Բաց դաս՝ նվիրված ԱՊՀ-ի կազմավորման 30-ամյակին
2021թ. սեպտեմբերի 29-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի քոլեջի 2-րդ կուրսում անցկացվեց ԱՊՀ-ի կազմավորման 30-ամյակին նվիրված բաց դաս՝ համաձայն ԱՊՀ անդամ երկրների կրթության ոլորտում համագործակցության խորհրդի 2020թ. հոկտեմբերի 21-ի նիստում կայացված որոշման:
Միջոցառման նախաձեռնությունը լեզուների ամբիոնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Ա. Հայրապետյանինն էր: Դասը մշակեց և վարեց լեզուների ամբիոնի դասախոս, ոստիկանության մայոր, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու Մ. Առաքելյանը: Քննարկումն անցկացրեց հրավիրված դասախոս, պատմական գիտությունների դոկտոր Ռ. Սահակյանը: Դասին ներկա էր ՀՀ ոստիկանության քոլեջի ֆակուլտետի պետ, ոստիկանության կապիտան, իրավաբանական գիտությունների թեկնածու Վ. Սայադյանը։
Բաց դասին ներկայացվեցին ԱՊՀ-ի ստեղծման պատմությունը, կառույցի գործառույթները, դրոշը, նախաձեռնությունները և Հայաստանի դերը ԱՊՀ-ի կազմում: Ուսումնական գործընթացն իրականացվեց բացատրության, էլեկտրոնային նյութերի ցուցադրության, խմբային աշխատանքի և քննարկում-բանավեճի միջոցով: Սովորողները հանդես եկան ԱՊՀ-ի վերաբերյալ հետաքրքիր տեղեկություններով, ապա՝ քննարկման փուլում բազմաթիվ հարցեր ուղղեցին պատմական գիտությունների դոկտոր Ռ. Սահակյանին:
Միջոցառումը բավականին ուսուցողական էր և նպաստեց սովորողների ընդհանուր զարգացմանը: Ոստիկանության կապիտան Վ. Սայադյանը բարձր գնահատեց բաց դասի անցկացումը՝ ընդգծելով նման միջոցառումների դերը բազմագիտակ ոստիկանի կերտման գործում:

Open lesson dedicated to the 30th anniversary of CIS establishment
On the 29th of September there was conducted open lesson dedicated to the 30th anniversary of CIS establishment at the Educational Complex of Police of RA, according to the decision made during the session of CIS Cooperation Council in the field of education on the 21st of October of 2020.
The event was the initiative of the Head of the Chair of Languages, police colonel A. Hayrapetyan. The lesson was conducted by the lecturer of the Chair of Languages, PhD of Pedagogics, police major M. Arakelyan. The discussion was implemented by the specially invited lecturer, PhD, doctor of History R. Sahakyan.
Head of Faculty of College of the Police Educational Complex of RA, police captain, PhD of Law V. Sayadyan presented at the lesson. The establishment of CIS establishment was presented at the lesson, the institution’s functions, flag, initiatives and role of Armenia as CIS member. Lesson was implemented through explanation, presentation of electronic materials, group work and discussion. Students were informed with CIS interesting facts, and various questions were raised to the PhD of history, doctor R. Sahakyan.
The event was quite tutorial and promoted to general development of students. Police captain V. Syadyan highly appreciated the organized online lesson, emphasizing that such events’ role is essential to have comprehensively informed police officers.