Գիտական խորհրդի 7-րդ նիստը
Հուլիսի 13-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 2022 թվականի 7-րդ նիստը: Օրակարգի հարցերի քննարկման արդյունքում գիտական խորհուրդը որոշեց հաստատել իրավագիտության բակալավրի կրթական ծրագրի մասնագիրը և իրավագիտության մասնագիտության մագիստրատուրայի առկա և հեռակա ուսուցման ուսումնական պլանները: Փոփոխություններ կատարվեցին իրավագիտության բակալավրի առկա վճարովի ուսուցման 2019 և 2020-2021 թթ. ընդունելության ուսումնական պլաններում: Փոփոխություններ և լրացումներ կատարվեցին «Դիպլոմային աշխատանքի և մագիստրոսական թեզի ընտրության, պատրաստման և պաշտպանության», «ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի աշխատանքների նորմավորման և կազմակերպման» կարգերում: Նշված փոփոխությունների արդյունքում այսուհետ սովորողներն ավարտական կուրսում կկարողանան հետազոտական աշխատանք իրականացնել և ավարտական աշխատանքի տեսքով ներկայացնել պետական ատեստավորման ժամանակ, իսկ պրոֆեսորադասախոսական կազմի համար ավարտական աշխատանքները կհաշվարկվեն որպես ժամային ծանրաբեռնվածություն:
Գիտական խորհուրդը հավանություն տվեց «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «պարեկ» որակավորման նախնական մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսուցման և դրան համապատասխան լրացուցիչ կրթական ծրագրով վերապատրաստման ընթացքում ստուգարքների և դիֆերենցված ստուգարքների անցկացման կարգի նախագծի հաստատմանը, որի արդյունքում «Ոստիկանական գործ» մասնագիտության «պարեկ» որակավորման նախնական մասնագիտական կրթական ծրագրով ուսուցման և դրան համապատասխան լրացուցիչ կրթական ծրագրով վերապատրաստման ընթացքում ստուգարքների և դիֆերենցված կազմակերպման և անցկացման գործընթացն ավելի կանոնակարգված կլինի:
Գիտական խորհրդի նիստի վերջին հարցի քննարկման արդյունքում տպագրության երաշխավորվեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պայմանագրային հիմունքներով դասախոսներ՝ ի.գ.թ., դոցենտ Դ.Թումասյանի և Կ.Հովհաննիսյանի համահեղինակությամբ «Հայաստանի Հանրապետության քրեական իրավունք (Հատուկ մաս)» ուսումնական ձեռնարկը:

7-ое заседание Ученого совета
13 июля состоялось VII заседание Ученого совета Образовательного комплекса полиции РА. По результатам обсуждения вопросов повестки дня Ученый совет постановил утвердить спецификацию программы бакалавриата по специальности юриспруденции, а также программы очного и заочного обучения магистратуры по специальности юриспруденция. Были внесены изменения в учебные планы 2019 и 2020-2021гг. по приему на очное платное обучение бакалавриата. Были внесены изменения и дополнения в категории «Выбор, подготовка и защита дипломной и магистерской работ», «Нормирование и организация работы профессорско-преподавательского состава Образовательного комплекса полиции РА». В результате указанных изменений отныне учащиеся на выпускном курсе смогут проводить исследовательскую работу и представлять ее в виде выпускной работы во время государственной аттестации, а для профессорско-преподавательского состава выпускные работы будут засчитываться как почасовая нагрузка.
Ученый совет одобрил утверждение Проекта порядка проведения зачетов и дифференцированных зачетов в ходе обучения по предварительной профессиональной образовательной программе квалификации «Патруль» по специальности «Полицейское дело» и, в соответствии с этим, по вопросам переподготовки по соответствующей дополнительной образовательной программе.
В качестве последнего вопроса обсуждения заседания Ученого совета было одобрено в печать пособие «Уголовное право Республики Армения (специальная часть)» авторов - преподавателей кафедры уголовного права и криминологии Академии Образовательного комплекса полиции РА на договорной основе- к.ю.н, доцента Д. Тумасяна и К. Оганесяна.