Կայացավ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՆԳՆ (ոստիկանության) բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ասոցիացիայի մասնակից բուհերի ռեկտորների ամենամյա հանդիպումը
2016թ․ նոյեմբերի 16-18-ը ՌԴ ՆԳՆ Կառավարման ակադեմիայում անցկացվեց ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՆԳՆ (ոստիկանության) բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ասոցացիայի մասնակից բուհերի ռեկտորների ամենամյա հավաքը:
Միջոցառմանը մասնակցում էին Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի, Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ Մոգիլյովի ինստիտուտի, Ղազախստանի Հանրապետության ՆԳՆ Ալմաթայի ակադեմիայի, Ղրղզստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի, Մոլդովայի Հանրապետության ՆԳՆ «Շտեֆան չել Մարե» ակադեմիայի, Տաջիկստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի, ՌԴ ՆԳՆ Կառավարման ակադեմիայի և Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կրթահամալիրի ղեկավարները։
Ոստիկանության կրթահամալիրը ներկայացնում էր ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տիգրան Եսայանը։ Իր խոսքում նա ներկայացրեց 2016թ․ ընթացքում ասոցիացիայի շրջանակներում կրթահամալիրում անցկացված ամենամյա սպարտակիադան և 2 միջազգային գիտագործնական համաժողովները։ Հավանության արժանացավ Տ․ Եսայանի՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում «Հասարակության և ոստիկանության համագործակցության արդիական խնդիրները իրավակարգի ամրապնդման գործում» թեմայով համաժողով անցկացնելու առաջարկը, որն  ընդգրկվեց  ասոցիացիայի 2017թ․ աշխատանքային պլանում ։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին պետական կրթական համակարգի բարեփոխումների պայմաններում ներքին գործերի  կադրերի պատրաստման հիմնահարցերը։
Միջոցառման շրջանակներում կայացավ «Ներքին գործերի մարմինների կադրերի պատրաստման ակտուալ հիմնահարցերը»  թեմայով գիտամեթոդական համաժողով։
Աշխատանքի արդյունքում հանդիպման կողմերը մշակեցին 2017թ․ աշխատանքային պլանը, ստորագրեցին ռեզոլյուցիա, որում ներկայացված էին ասոցիացիայի շրջանակներում հետագա համագործակցության հիմնական ուղղությունները։

НазадСостоялось ежегодное собрание ректоров вузов – участников Ассоциации высших учебных заведений министерств внутренних дел (полиции) государств – участников Содружества
В Академии управления МВД России с 16 по 18 ноября 2016 года прошло ежегодное собрание ректоров вузов – участников Ассоциации высших учебных заведений министерств внутренних дел (полиции) государств – участников СНГ по подготовке, переподготовке и повышению квалификации руководящего состава милиции (полиции).
В мероприятии приняли участие руководители Образовательного комплекса полиции Республики Армении, Академии МВД Республики Беларусь, Могилевского института МВД Республики Беларусь, Алматинской академии МВД Республики Казахстан, Академии МВД Кыргызской Республики, Академии «Штефан чел Маре» МВД Республики Молдовы, Академии МВД Республики Таджикистан и Академии управления МВД России.
Образовательный комплекс полиции РА представлял первый заместитель начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции Тигран Есаян, в своем речи он представил ежегодную спартакиаду и две международные научно- практические конференции которые проходили в течении 2016г. в рамках ассоциации. Так же было одобрено предложение Т. Есаяна о проведении научно-практической конференции в Образовательном комплексе полиции РА на тему “Актуальные проблемы взаимодействия общественности и полиции в деле укрепления правопорядка” и был включен в рабочий план ассоциации 2017 года.
На собрании обсуждались вопросы в области подготовки кадров органов внутренних дел в условиях реформирования государственных образовательных систем.
В рамках встречи состоялась научно-методическая конференция «Актуальные вопросы подготовки кадров для органов внутренних дел».
По итогам работы участники собрания разработали рабочий план 2017 года, подписали резолюцию, в которой были отражены итоговые решения и основные векторы дальнейшего сотрудничества в рамках Ассоциации.