Դասախոսություն՝ միջազգային համագործակցության շրջանակներում
Համագործակցությունը շարունակվում է․ այս անգամ ՌԴ ՆԳՆ Սիբիրի իրավաբանական ինստիտուտը դասախոսություն էր պատրաստել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ՆԳՆ ոստիկանական ուսումնական հաստատությունների սովորողների համար՝ «Քրեական օրենքը և դրա իրականացումը ՀԱՊԿ երկրներում» թեմայով։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Սիբիրի իրավաբանական ինստիտուտի պետի միջազգային համագործակցության գծով օգնական, ոստիկանության փոխգնդապետ Դ․ Լոտցը։ Մասնակիցներին ողջունեցին նաև ՀԱՊԿ Քարտուղարության խորհրդական Մ․ Մելիխովը և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ա․  Հովհաննիսյանը։ Վերջինս իր խոսքում նշեց, որ ՀՀ նոր քրեկան օրենսգրքի ընդունման համատեքստում ընտրված թեման ավելի քան արդիական է։
ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի ուսանողներից բացի դասախոսությանը մասնակցեցին նաև Բելառուսի Հանրապետության, Ուզբեկստանի Հանրապետության, Տաջիկստանի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիաների ուսանողները։ Դասախոսությունն անցկացրեց Սիբիրի իրավաբանական ինստիտուտի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պրոֆեսոր, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Պ․Տեպլյաշինը։
Դասախոսության ավարտին մասնակիցների կողմից բանախոսին ուղղվեցին թեմային առնչվող հարցեր։ Քննարկումներ եղան ոլորտում առկա խնդիրների և դրանց լուծման տարբերակների վերաբերյալ։

Лекция в рамках международного сотрудничества
Сотрудничество продолжается․ На этот раз Сибирский юридический институт МВД РФ подготовил лекцию для учащихся полицейских учебных заведений МВД государств-членов ОДКБ на тему «Уголовное право и его реализация в странах ОДКБ».
Со вступительной речью выступил помощник начальника Сибирского юридического института по международному сотрудничеству подполковник полиции Д. Лотц. Участников поприветствовали также советник секретариата ОДКБ М. Мелихов и заместитель начальника Академии Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции, кандидат юридических наук, доцент А. Оганесян. Последний в своем выступлении отметил, что тема, выбранная в контексте принятия нового Уголовного кодекса РА, более чем актуальна.
Помимо учащихся Академии Образовательного комплекса полиции РА в лекции приняли участие также курсанты Академии МВД Республики Беларусь, Академии МВД Республики Узбекистан, Академии МВД Республики Таджикистан, Академии Республики Казахстан и Академии Кыргызской Республики. Лекцию провел профессор кафедры уголовного права и криминологии Сибирского юридического института, доктор юридических наук, доцент, полковник полиции П. Тепляшин.
В конце лекции участники задали докладчику вопросы в рамках рассмотренной темы. Были обсуждены проблемы и варианты их решения, существующие в сфере.