ԱՄՆ գործընկերներն այցելեցին Կրթահամալիր
Նոյեմբերի 8-ին ճանաչողական այցով ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում էին ԱՄՆ Պետքարտուղարության թմրամիջոցների դեմ պայքարի և իրավապահ համագործակցության  (ԹՊԻՀ) բյուրոյի Եվրոպայի և Ասիայի ծրագրերի տնօրեն  Ջեյմս Էփլգեյթը, նույն ծրագրի թիմի ղեկավար Ջուդիթ Քեմփբելը, ավագ  խորհրդատու  Քեյթ Շպիլան,  ԹՊԻՀ Հայաստանյան գրասենյակի տնօրեն Ալեքսիս Աաֆթվանին,  նույն գրասենյակի իրավական հարցերով ավագ խորհրդատու Ադի Հոլովեյը  և  ծրագրի պատասխանատու  Կարինե Քեշաբյանը։
ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․Մուրադյանի գլխավորությամբ հյուրերին դիմավորեցին պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության փոխգնդապետ Մ․Մարկոսյանը, ուսումնական կենտրոնի պետ, ոստիկանության գնդապետ Ա․ Սուքիասյանը, միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գ. Դավթյանը և ուսումնական կենտրոնի կրթաճյուղի ժամանակավոր պաշտոնակատար, ոստիկանության մայոր Ա․ Հակոբյանը:
Հյուրերը շրջեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի տարածքով, ծանոթացան պարեկային ծառայությունում պաշտոնի նշանակվելու նպատակով ուսուցման ընթացքին, այցելեցին ուսումնական կենտրոն, փորձակայան, ֆիզիկական պատրաստականության  դահլիճներ։
Շրջայցի ընթացքում Կրթահամալիրի պետը հանգամանորեն ներկայացրեց պարեկային ծառայության ուսումնական ծրագիրը, իրականացվող դասընթացները, ԱՄՆ գործընկերների աջակցությամբ ձեռք բերված փորձի ու գիտելիքների կիրառման առավելությունները։
Հանդիպումը շարունակվեց խորհրդակցությունների սենյակում, որտեղ կողմերը քննարկեցին  ԹՊԻՀ երևանյան գրասենյակի կողմից տրամադրված աջակցության արդյունավետությունը, որի վերաբերյալ Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գնդապետ Մ․ Մուրադյանն իր երախտագիտությունը հայտնեց գրասենյակի անձնակազմին և տնօրեն Ալեքսիս Հաֆտվանիին։
Ջեյմս Էյփլգեյթն իր խոսքում դրական գնահատեց կատարված աշխատանքները և պատրաստակամություն հայտնեց այսուհետ ևս աջակցելու ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրին՝ կրթության որակի բարձրացման ուղղությամբ տարվող աշխատանքներն առավել արդյունավետ կազմակերպելու նպատակով։

Коллеги из США посетили Образовательный комплекс
8 ноября с ознакомительным визитом в Образовательный комплекс полиции РА прибыли директор программ Европы и Азии Бюро по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами Госдепартамента США Джеймс Эплгейт, руководитель группы той же программы Джудит Кэмпбелл, старший советник Кейт Шпила, директор армянского офиса Бюро по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами Алексис Афтвани, старший советник по правовым вопросам того же офиса Ади Холлоуэй и ответственная за программу Карине Кешабян.
Во главе с начальником Образовательного комплекса полиции РА, полковником полиции М. Мурадяном гостей встретили первый заместитель начальника, подполковник полиции М. Маркосян, начальник Учебного центра, полковник полиции А. Сукиасян, начальник отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ, подполковник полиции Г.Давтян, ВРИО Учебного цикла специальной подготовки Учебного центра, майор полиции А. Акопян.
Гости обошли территорию Образовательного комплекса полиции РА, ознакомились с ходом обучения с целью назначения на должность в патрульной службе, посетили Учебный центр, симуляционные комнаты, залы физической подготовки.
В ходе экскурсии начальник Образовательного комплекса подробно представил учебную программу патрульной службы, проводимые курсы, преимущества применения опыта и знаний, приобретенных при содействии партнеров из США.
Встреча продолжилась в конференц-зале, где стороны обсудили эффективность содействия, оказанного ереванским офисом Бюро по борьбе с наркотиками и сотрудничеству с правоохранительными органами, в связи с чем начальник Образовательного комплекса, полковник полиции М. Мурадян выразил свою признательность персоналу и директору офиса Алексису Хафтвани.
Джеймс Эйплгейт в своей речи положительно оценил проделанную работу и выразил готовность и впредь содействовать Образовательному комплексу полиции РА с целью более эффективной организации работы по повышению качества образования.