ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը միջբուհական դատախաղում գրավել է երկրորդ պատվավոր տեղը
Երևանի պետական համալսարանի իրավագիտության ֆակուլտետի և Միջազգային իրավական համագործակցության գերմանական հիմնադրամի (IRZ) կողմից կազմակերպվել էր միջբուհական դատախաղ, որին մասնակցելու նախնական հայտ էին ներկայացրել Հայաստանի Հանրապետության և Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության տարբեր բուհերի իրավաբանական ֆակուլտետների 10 թիմեր, որոնց թվում էր նաև ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը:
Թիմի կազմում էին կրթահամալիրի ակադեմիայի մագիստրատուրայի առկա անվճար ուսուցման 2-րդ կուրսի սովորողներ Լևոն Անտանոսյանը, Յուրի Գասպարյանը, Գևորգ Հարությունյանը, Հովհաննես Մանուկյանը և մագիստրատուրայի առկա անվճար ուսուցման 1-ին կուրսի սովորող Նաիրա Շահինյանը: Թիմի ղեկավարն էր կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի քրեական իրավունքի և քրեաբանության ամբիոնի պետ, ի.գ.թ., դոցենտ, ոստիկանության մայոր Միսակ Մարկոսյանը:
Կրթահամալիրի թիմը դատախաղի գրավոր փուլը հաղթահարած 6 թիմերից մեկն էր: Դատախաղի բանավոր փուլն անցկացվեց 2016 թվականի դեկտեմբերի 8-ից 10-ը, Աղվերանի «Արթուրս Ռեզորթ» հյուրանոցում:
Դատախաղի բանավոր փուլի ժյուրիի կազմում էին Գերմանիայի Քյոլնի վերաքննիչ դատարանի նախագահող դատավոր և վերաքննիչ դատարանի 15-րդ մեծ պալատի նախագահ, դոկտոր Յան Ֆ. Օրթը, Գերմանիայի «Joester und Partner» փաստաբանական գրասենյակի քրեական գործերով մասնագիտացված փաստաբան Էրիխ Յոսթերը, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախկին նախագահ Դավիթ Ավետիսյանը, ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի նախագահ Վազգեն Ռշտունին, ՀՀ վերաքննիչ քրեական դատարանի դատավոր Մխիթար Պապոյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազության մեղադրանքի պաշտպանության և դատական ակտերի բողոքարկման վարչության պետ Գևորգ Բաղդասարյանը և ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբան Հայկ Ալումյանը:
Դատախաղի բանավոր փուլում կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը նախ որպես պաշտպանության կողմ մրցեց Երևանի պետական համալսարանի թիվ 2 թիմի հետ, այնուհետև` որպես մեղադրանքի կողմ մրցեց Հայ-Ռուսական (Սլավոնական) համալսարանի թիմի հետ: Այդ երկու հաջող խաղերի արդյունքում, ժյուրիի միաձայն որոշմամբ կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմն անցավ դատախաղի եզրափակիչ փուլ: Եզրափակիչ փուլում որպես պաշտպանության կողմ մրցելով Երևանի պետական համալսարանի թիվ 1 թիմի հետ` կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը գրավեց երկրորդ պատվավոր տեղը:
Կրթահամալիրի «Օրենքի պատվար» թիմը ժյուրիի որոշմամբ արժանացավ «Դատախաղի բանավոր փուլում լավագույն մեղադրանքի ներկայացում» հատուկ մրցանակի, իսկ թիմի անդամ Նաիրա Շահինյանն արժանացավ ՀՀ գլխավոր դատախազության կողմից շնորհված`«Լավագույն մեղադրական ճառ» անհատական հատուկ մրցանակի:

НазадКоманда Образовательного комплекса “Защитник закона” занял 2 почетное место вмежвузовской судебной игре
Юридическим факультетом Ереванского государственного университета и Германским фондом международного сотрудничества (IRZ) была организована межвузовская судебная игра, для участия в которой подали заявки 10 команд, представляющих различные ВУЗы Республики Армения и Нагорного Карабаха, среди которых, также команда “Защитник закона” Образовательного комплекса Республики Армения.
В составе команды были учащийся второго курса магистратуры академии Образовательного комплекса Левон Антаносян, Юрий Гаспарян, Геворг Арутунян, Оганес Манукян и учащаяся 1 курса магистратуры академии Наира Шагинян. Возглавлял команду начальник кафедры уголовного права и криминологии Академии Образовательного комплекса полиции РА, кандидат юридических наук, доцент, майор полиции Мисак Маркосян.
Команда Образовательного комплекса была одной из шести команд, преодолевших письменный тур судебной игры.
Членами жюри на устном этапе судебной игре были: председатель апелляционного суда города Кельна и председатель 15 уголовной верховной палаты апелляционного суда, доктор Ян Ф. Орт, специализирующихся по уголовным делам адвокат германской юридической фирмы «Joesterund Partner» Ерих Естер, экс-председатель кассационного суда РА по уголовным делам Давид Аветисян, председатель апелляционного уголовного суда РА Вазген Рштуни, судя апелляционного уголовного суда РА Мхитар Папоян, начальник управления защиты обвинения и обжалования судебных актов Генеральной прокуратуры РА Геворк Бахдасарян и адвокат Палаты адвокатов Айк Алумян.
На устном этапе судебной игры, команда Образовательного комплекса “Защитник закона” соперничала со второй командой Ереванского государственного университета как сторона защиты, после с командой Русско-армянского (Славянского) университета, как сторона обвинения. В результате этих двух удачных игр единогласным решением жюри команда Образовательного комплекса “Защитник закона” прошла в финал. В финале она соперничала с первой командой Ереванского государственного университета как сторона защиты в результате заняла 2 почетное место.
По решению жюри команда Образовательного комплекса полиции “Защитник закона” получила специальный приз в номинации “Лучшее обвинение на устном этапе”, а участница команды Наира Шагинян получила приз в номинации “Лучшая обвинительная речь”.