«Հասարակության և ոստիկանության համագործակցության արդիական խնդիրներն իրավակարգի ամրապնդման գործում» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում
Հունիսի 20-ից 23-ը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Հասարակության և ոստիկանության համագործակցության արդիական խնդիրներն իրավակարգի ամրապնդման գործում» թեմայով միջազգային գիտագործնական համաժողովը: Համաժողովին մասնակցում էին Ռուսաստանի Դաշնության, Վրաստանի, Ուկրաինայի, Տաջիկստանի Հանրապետության ոստիկանական բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների 11 ներկայացուցիչներ, ինչպես նաև ՀՀ ոստիկանության ինֆորմացիոն կենտրոնի, հասարակայնության հետ կապի և լրատվության վարչության, հասարակական կարգի ապահովման վարչության ծառայողներ, Խաչատուր Աբովյանի անվան հայկական պետական մանկավարժական համալսարանի, Հայաստանում ՄԱԶԾ Մարդու իրավունքների  գրասենյակի,  ՀՀ  Գիտությունների ազգային ակադեմիայի ներկայացուցիչներ:
Միջոցառումը աչքի էր ընկնում մասնակիցների կազմով: Համաժողովին մասնակցում էին ՌԴ ՆԳՆ Կազանի իրավաբանական ինստիտուտի պետ, մանկավարժական գիտությունների դոկտոր, դոցենտ Ֆոատ Կանաֆիի Զինուրովը և Ուկրաինայի ՆԳ Լվովի պետական համալսարանի ռեկտոր Ռոման Իգորի Բլագուտան:
Առաջին օրը տեղի ունեցավ հանդիպում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պրոֆեսորադասախոսական անձնակազմի հետ: Հունիսի 21-ի առավոտյան հյուրերը ժամանեցին կրթահամալիր: Նրանց դիմավորեց  ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ղեկավար կազմը՝ կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի գլխավորությամբ: Համաժողովի մասնակիցները ծաղիկներ դրեցին Արցախյան պատերազմի, ՀՀ սահմանների պաշտպանության ժամանակ և ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված ոստիկանների հուշակոթողին, դիտեցին կրթահամալիրի սաների բեմականացումը, շրջեցին կրթահամալիրի տարածքում: Այնուհետև կայացավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի և Ուկրաինայի ՆԳ Լվովի պետական համալսարանի միջև փոխըմբռնման հուշագրի ստորագրումը, որին հաջորդեց Կրթահամալիրի ակումբում միջազգային գիտագործնական համաժողովի բացման հանդիսավոր արարողությունը: Ելույթով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանը և ներկաներին փոխանցեց ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-գնդապետ Վլադիմիր Գասպարյանի ողջույնի խոսքը և բարեմաղթանքները: Համաժողովը վարում էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տ. Եսայանը:
Գիտաժողովի ընթացքում ներկայացվեցին 13 զեկույցներ, որոնք հետագայում կտպագրվեն ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» գիտամեթոդական ամսագրի 4-րդ համարում:
Համաժողովի փակման հանդիսավոր արարողությունն ուղեկցվեց հետաքրքիր տոնական համերգով և գեղեցիկ բեմադրված պարային համարներով: Միջոցառման ավարտին ամփոփվեցին աշխատանքները, մասնակիցները պարգևատրվեցին դիպլոմներով և փոխանակվեցին հուշանվերներով: ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-գնդապետ Վլադիմիր Գասպարյանի հրամանով Ֆոատ Կանաֆիի Զինուրովը և Ռոման Իգորի Բլագուտան պարգևատրվեցին «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալներով: Կարևորելով համաժողովը և ուսումնական հաստատությունների միջև հետագա համագործակցության ամրապնդումը՝ շնորհակալական խոսքով հանդես եկավ Ռոման Բլագուտան: Իրենց երախտիքը հայտնեցին նաև համաժողովի մյուս մասնակիցները:
Միջոցառման օրերին նախատեսված ծրագրի շրջանակներում հյուրերը այցելեցին Հայոց ցեղասպանության թանգարան-ինստիտուտ, ծանոթացան Մեծ եղեռնի պատմության ողբերգական դրվագներին, ծաղիկներ դրեցին հավերժական կրակի մոտ և մեկ րոպե լռությամբ հարգանքի տուրք մատուցեցին Մեծ Եղեռնի անմեղ նահատակների հիշատակին: Այնուհետև հյուրերն այցելեցին Հայ Առաքելական Եկեղեցու հոգևոր և վարչական կենտրոն Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածին, Երևանի Արարատ կոնյակի-գինու-օղու կոմբինատ, եղան գեղատեսիլ Սևանա լճում:

НазадМеждународная научно-практическая конференция в Образовательном комплексе Полиции Республики Армения
