«Ահաբեկչությունը՝ հասարակության սպառնալիք» թեմայով դասընթաց Կրթահամալիրում
2017թ. դեկտեմբերի 7-ից 8-ը ՀՀ ոստիկանության նախաձեռնությամբ ոստիկանության կրթահամալիրում անցկացվեց «Ահաբեկչությունը՝ հասարակության սպառնալիք» թեմայով դասընթաց: Դասընթացը անցկացրեց ՌԴ ՆԳՆ Կրասնոդարի համալսարանի պետի միջազգային համագործակցության գծով օգնական, ոստիկանության փոխգնդապետ Ալեկսեյ Վլադիմիրի Գիրինը:
Կարևորելով թեմայի արդիականությունը՝ մասնակիցներին ողջույնի խոսքով դիմեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ուսումնամեթոդական և զարգացման  վարչության  պետ, ոստիկանության գնդապետ Գ. Գևորգյանը:
Դասընթացի ընթացքում քննարկվեցին ծայրահեղական և ահաբեկչական գաղափարների տարածման կանխարգելմանն ուղղված կազմակերպչական միջոցառումների, ինչպես նաև  ոստիկանության օպերատիվ ստորաբաժանումների կողմից ծայրահեղականության և ահաբեկչության հակազդման  կատարելագործմանն առնչվող հարցեր: Մասնակիցներին հնարավորություն ընձեռնվեց թեմայի շրջանակներում կազմակերպել քննարկումներ, ինչպես նաև դիտել համապատասխան վավերագրական ֆիլմեր և մասնագիտական որակավորումը բարձրացնող տեսանյութեր:
Դասընթացին մասնակցում էին ՀՀ ոստիկանության թվով 40 աշխատակիցներ, ովքեր ցուցաբերեցին ողջունելի ակտիվություն և դասընթացի ավարտին գոհունակություն հայտնեցին կազմակերպիչներին նման արդիական թեմայով դասընթաց կազմակերպելու համար: Վերջում բոլոր մասնակիցներին տրվեցին ավարտական սերտիֆիկատներ:
Ալեկսեյ Գիրինը ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-գնդապետ Վ. Գասպարյանի հրամանով  ոստիկանության մարմինների մասնագետների պատրաստման, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության և ՌԴ ՆԳՆ Կրասնոդարի համալսարանի միջև համագործակցության զարգացման   գործում ներդրման համար պարգևատրվեց պատվոգրով: Պատվոգիրը հանձնձեց Կրթահամալիրի պետի տեղակալ ծառայության գծով, ինքը և ծառայության բաժնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Ա.Գալստյանը:
Այցի շրջանակներում անցկացվեցին նաև մշակութային միջոցառումներ, մասնավորապես այցելություն Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր և վարչական կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ և Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ։

Семинар на тему “Терроризм-угроза общества”
По инициативе полиции РА с 7-ого по 8-ое декабря 2017г. в Образовательном комплексе полиции РА были проведены занятия на тему “Терроризм-угроза общества”. Занятия проводил помощник начальника Краснодарского университета МВД РФ по международному сотрудничеству, подполковник полиции Гирин Алексей Владимирович.
С приветственным словом к участникам занятий обратился начальник управления по учебно-методической работе и развития Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции Г.Геворкян и отметил актуальность данной темы.
В ходе занятий были рассмотрены вопросы организационных мероприятий, направленных на предупреждение распространения экстремистских и террористических идей, совершенствования деятельности оперативных подразделений полиции по противодействию экстремизму и терроризму. В рамках темы участникам предоставилась возможность дискуссии, просмотра тематических документальных фильмов и видеороликов для повышения профессиональной квалификации.
В занятиях приняли участие 40 сотрудников полиции, которые проявили высокую активность и выразили благодарность организаторам за высокий уровень организации семинара по столь актуальной теме. По окончании занятий всем участникам были вручены именные сертификаты.
По приказу начальника полиции РА, генерал-полковника Владимира Гаспаряна Гирин А.В был награжден почетной грамотой “За вклад в дело подготовки специалистов для органов Полиции РА, а также развития сотрудничества между Полицией РА и Краснодарским университетом МВД РФ”, которую вручил заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА по организации службы, он же начальник отдела службы, полковник полиции А.Галстян.
В рамках визита были также организованы культурные мероприятия, в частности посещение духовного и административного центра Армянской Апостольской Церкви-Кафедрального собора Святого Эчмиадзина, Музея-института Геноцида армян и Ереванского коньячно-винно-водочного комбината “Арарат”.