Բաց դաս՝ նվիրված ԱՊՀ-ի կազմավորման 30-ամյակին
2021թ. սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի քոլեջի 2-րդ կուրսում անցկացվեց ԱՊՀ-ի կազմավորման 30-ամյակին նվիրված բաց դաս՝ համաձայն ԱՊՀ անդամ երկրների կրթության ոլորտում համագործակցության խորհրդի 2020թ. հոկտեմբերի 21-ի նիստում կայացված որոշման:
Միջոցառման նախաձեռնությունը լեզուների ամբիոնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Ա. Հայրապետյանինն էր: Դասը մշակեց և վարեց լեզուների ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության մայոր, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Մ. Առաքելյանը: Քննարկումն անցկացրեց հրավիրված դասախոս, պատմական գիտությունների դոկտոր Ռ. Սահակյանը: Դասին ներկա էր ՀՀ ոստիկանության քոլեջի ֆակուլտետի պետ, ոստիկանության կապիտան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Վ. Սայադյանը։
Բաց դասին ներկայացվեցին ԱՊՀ-ի ստեղծման պատմությունը, կառույցի գործառույթները, դրոշը, նախաձեռնությունները և Հայաստանի դերը ԱՊՀ-ի կազմում: Ուսումնական գործընթացն իրականացվեց բացատրության, էլեկտրոնային նյութերի ցուցադրության, խմբային աշխատանքի և քննարկում-բանավեճի միջոցով: Սովորողները հանդես եկան ԱՊՀ-ի վերաբերյալ հետաքրքիր տեղեկություններով, ապա՝ քննարկման փուլում բազմաթիվ հարցեր ուղղեցին պատմական գիտությունների դոկտոր Ռ. Սահակյանին:
Միջոցառումը բավականին ուսուցողական էր և նպաստեց սովորողների ընդհանուր զարգացմանը: Ոստիկանության կապիտան Վ. Սայադյանը բարձր գնահատեց բաց դասի անցկացումը՝ ընդգծելով նման միջոցառումների դերը բազմագիտակ ոստիկանի կերտման գործում:

Открытый урок, посвященный 30-летию СНГ
В соответствии с принятым 21 октября 2020 года решением Совета сотрудничества в сфере образования стран-членов СНГ, 29-го сентября 2021 года на 2-ом курсе Колледжа Образовательного комплекса полиции РА был проведен открытый урок, посвященный 30-летию образования СНГ.
Инициатором проведения мероприятия стала начальник кафедры языков, полковник полиции А. Айрапетян. Урок подготовила и провела преподаватель кафедры языков, майор полиции, кандидат педагогических наук М.Аракелян. Дискуссию провел приглашенный лектор, доктор исторических наук Р. Саакян. На уроке присутствовал начальник факультета Колледжа полиции РА, капитан полиции, кандидат юридических наук В. Саядян.
На открытом уроке были представлены история создания СНГ, функции, структура, флаг, инициативы и роль Армении в составе СНГ. Открый урок прошел с использованием различных форм работы: объяснение, сообщений, демонстрация материалов в электронном формате, групповая работа и дискуссии. Учащиеся выступили с интересными сведениями об СНГ, затем в ходе обсуждения было задано множество вопросов доктору исторических наук Р.Саакяну.
Мероприятие было обучающим и способствовало общему развитию учащихся. Капитан полиции В. Саядян высоко оценил проведенный открытый урок, подчеркнув роль подобных мероприятий в воспитании эрудированного полицейского․