Հանդիպում ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՆԳՆ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ասոցիացիայի շրջանակում
Դեկտեմբերի 15-ին առցանց եղանակով տեղի ունեցավ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՆԳՆ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ասոցիացիայի և սոցիալ-իրավական հետազոտությունների միջազգային գիտական լաբորատորիայի հերթական հանդիպումը, որը կազմակերպեց և անցկացրեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը։ Հանդիպմանը մասնակցեցին ՌԴ ՆԳՆ կառավարման ակադեմիան, Բելառուսի Հանրապետության  ՆԳՆ Մոգիլյովի  ինստիտուտը, Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիան, Բելառուսի Հանրապետության  քննչական կոմիտեի որակավորման բարձրացման և վերապատրաստման ինստիտուտը, Ղազախստանի Հանրապետության ՆԳՆ Ալմաթայի Մ. Եսբուլատովի անվան ակադեմիան, Ղազախստանի Հանրապետության ՆԳՆ Կարագանդայի Բ. Բեյսենովի անվան ակադեմիան, Ղրղզստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիան և Տաջիկստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիան: Կրթահամալիրից մասնակցեցին նաև ՈՒՄ վարչության միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գրիգորի Դավթյանը և Ակադեմիայի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ, ի․գ․թ․, դոցենտ Հռիփսիմե Խաչատրյանը։
Մեկնարկին բացման խոսքով հանդես եկավ  Կրթահամալիրի պետ, ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանը, որը ողջունեց մասնակիցներին և մաղթեց  արդյունավետ աշխատանքային հանդիպում՝ ընդգծելով միջազգային այս կառույցի կարևորությունն ու դրա շրջանակներում իրականացվող գիտական աշխատանքները։ Միջոցառումը վարում էր Կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Ասոցիացիայի 2022 թվականի գործունեության հաշվետվությունը, անդամ ուսումնական հաստատությունների ներկայացրած առաջարկները, հաստատվեց 2023 թվականի աշխատանքային պլանը, իսկ նիստի հաջորդ մասը նվիրված էր սոցիալ-իրավական հետազոտությունների միջազգային գիտական լաբորատորիային։

Встреча в рамках Ассоциации высших учебных заведений МВД государств-участников СНГ
15 декабря в режиме онлайн состоялась очередная встреча Ассоциации высших учебных заведений МВД государств-участников СНГ и Международной научной лаборатории социально-правовых исследований, которую организовал и провел Образовательный комплекс полиции РА. Во встрече приняли участие представители Академии управления МВД РФ, Академии МВД Республики Беларусь, Могилевского института МВД Республики Беларусь, Института повышения квалификации и переподготовки Следственного комитета Республики Беларусь, Алматинской академии МВД Республики Казахстан, Карагандинской академии МВД Республики Казахстан, Академии МВД Кыргызской Республики и Академии МВД Республики Таджикистан.
От Образовательного комплекса на встрече приняли участие также начальник отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ управления по учебно-методической работе и развитию, подполковник полиции Григорий Давтян и начальник кафедры уголовного права и криминологии Академии, подполковник полиции, к. ю. н., доцент Рипсиме Хачатрян.
В начале мероприятия со вступительной речью выступил начальник Образовательного комплекса, к. ю. н., доцент, полковник полиции Манук Мурадян, который поприветствовал участников и пожелал им плодотворной рабочей встречи, подчеркнув важность этой международной структуры и осуществляемых в ее рамках научных работ. Мероприятие вел первый заместитель начальника Образовательного комплекса, к. ю. н., доцент, подполковник полиции Мисак Маркосян.
В ходе встречи был обсужден отчет о деятельности Ассоциации за 2022 год, предложения представителей учебных заведений-членов Ассоциации, утвержден план работы на 2023 год, а вторая часть заседания была посвящена работе Международной научной лаборатории социально-правовых исследований.