Առցանց գիտագործնական համաժողով
Մայիսի 26-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի բակալավրիատի առկա վճարովի ուսուցման 3-րդ կուրսի սովորող Սյուզաննա Ավալյանը մասնակցեց   Ռուսաստանի Դաշնության Վ․Վ․ Լուկյանովի անվան Օրյոլի իրավաբանական ինստիտուտի կողմից կազմակերպված հեռավար գիտագործնական կոնֆերանսին։ Համաժողովի ընթացքում մասնակիցը հանդես եկավ «Գործարարական պայմանագրերի օրենսդրական ամրագրման հիմնահարցերը․ գործարարական ռիսկը որպես գործարարական գործունեության իրականացման կարևոր գործոն» վերտառությամբ զեկույցով, որը ներկայացվել էր Ակադեմիայի քաղաքացիական իրավունքի և քաղաքացիական դատավարության ամբիոնի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ոստիկանության կապիտան Գայանե Մարուքյանի գիտական ղեկավարմամբ։ Ս․ Ավալյանը ներկայացրեց գործարարական պայմանագրերի իրավական ամրագրման հիմնախնդիրը՝ հարցը դիտարկելով արտասահմանյան երկրների օրենսդրությունների հետ համեմատական վերլուծության ձևաչափում։ Զեկուցման ավարտին  բազմաթիվ հարցեր հնչեցին, որոնք վերաբերում էին թե՛ բուն գործարարական գործունեության օրենսդրական սահմանման խնդրին, թե՛ ոստիկանության ծառայողի կողմից անմիջականորեն  գործարարական գործունեություն իրականացնելու օրենսդրական արգելքներին և սահմանափակումներին, թե՛ այդ արգելքների և սահմանափակումների՝ ազգային օրենսդրության ձևաչափում լիարժեք կամ թերի կարգավորված լինելու հիմնահարցին։ Ամփոփելով պլենար նիստի աշխատանքները՝ Սյուզաննա Ավալյանի զեկուցումն արժանացավ առանձնահատուկ ուշադրության՝ հաշվի առնելով այնտեղ արծարծված բազմաթիվ կարևոր և արդիականություն ներկայացնող հարցեր։
Առցանց համաժողովին մասնակցում էին Ռուսաստանի Դաշնության, Բելառուսի Հանրապետության և Ուզբեկստանի Հանրապետության ոստիկանական բուհերի ներկայացուցիչները։

Онлайн научно-практическая конференция
26 мая студентка 3-го курса очного платного обучения бакалавриата юридического факультета Академии Образовательного комплекса полиции РА Сюзанна Авалян приняла участие в дистанционной научно-практической конференции, организованной Орловским юридическим институтом им. В. В. Лукьянова Российской Федерации. В ходе конференции студентка выступила с докладом на тему: «Проблема законодательного определения коммерческих договоров: риск как основной признак предпринимательской деятельности». Научным руководителем работы является врио начальника кафедры гражданского права и гражданского судопроизводства Академии, кандидат юридических наук, доцент, капитан полиции Гаяне Марукян.
С. Авалян представила проблему правовой фиксации деловых договоров, рассмотрев вопрос в формате сравнительного анализа с законодательствами зарубежных стран. В конце доклада прозвучало множество вопросов, которые касались как проблемы законодательного определения самой предпринимательской деятельности, законодательных запретов и ограничений на осуществление сотрудником полиции непосредственно предпринимательской деятельности, так и вопроса полного или неполного регулирования этих запретов и ограничений в формате национального законодательства.
При подведении итогов работы пленарного заседания, доклад Сюзанны Авалян, учитывая поднятые в нем многочисленные важные и представляющие актуальность вопросы, удостоился особого внимания.
В онлайн-конференции приняли участие представители полицейских вузов Российской Федерации, Республики Беларусь и Республики Узбекистан.