Հանդիպում ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՆԳՆ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ասոցիացիայի շրջանակում
Դեկտեմբերի 15-ին առցանց եղանակով տեղի ունեցավ ԱՊՀ մասնակից պետությունների ՆԳՆ բարձրագույն ուսումնական հաստատությունների ասոցիացիայի և սոցիալ-իրավական հետազոտությունների միջազգային գիտական լաբորատորիայի հերթական հանդիպումը, որը կազմակերպեց և անցկացրեց ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը։ Հանդիպմանը մասնակցեցին ՌԴ ՆԳՆ կառավարման ակադեմիան, Բելառուսի Հանրապետության  ՆԳՆ Մոգիլյովի  ինստիտուտը, Բելառուսի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիան, Բելառուսի Հանրապետության  քննչական կոմիտեի որակավորման բարձրացման և վերապատրաստման ինստիտուտը, Ղազախստանի Հանրապետության ՆԳՆ Ալմաթայի Մ. Եսբուլատովի անվան ակադեմիան, Ղազախստանի Հանրապետության ՆԳՆ Կարագանդայի Բ. Բեյսենովի անվան ակադեմիան, Ղրղզստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիան և Տաջիկստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիան: Կրթահամալիրից մասնակցեցին նաև ՈՒՄ վարչության միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գրիգորի Դավթյանը և Ակադեմիայի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ, ի․գ․թ․, դոցենտ Հռիփսիմե Խաչատրյանը։
Մեկնարկին բացման խոսքով հանդես եկավ  Կրթահամալիրի պետ, ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանը, որը ողջունեց մասնակիցներին և մաղթեց  արդյունավետ աշխատանքային հանդիպում՝ ընդգծելով միջազգային այս կառույցի կարևորությունն ու դրա շրջանակներում իրականացվող գիտական աշխատանքները։ Միջոցառումը վարում էր Կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Միսակ Մարկոսյանը։
Հանդիպման ընթացքում քննարկվեցին Ասոցիացիայի 2022 թվականի գործունեության հաշվետվությունը, անդամ ուսումնական հաստատությունների ներկայացրած առաջարկները, հաստատվեց 2023 թվականի աշխատանքային պլանը, իսկ նիստի հաջորդ մասը նվիրված էր սոցիալ-իրավական հետազոտությունների միջազգային գիտական լաբորատորիային։

Meeting within the framework of the Association of Higher educational intuitions of MIA of CIS member states
On the 15th of December there was held ordinal meeting with the Association of Higher educational institutions of MIA of CIS member states and international scientific laboratory specialized in social-legal researches arranged and conducted by the Educational Complex of Police of RA.
The representatives of the Management Academy of MIA of RF, Institute after Mogilyov of the Republic of Belarus, Academy of MIA of the Republic of Belarus, Institute of qualification improvement and institute of Investigation committee of the Republic of Belarus, Academy after M. Yesbulatova of Almaty of MIA of the Republic of Kazakhstan, Academy after B. Beysenov of Karaganda of MIA of the Republic of Kazakhstan, Academy of MIA of the Republic of Kirgizstan, Academy of MIA of the Republic of Tajikistan took part in the meeting.
The Educational Complex of Police of RA was represented by the Head of the International Cooperation and IT division of the Educational-methodical and development department, police lieutenant colonel Grigori Davtyan, as well as Head of the Chair of Criminal Law and Criminology, police lieutenant colonel, PhD in Law, Associate professor Hripsime Khachatryan.
Head of the Educational Complex of Police of RA, PhD in Law, Associate professor, police colonel Manuk Muradyan greeted to the attendees with welcoming speech, wishing fruitful working meeting and emphasized the significance of such international structure and scientific works researched within it.
The event was carried out by the First Deputy Head of the Educational Complex of Police of RA, PhD in Law, Associate professor, police lieutenant colonel Misak Markosyan.
The Association’s activity report of 2022, proposals of member educational institutions were discussed, the working plan of 2023 was confirmed during the meeting, as well as the next part of the meeting concerned to the scientific international laboratory specialized in social-legal researches.