ՀԵՐԹԱԿԱՆ ԳԻՏԱԳՈՐԾՆԱԿԱՆ ՔՆՆԱՐԿՈՒՄԸ
Մայիսի 24-ին ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրում տեղի ունեցավ գիտագործնական հերթական քննարկումը՝ «Բանակցությունները (մեդիացիան) ոստիկանական գործառույթում» թեմայով: Միջոցառումը կազմակերպել էր Քաղաքացիական իրավունքի և քաղաքացիական դատավարության ամբիոնը: Քննարկմանը մասնակցում էին ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ, ի.գ.թ., դոցենտ Մ. Մարկոսյանը, ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության հասարակական անվտանգության ապահովման գլխավոր վարչության պետի տեղակալը, անչափահասների գործերով և ընտանեկան բռնության դեմ պայքարի վարչության պետ, ոստիկանության գնդապետ Էդգար Պետրոսյանը, դասախոսական կազմի ներկայացուցիչներ և տարբեր կուրսերի սովորողներ:
Զեկուցումների արդյունքում ծավալվեց ակտիվ քննարկում,  ոլորտին վերաբերող հարցերին բանախոսները մասնագիտական տեսանկյունից տվեցին սպառիչ պատասխաններ:
Ի գիտություն՝ գիտագործնական միջոցառումներն իրականացվում են Կրթահամալիրի գիտական խորհրդի 31.01.2022թ. թիվ 1 նիստում հաստատված «գիտաժողովների, ամենամյա գիտական հետազոտությունների ամփոփման, կազմակերպման և անցկացման կարգ»-ի և Կրթահամալիրի պետի  հաստատած ժամանակացույցի հիման վրա:

ОЧЕРЕДНОЕ НАУЧНО-ПРАКТИЧЕСКОЕ ОБСУЖДЕНИЕ
24 мая в Образовательном комплексе МВД РА состоялось очередное научно-практическое обсуждение на тему: «Переговоры (медиация) в полицейской функции». Мероприятие было организовано кафедрой гражданского права и гражданского судопроизводства. На обсуждении присутствовал первый заместитель начальника Образовательного комплекса МВД РА к.ю.н., доцент М. Маркосян, заместитель начальника Главного управления обеспечения общественной безопасности полиции МВД РА, начальник управления по делам несовершеннолетних и борьбе с семейным насилием, полковник полиции Эдгар Петросян, представители профессорско-преподавательского состава и учащиеся разных курсов.
По итогам докладов развернулось активное обсуждение, докладчики с профессиональной точки зрения дали исчерпывающие ответы на вопросы, касающиеся данной сферы.
Научно-практические мероприятия проводятся в рамках утвержденного на первом заседании 31.01.2023г. Ученого совета Образовательного комплекса МВД РА «Порядка обобщения, организации и проведения научных конференций, ежегодных научных исследований» и графика, утвержденного начальником Образовательного комплекса.