Դասախոսություն՝ միջազգային համագործակցության շրջանակներում
Համագործակցությունը շարունակվում է․ այս անգամ ՌԴ ՆԳՆ Սիբիրի իրավաբանական ինստիտուտը դասախոսություն էր պատրաստել ՀԱՊԿ անդամ պետությունների ՆԳՆ ոստիկանական ուսումնական հաստատությունների սովորողների համար՝ «Քրեական օրենքը և դրա իրականացումը ՀԱՊԿ երկրներում» թեմայով։
Բացման խոսքով հանդես եկավ Սիբիրի իրավաբանական ինստիտուտի պետի միջազգային համագործակցության գծով օգնական, ոստիկանության փոխգնդապետ Դ․ Լոտցը։ Մասնակիցներին ողջունեցին նաև ՀԱՊԿ Քարտուղարության խորհրդական Մ․ Մելիխովը և ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի պետի տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ Ա․  Հովհաննիսյանը։ Վերջինս իր խոսքում նշեց, որ ՀՀ նոր քրեկան օրենսգրքի ընդունման համատեքստում ընտրված թեման ավելի քան արդիական է։
ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի ուսանողներից բացի դասախոսությանը մասնակցեցին նաև Բելառուսի Հանրապետության, Ուզբեկստանի Հանրապետության, Տաջիկստանի Հանրապետության, Ղազախստանի Հանրապետության, Ղրղզստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիաների ուսանողները։ Դասախոսությունն անցկացրեց Սիբիրի իրավաբանական ինստիտուտի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պրոֆեսոր, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Պ․Տեպլյաշինը։
Դասախոսության ավարտին մասնակիցների կողմից բանախոսին ուղղվեցին թեմային առնչվող հարցեր։ Քննարկումներ եղան ոլորտում առկա խնդիրների և դրանց լուծման տարբերակների վերաբերյալ։

A Lecture within the framework of the International Cooperation
The cooperation is ongoing: now it has been conducted a lecture by the Siberia Law institute of MIA of RF for the students of educational institutions of MIA of CSTO member states on “Criminal Law and its implementation with CSTO member states”.
In his welcome speech D. Lotz, Adviser on International Cooperation of the Siberia Law institute, police lieutenant colonel thanked to the participants for attending the event. The participants were also greeted by M. Melikhov, CSTO Secretariat’s adviser and Deputy head of the Academy of the Educational Complex of Police of RA, police lieutenant colonel, Ph.D. in Law, associate professor A. Hovhannisyan. The last one mentioned the actuality of the topic because of New Criminal Code.
Besides of the students of the Police Educational Complex of RA, the students of Academies of MIA of the Republics of Belarus, Uzbekistan, Tajikistan, Kazakhstan, and Kirgizstan took part in the meeting. The lecture was presented by police colonel P. Tepyashin, Doctor of Law, and associate professor at the Chair of Criminal Law and Procedure.
At the end of the Lecture, there were active discussions and questions on actual problems and solutions in the given field.