Գիտական խորհրդի 2022 թվականի 2-րդ նիստը
Փետրվարի 16-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 2022 թվականի 2-րդ նիստը: Օրակարգի հարցերի քննարկման արդյունքում գիտական խորհուրդը որոշեց փոփոխություններ կատարել ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի  բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրով ուսումնական գործընթացի կազմակերպման, քոլեջի ոստիկանական միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնական գործընթացի կազմակերպման կարգերում, որի արդյունքում ակադեմիայում և քոլեջում ամբիոնները Եզրափակիչ քննության հարցաշարում և տոմսերում չեն ընդգրկելու նախորդ կիսամյակի առարկայական նկարագրով նախատեսված թեմաներին վերաբերող հարցերը, եթե նախորդ կիսամյակում տվյալ դասընթացը (կրթական մոդուլը ավարտվել է ընթացիկ ստուգումով, ստուգարքով կամ դիֆերենցված ստուգարքով: Փոփոխություններ կատարվեցին «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «պարեկ» որակավորման նախնական (արհեստագործական) մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսուցման և դրան համապատասխան լրացուցիչ կրթական ծրագրով վերապատրաստման ընթացքում ստուգարքների և դիֆերենցված ստուգարքների անցկացման կարգում լրացում կատարելու մասին կարգերում, որով սովորողն իր մոտ բջջային հեռախոս, այլ էլեկտրոնային սարքեր, տեխնիկական միջոցներ, ուսումնական նյութեր կամ ծածկագրեր ունենալ կամ դրանցից օգտվել չի կարող: Փոփոխություն կատարվեց նաև «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «պարեկ» որակավորման նախնական մասնագիտական կրթական ծրագրով պետական ամփոփիչ ատեստավորման (լրացուցիչ կրթական ծրագրով ամփոփիչ համալիր քննության) կարգում` որի համաձայն սովորողներին արգելվեց իրենց մոտ ունենալ բջջային հեռախոս, այլ էլեկտրոնային սարքեր, տեխնիկական միջոցներ, ուսումնական նյութեր կամ ծածկագրեր կամ օգտվել դրանցից պետական ատեստավորման քննության ընթացքում: Կրթահամալիրի գիտական խորհուրդը որոշեց ակադեմիայի 2022-2023 ուստարվա հեռակա և վճարովի ուսուցման տեղերի թիվը թողնել անփոփոխ և համապատասխան առաջարկություն ներկայացնել ՀՀ ոստիկանության պետին: ՀՀ ոստիկանության պետի անվանական կրթաթոշակ ստացող սովորողներին 2021-2022 ուստարվա երկրորդ կիսամյակում կրթաթոշակի տրամադրումը վերանայելու հարցի քննարկման արդյունքում որոշվեց ակադեմիայի 8 սովորողների մասով պահպանել կրթաթոշակը, քանի որ վերջիններս համապատասխանում էին սահմանված պահանջներին:
ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի 2022-2026 թվականների զարգացման ռազմավարական պլանի նախագծի և դրանից բխող գործողությունների կատարման ժամանակացույցի հաստատման հարցի քննարկման արդյունքում գիտական խորհուրդը որոշեց հաստատել ներկայացված նախագիծը:
Գիտական խորհրդի հաջորդ որոշմամբ հաստատվեց նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ռազմավարական պլանի (2017-2021թթ.) գործողությունների կատարման ժամանակացույցից բխող 2021 թվականի ընթացքում պատասխանատու ստորաբաժանումների կողմից կատարված աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունը:
Գիտական խորհրդի նիստն ամփոփվեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի քոլեջի  հասարակագիտական առարկաների և հոգեբանության ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության մայոր, ք.գ.թ. Մելանյա Խաչատուրի Դավթյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու  վերաբերյալ հարցի քննարկմամբ:
Քվեարկության արդյունքում որոշվեց Մ.Դավթյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու համար համապատասխան գրությամբ դիմել ՀՀ ԲՈԿ՝ դոցենտի գիտական կոչմանը համապատասխան դիպլոմով ամրագրելու համար:

Второе заседание Учёного совета 2022 года
16 февраля 2022 года состоялось второе заседание Ученого совета Образовательного комплекса полиции РА.
В результате обсуждения вопросов повестки дня Ученый совет решил внести изменения в порядок организации учебного процесса по образовательной программе бакалавра и магистра Академии Образовательного комплекса полиции РА, организации учебного процесса по средне-специальной полицейской образовательной программе Колледжа. Теперь, согласно принятому решению, кафедры в Академии и Колледже не будут включать в вопросы билетов заключительного экзамена темы, предусмотренные программой по предмету предыдущего семестра, то есть, если в предыдущем полугодии данный курс (образовательный модуль) был завершён текущей проверкой, зачётом или дифференцированным зачётом.
Были внесены изменения и дополнения в порядок проведения зачетов и дифференцированных зачетов по начальной профессиональной программе квалификации «Патруль» по специальности «Полицейское дело», а также по переподготовке (по соответствующей дополнительной образовательной программе), согласно которым во время зачёта учащийся не может иметь при себе мобильный телефон, другие электронные устройства, технические средства, учебные материалы, шпаргалки или пользоваться таковыми. Также были внесены изменения в порядок проведения итоговой государственной аттестации по предварительной профессиональной образовательной программе «Патруль» по специальности «Полицейское дело» (итоговый комплексный экзамен по дополнительной образовательной программе), согласно которым во время экзамена по государственной аттестации учащимся запрещается иметь при себе мобильный телефон, другие электронные устройства, технические средства, учебные материалы, шпаргалки или пользоваться таковыми.
Ученый совет Образовательного комплекса решил оставить число мест заочного и платного обучения Академии на 2022-2023 учебный год неизменным, в соответствие с чем представить начальнику Полиции РА соответствующее предложение. В результате обсуждения вопроса о пересмотре предоставления стипендии учащимся, получающим именную стипендию начальника Полиции РА, во втором полугодии 2021-2022 учебного года было решено утвердить получение стипендии для 8 учащихся Академии, поскольку последние соответствовали установленным требованиям.
В результате обсуждения проекта стратегического плана развития Образовательного комплекса полиции РА на 2022-2026 гг. и вопроса утверждения графика выполнения предусмотренных планом действий, Ученым советом было решено утвердить представленный проект.
Следующим решением Ученого совета стало утверждение отчета о работах, выполненных ответственными подразделениями в течение 2021 года, согласно графику выполнения пунктов стратегического плана (2017-2021гг.) Образовательного комплекса полиции РА.
Итогом заседания Ученого совета, стало обсуждение вопроса о присвоении научного звания доцента преподавателю кафедры обществоведческих предметов и психологии Колледжа Образовательного комплекса полиции РА, майору полиции Мелании Хачатуровне Давтян.
В результате голосования было принято решение о представлении ходатайства о присвоении М.Давтян ученого звания доцента.