Ուսումնական կենտրոնի սովորողների երդումը
Հավատարիմ լինել  ՀՀ սահմանադրական կարգին, անվերապահորեն ղեկավարվել օրենքներով, պաշտպանել հայրենիքս, պահպանել պետական և ծառայողական գաղտնիքը»։
Հենց այս խոսքերով Կրթահամալիրի ուսումնական կենտրոնի նախնական մասնագիտական կրթության «ոստիկան» որակավորման եռամսյա դասընթացն անցնող սովորողները հունվարի 29-ին երդվեցին անմնացորդ ծառայել հայրենիքին և ժողովրդին։
Երդման հանդիսավոր արարողությանը ներկա էին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մ․ Բաբայանը, Կրթահամալիրի ղեկավար կազմը, ուսումնական կենտրոնի անձնակազմը և սովորողների հարազատները։

The oath of learners of educational center
“In order to be appointed to the service in Police of RA, I swear to be devoted to the constitutional norms of RA, to be, unconditionally, guided by law, to defend the mother-land, to protect state and service secret”.
On the 29th of January with these words the learners of three month courses with the qualification of “policing” of preliminary professional education of Training center of Educational Complex took an oath to serve devotedly to the mother-land and its people.
Head of Educational Complex of Police of RA, police major general M. Babayan, leadership staff of Educational Complex, as well as staff of Training center and relatives of the learners presented at the solemn ceremony of oath.