Չեխիայի պատվիրակության այցը ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր
Սեպտեմբերի 13-ից 17-ը  Չեխիայի Հանրապետության ոստիկանության Անվտանգության զարգացման  ծրագրի շրջանակներում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր էին այցելել Չեխիայի ոստիկանության ուսումնական և վերապատրաստման վարչության աշխատակից, փոխգնդապետ Միրոսլավ Կորտանը, Պարդուբիցեի ուսումնական կենտրոնի իրավագիտության և քրեագիտության բաժնի պետ, գնդապետ Պյոտր Վեսելին, նույն բաժնի դասախոս-փորձագետ կապիտան Յան Կուբանեկը, Քրեագիտության ինստիտուտի միջազգային համագործակցության և կրթության դեպարտամենտի աշխատակցուհի Վալերի Ֆիբիչովան:
Չեխիայի   պատվիրակությանը դիմավորեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ղեկավար կազմը՝ Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Մուշեղ Բաբայանի գլխավորությամբ: Այցի մեկնարկին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի աշխատասենյակում կայացավ հանդիպում, որի ընթացքում Մուշեղ Բաբայանը հյուրերին ներկայացրեց Կրթահամալիրի առանձնահատկությունները, կառուցվածքն ու ուսումնական ծրագրերը: Պատվիրակության անդամներից Միրոսլավ Կորտանն էլ իր հերթին ներկայացրեց Պարդուբիցեի ուսումնական կենտրոնի կրթական ծրագրերն ու առանձնահատկությունները: Ներկաները զրուցեցին նաև Անվտանգության զարգացման ծրագրի, դրանց կարևորության և դերի մասին:
Հանդիպումից հետո պատվիրակության անդամները ճանաչողական շրջայց կատարեցին Կրթահամալիրի տարածքով, ծանոթացան ֆիզիկական պատրաստականության դահլիճներին, առարկայի դասավանդման առանձնահատկություններին, այցելեցին գրադարան, ՀՀ ոստիկանության պատմության թանգարան, ԵԱՀԿ թրաֆիքինգի, ականազերծման լսարաններ:
Հաջորդ օրը պատվիրակության անդամները հանդիպեցին հոկտեմբերի 11-15-ը «Դեպքի վայրի զննություն» թեմայի շրջանակներում Չեխիայի ոստիկանության ուսումնական և վերապատրաստման վարչության Պարդուբիցեի ուսումնական կենտրոն մեկնող ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ծառայողների հետ: Հանդիպման ընթացքում պատվիրակության անդամները ներկայացրին ծառայողներին Պարդուբիցեի ուսումնական կենտրոնի կառուցվածքը, առանձնահատկություններն ու ուսումնական ծրագրերը: Մասնավորապես, խոսվեց քրեագիտություն առարկայի դասավանդման մեթոդաբանության, առանձնահատկությունների ու նյութատեխնիկական բազայի մասին: Տրվեցին սպառիչ պատասխաններ Կրթահամալիրի ծառայողների կողմից հնչեցրած բազմաթիվ հարցերին։
Հյուրերը ծանոթացան նաև Կրթահամալիրի ՕՀԳ և Քրեագիտության ամբիոնի մասնագիտացված և սիմուլյացիոն լսարաններում անցկացվող գործնական և տեսական պարապմունքներին, դասավանդման առանձնահատկություններին, մեթոդաբանությանը և նյութատեխնիկական հագեցվածությանը: Պատվիրակության անդամներին ներկայացվեցին նաև Ուսումնական կենտրոնի և Նոր պարեկային  ծառայության կրթական ծրագրերը:
Չեխիայի պատվիրակության այցը լավ հնարավորություն էր ապագայի ծրագրերը քննարկելու և հնարավոր համագործակցության հեռանկարային ուղղությունները նախանշելու համար։

Визит чешской делегации в Образовательный комплекс полиции РА
13 сентября в рамках программы развития безопасности полиции Чешской Республики Образовательный комплекс полиции РА посетили начальник отдела юриспруденции и криминалистики города Пардубице учебного центра управления обучения и переподготовки полиции Чехии, полковник Петр Веселин, преподаватель-эксперт того же отдела капитан Ян Кубанек, сотрудник отдела международного образования управления полицейского образования и переподготовки подполковник Мирослав Кортан и сотрудница департамента образования Валерий Фибичова.
Делегацию Чехии встретил руководящий состав Образовательного комплекса полиции РА во главе с начальником Образовательного комплекса, генерал-майором полиции Мушегом Бабаяном. В начале визита состоялась встреча, в ходе которой начальник Образовательного комплекса полиции РА Мушег Бабаян представил гостям особенности, структуру и учебные программы Образовательного комплекса. В свою очередь, представитель делегации Мирослав Кортан представил образовательные программы и особенности учебного центра Пардубице. Присутствующие поговорили также о программе развития безопасности, её важности и роли.
После встречи члены делегации ознакомились с территорией Образовательного комплекса, с залами физической подготовки, особенностями преподавания криминалистики, посетили библиотеку, музей истории Полиции РА, аудитории трафикинга и разминирования ОБСЕ.
На следующий день члены делегации встретились с сотрудниками Образовательного комплекса полиции РА, которые с 11 по 15 октября отправятся в учебный центр города Пардубице Управления обучения и переподготовки полиции Чехии. В ходе встречи члены делегации представили служащим структуру, особенности и учебные программы учебного центра Пардубице. В частности, речь шла о методологии, особенностях преподавания предмета криминалистика, и материально-технической базе. Во время встречи были даны исчерпывающие ответы на многочисленные вопросы, озвученные сотрудниками Образовательного комплекса. Гости ознакомились также с практическими и теоретическими занятиями в специализированных и симуляционных аудиториях кафедры ОРД и криминологии Образовательного комплекса, особенностями преподавания, методологией и материально-техническим оснащением. Членам делегации были также представлены образовательные программы Учебного центра и новой Патрульной службы.
Визит чешской делегации стал хорошей возможностью для обсуждения планов на будущее и определения перспективных направлений возможного сотрудничества.