С 20 по 23 июня 2017 года в Образовательном комплексе Полиции Республики Армения прошла международная научно-практическая конференция на тему “Актуальные проблемы взаимодействия общественности и полиции в деле укрепления правопорядка”, в которой приняли участие 11 представителей высших полицейских учебных заведений МВД Грузии , Российской Федерации, Республики Таджикистан и Украины, а также сотрудники Информационного центра полиции РА, сотрудники Управления по связям с общественностью и информации полиции РА, сотрудники Управления по охране общественного порядка полиции РА, представители Армянского государственного педагогического университета им. Хачатура Абовяна, представители по правам человека ПРООН в Армении и Национальной академии наук РА.
Мероприятие запомнилось составом участников. Наряду с другими в конференции принимали участие начальник Казанского юридического института МВД России, доктор педагогических наук, доцент, генерал-майор полиции Зиннуров Фоат Канафиевич и ректор Львовского государственного университета МВД Украины, кандидат юридических наук, доцент, полковник полиции Благута Роман Игоревич.
В день прибытия, 21 июня, во главе с начальником, генерал-лейтенантом полиции О. К. Варьяном, гостей встретило руководство Образовательного комплекса, была организована встреча с профессорско-преподавательским составом Образовательного комплекса полиции РА.
Участники конференции возложили цветы к памятнику воинам, погибшим в Арцахской войне, при исполнении служебного долга и при защите государственной границы Республики Армения, посмотрели выступление студентов, а также для них была проведена экскурсия по территории Образовательного комплекса. Затем состоялось подписание Протокола о сотрудничестве между Образовательным комплексом Полиции РА и Львовским государственным университетом МВД Украины. После процедуры подписания в зале Образовательного комплекса состоялось официальное открытие международной научно-практической конференции.
Во вступительной речи начальник Образовательного комплекса, генерал-лейтенант полиции О.К. Варьян также сердечно поприветствовал всех присутствующих от имени начальника полиции Республики Армения, генерал-полковника полиции Владимира Гаспаряна. Конференция проходила под председательством первого заместителя начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковника полиции Т.М. Есаяна. В ходе конференции были представлены 13 докладов, которые будут опубликованы в четвертом издании научного журнала Образовательного комплекса полиции РА “Защитник закона”.
По завершению работы конференции организаторы вручили участникам дипломы, памятные подарки и сувениры, а в качестве музыкального поздравления, силами сотрудников Образовательного комплекса, для гостей был показан концерт.
По приказу начальника полиции РА, генерал-полковника полиции Владимира Гаспаряна медалью “За Укрепление Сотрудничества” были награждены Зинуров Фоат Канафиевич и Благута Роман Игоревич.
В ответной благодарственной речи ректор Львовского государственного университета МВД Украины, кандидат юридических наук, доцент, полковник полиции Благута Роман Игоревич подчеркнул важность проведенной конференции в деле укрепления сотрудничества между образовательными учреждениями. Свою благодарность выразили также и остальные участники конференции.
В рамках программы гости посетили мемориал “Цицернакаберд”, где возложили цветы к Вечному огню , почтив память невинных жертв Геноцида Армян, такжее побывали в духовном и административном центре Армянской Апостольской Церкви - Кафедральном соборе Святого Эчмиадзина, на Ереванском коньячно-винно-водочном комбинате “Арарат” и на прекраснейшем озере Севан.