ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը միջբուհական դատախաղում գրավել է երկրորդ պատվավոր տեղը
Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) կողմից կազմակերպվել էր միջբուհական դատախաղ, որին մասնակցելու նախնական հայտ էին ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարբեր բուհերի իրավաբանական ֆակուլտետների 10 թիմեր, որոնց թվում էր նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը:
Թիմի կազմում էին կրթահամալիրի ակադեմիայի մագիստրատուրայի առկա անվճար ուսուցման 2-րդ կուրսի սովորողներ Լևոն Անտանոսյանը, Յուրի Գասպարյանը, Գևորգ Հարությունյանը, Հովհաննես Մանուկյանը և մագիստրատուրայի առկա անվճար ուսուցման 1-ին կուրսի սովորող Նաիրա Շահինյանը: Թիմի ղեկավարն էր կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պետ, ի.գ.թ., դոցենտ, ոստիկանության մայոր Միսակ Մարկոսյանը:
Կրթահամալիրի թիմը դատախաղի գրավոր փուլը հաղթահարած 6 թիմերից մեկն էր: Դատախաղի բանավոր փուլն անցկացվեց 2016 թվականի դեկտեմբերի 8-ից 10-ը, Աղվերանի «Արթուրս Ռեզորթ» հյուրանոցում:
Դատախաղի բանավոր փուլի ժյուրիի կազմում էին Գերմանիայի Քյոլնի վերաքննիչ դատարանի նախագահող դատավոր և վերաքննիչ դատարանի 15-րդ մեծ պալատի նախագահ, դոկտոր Յան Ֆ. Օրթը, Գերմանիայի «Joester und Partner» փաստաբանական գրասենյակի քրեական գործերով մասնագիտացված փաստաբան Էրիխ Յոսթերը, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախկին նախագահ Դավիթ Ավետիսյանը, ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունին, ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետ Գևորգ Բաղդասարյանը և ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Դատախաղի բանավոր փուլում կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը նախ որպես պաշտպանության կողմ մրցեց Երևանի պետական համալսարանի թիվ 2 թիմի հետ, այնուհետև` որպես մեղադրանքի կողմ մրցեց Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի թիմի հետ: Այդ երկու հաջող խաղերի արդյունքում, ժյուրիի միաձայն որոշմամբ կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմն անցավ դատախաղի եզրափակիչ փուլ: Եզրափակիչ փուլում որպես պաշտպանության կողմ մրցելով Երևանի պետական համալսարանի թիվ 1 թիմի հետ` կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը գրավեց երկրորդ պատվավոր տեղը:
Կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը ժյուրիի որոշմամբ արժանացավ «Դատախաղի բանավոր փուլում լավագույն մեղադրանքի ներկայացում» հատուկ մրցանակի, իսկ թիմի անդամ Նաիրա Շահինյանն արժանացավ ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից շնորհված`«Լավագույն մեղադրական ճառ» անհատական հատուկ մրցանակի:

BackTeam “BULWARK OF LAW” of the RoA Police Educational Complex took the second place in the Inter-University Moot Court
The Inter-University Moot Court was organized by the Faculty of Law of Yerevan State University (YSU) and the German Foundation for International Legal Cooperation (IRZ). 10 teams of Law Faculties from different Universities of the Republic of Armenia and Nagorno-Karabakh Republic, including the team "BULWARK OF LAW" of the Police Educational Complex had applied to participate in the Moot Court beforehand.
Team of the Educational Complex was headed by Major Misak Markosyan, Associate Professor, PhD, Head of the Criminal Law and Criminology Department of the Faculty of Law of the Educational Complex Academy.
The Team of the Educational Complex is one of the 6 teams who win in the written stage.
8 to 10 December 2016 - The oral stage of the Moot Court was held in the “Arthurs Resort”, Aghveran.
The members of the oral stage jury were: German Chairing Judge at the Cologne Court of Appeal and President of the 15th Grand Chamber of the Court of Appeal Dr. Ian Ort, German lawyer Erich Joester specialized in criminal cases of “Joester und Partner” law office, Ex-president of the Criminal Chamber of the RA Court of Appeals David Avetisyan, Deputy President of the RA Criminal Court of Appeal Vazgen Rshtuni, Judge in the same court Mkhitar Papoyan, Head of the Department of the RA Prosecutor’s Office Gevorg Baghdasaryan, and the RA Chamber of Advocates lawyer Hayk Aloyan.
In the oral stage the team of the Educational Complex as defense side competed with the 2nd team of YSU, then as prosecution side competed with the team of Russian-Armenian (Slavonic) University. As a result of these two successful games, the team of the Educational Complex entered the final by the unanimous decision of the jury. In the final stage the team "BULWARK OF LAW" took the second place.
As for the oral stage, team of the Educational Complex received a special award for the best prosecution, and the team member Naira Shahinian was awarded with a special prize for the "Best prosecution speech" given by the Prosecutor General's Office.