Գիտական խորհրդի 2022 թվականի 2-րդ նիստը
Փետրվարի 16-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 2022 թվականի 2-րդ նիստը: Օրակարգի հարցերի քննարկման արդյունքում գիտական խորհուրդը որոշեց փոփոխություններ կատարել ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի  բակալավրի և մագիստրոսի կրթական ծրագրով ուսումնական գործընթացի կազմակերպման, քոլեջի ոստիկանական միջին մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսումնական գործընթացի կազմակերպման կարգերում, որի արդյունքում ակադեմիայում և քոլեջում ամբիոնները Եզրափակիչ քննության հարցաշարում և տոմսերում չեն ընդգրկելու նախորդ կիսամյակի առարկայական նկարագրով նախատեսված թեմաներին վերաբերող հարցերը, եթե նախորդ կիսամյակում տվյալ դասընթացը (կրթական մոդուլը ավարտվել է ընթացիկ ստուգումով, ստուգարքով կամ դիֆերենցված ստուգարքով: Փոփոխություններ կատարվեցին «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «պարեկ» որակավորման նախնական (արհեստագործական) մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսուցման և դրան համապատասխան լրացուցիչ կրթական ծրագրով վերապատրաստման ընթացքում ստուգարքների և դիֆերենցված ստուգարքների անցկացման կարգում լրացում կատարելու մասին կարգերում, որով սովորողն իր մոտ բջջային հեռախոս, այլ էլեկտրոնային սարքեր, տեխնիկական միջոցներ, ուսումնական նյութեր կամ ծածկագրեր ունենալ կամ դրանցից օգտվել չի կարող: Փոփոխություն կատարվեց նաև «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «պարեկ» որակավորման նախնական մասնագիտական կրթական ծրագրով պետական ամփոփիչ ատեստավորման (լրացուցիչ կրթական ծրագրով ամփոփիչ համալիր քննության) կարգում` որի համաձայն սովորողներին արգելվեց իրենց մոտ ունենալ բջջային հեռախոս, այլ էլեկտրոնային սարքեր, տեխնիկական միջոցներ, ուսումնական նյութեր կամ ծածկագրեր կամ օգտվել դրանցից պետական ատեստավորման քննության ընթացքում: Կրթահամալիրի գիտական խորհուրդը որոշեց ակադեմիայի 2022-2023 ուստարվա հեռակա և վճարովի ուսուցման տեղերի թիվը թողնել անփոփոխ և համապատասխան առաջարկություն ներկայացնել ՀՀ ոստիկանության պետին: ՀՀ ոստիկանության պետի անվանական կրթաթոշակ ստացող սովորողներին 2021-2022 ուստարվա երկրորդ կիսամյակում կրթաթոշակի տրամադրումը վերանայելու հարցի քննարկման արդյունքում որոշվեց ակադեմիայի 8 սովորողների մասով պահպանել կրթաթոշակը, քանի որ վերջիններս համապատասխանում էին սահմանված պահանջներին:
ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի 2022-2026 թվականների զարգացման ռազմավարական պլանի նախագծի և դրանից բխող գործողությունների կատարման ժամանակացույցի հաստատման հարցի քննարկման արդյունքում գիտական խորհուրդը որոշեց հաստատել ներկայացված նախագիծը:
Գիտական խորհրդի հաջորդ որոշմամբ հաստատվեց նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ռազմավարական պլանի (2017-2021թթ.) գործողությունների կատարման ժամանակացույցից բխող 2021 թվականի ընթացքում պատասխանատու ստորաբաժանումների կողմից կատարված աշխատանքների վերաբերյալ հաշվետվությունը:
Գիտական խորհրդի նիստն ամփոփվեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի քոլեջի  հասարակագիտական առարկաների և հոգեբանության ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության մայոր, ք.գ.թ. Մելանյա Խաչատուրի Դավթյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու  վերաբերյալ հարցի քննարկմամբ:
Քվեարկության արդյունքում որոշվեց Մ.Դավթյանին դոցենտի գիտական կոչում շնորհելու համար համապատասխան գրությամբ դիմել ՀՀ ԲՈԿ՝ դոցենտի գիտական կոչմանը համապատասխան դիպլոմով ամրագրելու համար:

The second session of the scientific council in 2022
On the 16th of February there was held the 2nd session of the scientific council of the Police Educational Complex of RA. As a result of agenda discussion, the scientific council decided to make amendments in the regulations for arranging bachelor and master degree of Academy, College’s mid level education programs, and according to which, the issues, related to subject curriculum themes, are not going to be included in the final exam tickets and questionnaires by the Chairs of the Academy and College, if the given course was held in the previous semester (education module was over with ongoing checking exam, or differentiated exam).
There were made amendments in the regulations in final state attestation of preliminary vocational education program on the qualification of «Patrolling» of the specialization of «Policing», according to which the learners were forbidden to have mobile phone, various types of electronic devices, technical means, education materials or cheat sheet using them during state attestation.
The Scientific Council of the Educational Complex decided to make the places of part-time and pay-based education non-flexible as well as to make appropriate suggestion to the Head of Police of RA during education year 2022-2023.
After reviewing the issues on scholarship of educational year 2021-2022, it was decided to keep the scholarship for 8 students as they were appropriate to the requirements.
As a result of strategic plan draft and agenda discussion, the scientific council decided to confirm the given project.
It was confirmed the report on implemented works of responsible subdivisions during 2021, according to strategy plan 2017-2021 of the Educational Complex of Police of RA.
The scientific council summed up the issue discussion on awarding the academy degree of associate professor to the lecturer of the Chair of Social Sciences and Psychology of the College of the Police Educational Complex of RA, PhD in political sciences Melanya Khachatur Davtyan.
The outcome of the discussion was to apply to the Higher qualification committee in order to reserve the appropriate diploma of associate professor.