Դասախոսություն՝ «Օպերատիվ աշխատակցի և քննիչի փոխհամագործակցությունը» թեմայով
ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի և Վոլգոգրադի ակադեմիայի միջազգային համագործակցության ստորաբաժանումների համատեղ աշխատանքի արդյունքում կրթօջախների միջև ազդարարվեց համագործակցության նոր փուլ, որի շրջանակներում ապրիլի 7-ին տեղի ունեցավ առցանց հանդիպում «Օպերատիվ աշխատակցի և քննիչի փոխհամագործակցությունը» թեմայով։ Հանդիպումը մեկնարկեց Կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ․ Մարկոսյանը։ Ողջունելով մասնակիցներին՝ նա կարևորեց երկկողմ փոխհամագործակցությունը և ընդգծեց, որ  հետագա աշխատանքն ավելի արդյունավետ կդառնա նման ձևաչափի շնորհիվ։
Մասնակիցներին ողջունեց նաև Վոլգոգրադի ակադեմիայի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Աննա Տեմոֆեևան, որը, կարևորելով նման դասախոսությունների անցկացումը, հույս հայտնեց, որ դրանք  շարունակական բնույթ կկրեն։
Դասախոսությունը վարեց  Ակադեմիայի օպերատիվ-հետախուզական գործունեության և քրեագիտության ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության մայոր Ալիսա Սմբատյանը։ Դասախոսության ընթացքում ներկայացվեցին օպերատիվ աշխատակցի և քննիչի փոխհամագործակցության հիմնախնդիրները, ներկայացվեցին տվյալ հարցի շուրջ առկա իրավակարգավորումները, ինչպես գործող, այնպես էլ  նոր ընդունված քրեական դատավարության օրենսգրքերը, որոնք ուժի մեջ կմտնեն  սույն թվականի հուլիսի 1-ից:
Վոլգոգրադի ակադեմիայի քննչական օպերատիվ-հետախուզական ֆակուլտետի 4-րդ և 5-րդ կուրսի սովորողները դասախոսությունը լսելուց հետո հարցուպատասխանի միջոցով համեմատականներ անցկացրին երկու ուսումնական հաստատությունների ուսումնական ծրագրերի միջև, քննարկեցին օպերատիվ աշխատակցի և քննիչի փոխհամագործակցության հիմնախնդիրները:

Лекция на тему «Взаимодействие оперативного сотрудника и следователя»
В результате совместной работы Образовательного комплекса полиции РА и подразделений международного сотрудничества Волгоградской академии, между вузами был объявлен новый этап сотрудничества, в рамках которого 7 апреля состоялась онлайн-встреча на тему: «Взаимодействие оперативного сотрудника и следователя». Встреча началась с приветственного слова первого заместителя начальника Образовательного комплекса, подполковника полиции М. Маркосяна. Он подчеркнул важность двустороннего сотрудничества и отметил, что благодаря такому формату дальнейшая работа станет более эффективной.
Участников поприветствовала также первый заместитель начальника Волгоградской академии, полковник полиции Анна Тимофеева, которая, подчеркнув важность проведения подобных лекций, выразила надежду на то, что они будут носить систематический характер.
Лекцию провела преподаватель кафедры оперативно-розыскной деятельности и криминологии Академии, майор полиции Алиса Смбатян. В ходе лекции были представлены проблемы взаимодействия оперативного сотрудника и следователя, представлены правовые регулирования по данному вопросу, как действующего, так и недавно принятого Уголовно-процессуального кодекса, которые вступят в силу с 1 июля этого года.
Учащиеся 4-го и 5-го курса следственного оперативно-розыскного факультета Волгоградской академии, выслушав лекцию, посредством вопросов и ответов провели сравнения между учебными программами двух учебных заведений, обсудили проблемы взаимодействия оперативного сотрудника и следователя.