Ֆրանսիական փորձի փոխանակում ՆԳՆ ծառայողների համար
Մայիսի 15-18-ը ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Զանգվածային միջոցառումների ժամանակ հասարակական կարգի պահպանում» թեմայով վերապատրաստման դասընթաց` հայ-ֆրանսիական ոստիկանության համագործակցության 2023թ․ ծրագրի շրջանակներում:  ՀՀ ՆԳՆ տարբեր ստորաբաժանումների ծառայողների հետ իրենց փորձն էին եկել կիսելու Ֆրանսիայի ոստիկանության ազգային անվտանգության մարմնի (C.R.S) փորձագետներ Քվենտին Վինոտը և Նիկոլա Լուվիեն:
Դասընթացի մեկնարկին ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանը ողջունեց հյուրերին ու մասնակիցներին՝ նշելով, որ Կրթահամալիրը հետևողականորեն կազմակերպում ու նախաձեռնում է նմանատիպ միջոցառումներ՝ նպաստելու ծառայողների գիտելիքների, գործնական հմտությունների բարելավմանը:
Քառօրյա դասընթացը հագեցած էր զանգվածային հավաքների ժամանակ  ֆրանսիական ոստիկանության ձեռնարկած մարտավարական գիտելիքներով ու հմտություններով,  Հայաստանի և Ֆրանսիայի համապատասխան ստորաբաժանումների առանձնահատկությունների համեմատական վերլուծությամբ, գործնական վարժություններով ու ակտիվ քննարկումներով: Գործնական վարժություններից մեկին ակտիվ մասնակցություն ունեցան նաև Կրթահամալիրի սովորողները։
Դասընթացն ամփոփվեց Կրթահամալիրի պետի շնորհակալական խոսքով՝ ֆրանսիական փորձը ՆԳՆ ծառայողներին  արդյունավետ փոխանցելու համար։

Обмен французским опытом для служащих МВД
15-18 мая в Образовательном комплексе полиции МВД РА состоялся учебный курс на тему: «Поддержание общественного порядка во время массовых мероприятий», в рамках программы сотрудничества армяно-французской полиции на 2023 год. Со служащими различных подразделений МВД РА пришли поделиться своим опытом эксперты Управления национальной безопасности полиции Франции (C.R.S) Квентин Винот и Никола Лувьен.
В начале курса начальник Образовательного комплекса полиции МВД РА, полковник полиции Манук Мурадян поприветствовал гостей и участников, отметив, что Образовательный комплекс последовательно организует и инициирует подобные мероприятия, способствуя улучшению знаний и практических навыков служащих.
Четырехдневный тренинг был насыщен тактическими знаниями и навыками французской полиции во время массовых митингов, сравнительным анализом особенностей соответствующих подразделений Армении и Франции, практическими упражнениями и активными обсуждениями. В одном из практических упражнений приняли активное участие и учащиеся Образовательного комплекса.
Курс завершился благодарственной речью начальника Образовательного комплекса за эффективную передачу французского опыта служащим МВД.