«Օգնևուշկան» հաղթել է համառուսաստանյան ամենամյա գրական մրցույթում
«Վարսերը հուր կրակի պես փայլփլուն ու չենթարկվող էին: Դե´, Օլգայի բնավորությունն էլ էր կրակոտ… Միևնույն ջերմեռանդությամբ նա դուրս էր բերում վիրավորներին մարտի դաշտից, իսկ երեկոներն անցկացնում էր  հոգնատանջ եղած մարտիկների համար Պուշկինի «Եվգենի Օնեգինն» ասմունքելով»,- ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի քոլեջի լեզուների ամբիոնի ավագ դասախոս, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, ոստիկանության փոխգնդապետ Գալինա Ռուսակովայի հեղինակած «Օգնևուշկա» պատմվածքից մի հատված է:
Պատմվածքը հաղթել է «Մեծ հաղթանակի Հերոսներ-2020» համառուսաստանյան ամենամյա գրական մրցույթում:  Այն գրական լավագույն պատմվածքի, ակնարկի, պատմական կամ ռազմահայրենասիրական բովանդակությամբ բանաստեղծության մրցույթ է, որն  անցկացվում է Ռուսաստանի գրողների միության կողմից ՝ ՌԴ պաշտպանության նախարարության, ՌԴ կրթության նախարարության, ՌԴ մշակույթի նախարարության, Ռուսաստանի պետական գրադարանի, "Գաղտնի չէ" հրատարակչական տան հետ համատեղ:
Մրցույթին ներկայացված էր շուրջ 16 հազար աշխատանք, որոնց ընտրությունը կատարվել է երեք փուլով:
Գ.Ռուսակովայի հեղինակած «Օգնևուշկա» պատմվածքը նվիրված է հեղինակի հերոսական տատիկի՝ ՌԴ վաստակավոր ուսուցչուհի Օլգա Ֆիլատովայի հիշատակին, որը Հայրենական մեծ պատերազմի ժամանակ կռվել է Ստալինգրադի մատույցներում։
Հեղինակի բնորոշմամբ՝ Օլգա Պետրովնան, նույն ինքը՝ Օգնևուշկան, ոչ միայն վաստակավոր ու մեծատառով ուսուցչուհի էր, այլև՝ Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի «լուռ հերոսներից»:

" ОГНЕВУШКА" ПОБЕДИЛА В ЕЖЕГОДНОМ ВСЕРОССИЙСКОМ ЛИТЕРАТУРНОМ КОНКУРСЕ
"Её волосы были рыжими, как огонь, и непослушными. Характер Ольги тоже был огненным…. С таким же жаром она выносила с поля боя раненых, а вечерами читала для бойцов «Евгения Онегина» А.С.Пушкина. Этот маленький томик спас ей жизнь…". Это отрывок из рассказа "Огневушка", написанного старшим преподавателем кафедры языков Колледжа Образовательного комплекса полиции РА, кандидатом педагогических наук, подполковником полиции Галиной Русаковой.
Рассказ победил на Ежегодном Всероссийском литературном конкурсе "Герои Великой Победы-2020". Это конкурс на лучший литературный рассказ, очерк, стихотворение исторического или военно-патриотического содержания, который проводится Союзом писателей России совместно с Министерством обороны РФ, Министерством образования РФ, Министерством культуры РФ, Государственной библиотекой России, издательским домом "Не секретно”.
На конкурс было представлено около 16 тысяч работ, выбор из которых был сделан в три этапа.
Рассказ «Огневушка " посвящен памяти героической бабушки автора, заслуженной учительницы РФ Ольги Петровны Филатовой, воевавшей во время Великой Отечественной войны под Сталинградом.
По словам автора, Ольга Петровна - Огневушка была не только учителем с большой буквы, но и "тихим героем” Великой Отечественной войны.