Գիտական խորհրդի նիստ
2020 թվականի հունվարի 29-ին տեղի ունեցավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 2020 թվականի 1-ին նիստը:
Օրակարգի հարցերի քննարկման արդյունքում գիտական խորհուրդը որոշեց միջնորդել ՀՀ ոստիկանության պետին ակադեմիայի հեռակա ուսուցման ֆակուլտետի նախկին 2, իրավագիտության ֆակուլտետի անվճար ուսուցման 1 և քոլեջի ոստիկանական միջին մասնագիտական կրթության ֆակուլտետի նախկին 1 սովորողի, իսկ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետին՝ ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի վճարովի ուսուցման 5 նախկին սովորողների վերականգնելու համար:

Session of Scientific Council
On 29th of January, 2020 the first session of Student Council of Educational Complex of Police of RA was carried out.
As a result of Agenda discussion, the Scientific Council decided to intercede to the Head of Police of RA in order to reclaim previously studied 2 learners of part-time faculty of Academy, one learner of free based education of Law faculty and previously studied one learner of Faculty of Police Intermediate-Level Professional Education of College, and it was interceded to the Head of Educational Complex of Police of RA to reclaim previously studied five learners of paid based education of Law faculty of Academy.