of RA, studied the frame of warrants and functions.