Կայացավ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՆԳՆ (ոստիկանության) բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ասոցիացիայի մասնակից բուհերի ռեկտորների ամենամյա հանդիպումը
2016թ․ նոյեմբերի 16-18-ը ՌԴ ՆԳՆ Կառավարման ակադեմիայում անցկացվեց ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՆԳՆ (ոստիկանության) բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ասոցացիայի մասնակից բուհերի ռեկտորների ամենամյա հավաքը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի, Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ Մոգիլյովի ինստիտուտի, Ղազախստանի Հանրապետության ՆԳՆ Ալմաթայի ակադեմիայի, Ղրղզստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի, Մոլդովայի Հանրապետության ՆԳՆ «Շտեֆան չել Մարե» ակադեմիայի, Տաջիկստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի, ՌԴ ՆԳՆ Կառավարման ակադեմիայի և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կրթահամալիրի ղեկավարները։
Ոստիկանության կրթահամալիրը ներկայացնում էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տիգրան Եսայանը։ Իր խոսքում նա ներկայացրեց 2016թ․ ընթացքում ասոցիացիայի շրջանակներում կրթահամալիրում անցկացված ամենամյա սպարտակիադան և 2 միջազգային գիտագործնական համաժողովները։ Հավանության արժանացավ Տ․ Եսայանի՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում «Հասարակության և ոստիկանության համագործակցության արդիական խնդիրները իրավակարգի ամրապնդման գործում» թեմայով համաժողով անցկացնելու առաջարկը, որն  ընդգրկվեց  ասոցիացիայի 2017թ․ աշխատանքային պլանում ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին պետական կրթական համակարգի բարեփոխումների պայմաններում ներքին գործերի  կադրերի պատրաստման հիմնահարցերը։
Միջոցառման շրջանակներում կայացավ «Ներքին գործերի մարմինների կադրերի պատրաստման ակտուալ հիմնահարցերը»  թեմայով գիտամեթոդական համաժողով։
Աշխատանքի արդյունքում հանդիպման կողմերը մշակեցին 2017թ․ աշխատանքային պլանը, ստորագրեցին ռեզոլյուցիա, որում ներկայացված էին ասոցիացիայի շրջանակներում հետագա համագործակցության հիմնական ուղղությունները։

BackAnnual Meeting of the Member University Rectors of the Association of Higher Educational Institutions of the MIA of CIS Member States was held
From November 16 to 18 - The annual meeting of the member university rectors of the Association of Higher Educational Institutions of the MIA of CIS Member States was held at the Management Academy of the MIA of the Russian Federation.
The event was attended by the heads of the Academy of the MIA of the Republic of Belarus, the Mogilev Institute of the MIA of the Republic of Belarus, the Almati Academy of the MIA of the Republic of Kazakhstan, the MIA of the Republic of Kyrgyz, the "Stefan cel Mare" Academy of the MIA of the Republic of Moldova, the Academy of the MIA of the Republic of Tajikistan, the Management Academy of the MIA of the Russian Federation and the Police Educational Complex of the Republic of Armenia.
The Educational Complex was represented by Colonel Tigran Yesayan, First Deputy Head of the Police Educational Complex. In his speech he presented the annual Open Championship and 2 International Scientific Practical Conferences held in the Educational Complex within the framework of the Association. The proposal of T.Yesayan to hold a Conference in the Police Educational Complex on "Actual Problems of Society and Police Cooperation on the Strengthening of Law" was approved, which was included in the working plan 2017 of the Association.
Durring the mitting staff training issues of the Internal Affairs in the reform conditions of state educational system were discussed.
During the event Scientific-Methodical Conference on "Actual Problems of Staff Preparation in Internal Affairs Bodies" was held.
On Workflow, the meeting sides elaborated the Work Plan 2017, signed the resolution, in which the main directions of further cooperation within the association were presented.