Միջազգային համագործակցության նոր հորիզոններ
Միջազգային համագործակցության ընդլայնման շրջանակներում սույն թվականի մայիսի 4-ից 6-ը Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում կայացած Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիայի ամենամյա կառավարման խորհրդի 2017թ. նիստին մաասնակցել Է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պատվիրակությունը` կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի գլխավորությամբ: Այցի նպատակը Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիային (AEPC) ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի անդամակցությունն էր: Ասոցիացիայի կազմում են անդամ երկրների թվով 51 ոստիկանական կրթական հաստատություններ:  Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիան սերտ համագործակցում է CEPOL-ի և Եվրոպական հանձնաժողովի հետ, կազմակերպում դասընթացներ, կոնֆերանսներ և այլ միջոցառումներ, որոնք նպաստում են ոստիկանական կադրերի կատարելագործմանը և լավագույն կրթական ծրագրերի փոխանակմանը:
Պատվիրակության անդամ, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի պետ, ոստիկանության մայոր Ռ. Մարանդյանի  կողմից նիստի ընթացքում  հանգամանորեն ներկայացվել է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի կառուցվածքը, ընդունելության կարգը, ուսումնական ծրագրերը, գիտական գործունեությունը և միջազգային կապերը: Կառավարման խորհրդի անդամների միաձայն քվեարկության արդյունքում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը դարձավ Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիայի անդամ:  Ասոցիացիային անդամակցությունը նշանակալից ձեռքբերում էր կրթահամալիրի  միջազգայնացման տեսանկյունից, որը կոչված է լրացուցիչ խթան հանդիսանալու ոստիկանական կադրերի պատրաստման առաջավոր փորձի ուսումնասիրության և կիրառման համար: Սրանով նաև նոր հնարավորություններ են ստեղծվում անդամ երկրների կրթօջախների հետ անհատական գործընկերային հարաբերությունների ձևավորման համար:
Անդամակցության հուշագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությունից հետո ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջարկությամբ համաձայնություն  է ձեռք բերվել Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիայի 2018թ. երկրորդ կիսամյակի կառավարման խորհրդի նիստը Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կրթահամալիրում անցկացնելու մասին:

BackNew Horizons of International Cooperation
4 to 6 May 2017 - Within the framework of international cooperation, the delegation of the RoA Police Educational Complex, headed by Police Lieutenant General Hovh. Varyan, Head of the Police Educational Complex, participated on the Annual Conference and the Governing Board meeting 2017 of the Association of European Police Colleges (AEPC), which was held in Tbilisi, Georgia. The aim of the visit was the membership of the RoA Police Educational Complex in AEPC. The association is composed of 51 police educational institutions from member countries. AEPC is in close collaboration with CEPOL and the European Commission, it organizes seminars, conferences and other events that contribute to the improvement of police officers training and sharing the best educational programs.
During the meeting Police Major R. Marandyan, Head of Chair of Theory of State and Law and Constitutional Law of the Law Faculty of the RoA Police Educational Complex Academy, spoke about the structure, admission procedure, academic programs, scientific activities and international relations of the Police Educational Complex. On the result of unanimous vote of the Governing Board members, the RoA Police Educational Complex became a member of AEPC. Becoming one of the members of the Association is a significant achievement. It is a new opportunity to establish close relations with member countries.
After the official ceremony of signing the Memorandum of Membership, bought an agreement to hold the Governing Board meeting 2018 in the Police Educational Complex of the Republic of Armenia by the proposal of Head of the RoA Police Educational Complex.