Միջազգային համագործակցության նոր հորիզոններ
Միջազգային համագործակցության ընդլայնման շրջանակներում սույն թվականի մայիսի 4-ից 6-ը Վրաստանի Թբիլիսի քաղաքում կայացած Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիայի ամենամյա կառավարման խորհրդի 2017թ. նիստին մաասնակցել Է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պատվիրակությունը` կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանի գլխավորությամբ: Այցի նպատակը Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիային (AEPC) ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի անդամակցությունն էր: Ասոցիացիայի կազմում են անդամ երկրների թվով 51 ոստիկանական կրթական հաստատություններ:  Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիան սերտ համագործակցում է CEPOL-ի և Եվրոպական հանձնաժողովի հետ, կազմակերպում դասընթացներ, կոնֆերանսներ և այլ միջոցառումներ, որոնք նպաստում են ոստիկանական կադրերի կատարելագործմանը և լավագույն կրթական ծրագրերի փոխանակմանը:
Պատվիրակության անդամ, ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի պետության և իրավունքի տեսության և սահմանադրական իրավունքի ամբիոնի պետ, ոստիկանության մայոր Ռ. Մարանդյանի  կողմից նիստի ընթացքում  հանգամանորեն ներկայացվել է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի կառուցվածքը, ընդունելության կարգը, ուսումնական ծրագրերը, գիտական գործունեությունը և միջազգային կապերը: Կառավարման խորհրդի անդամների միաձայն քվեարկության արդյունքում ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը դարձավ Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիայի անդամ:  Ասոցիացիային անդամակցությունը նշանակալից ձեռքբերում էր կրթահամալիրի  միջազգայնացման տեսանկյունից, որը կոչված է լրացուցիչ խթան հանդիսանալու ոստիկանական կադրերի պատրաստման առաջավոր փորձի ուսումնասիրության և կիրառման համար: Սրանով նաև նոր հնարավորություններ են ստեղծվում անդամ երկրների կրթօջախների հետ անհատական գործընկերային հարաբերությունների ձևավորման համար:
Անդամակցության հուշագրի ստորագրման պաշտոնական արարողությունից հետո ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջարկությամբ համաձայնություն  է ձեռք բերվել Եվրոպական ոստիկանական քոլեջների ասոցիացիայի 2018թ. երկրորդ կիսամյակի կառավարման խորհրդի նիստը Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանության կրթահամալիրում անցկացնելու մասին:

НазадНовые горизонты международного сотрудничества
С 4 по 6 мая 2017г. в рамках международного сотрудничества, в Грузии в городе Тбилиси состоялось ежегодное заседание управляющего совета Ассоциации европейских полицейских колледжей в котором принимала участие делегация Образовательного комплекса Полиции Республики Армения во главе с начальником, генерал-лейтенантом полиции О.К.Варяном.
Целью визита было рассмотрение вопроса о членстве Образовательного комплекса Полиции РА в составе Ассоциации европейских полицейских колледжей (AEPC). В состав ассоциации входят 51 полицейское учебное заведение.
Ассоциация европейских полицейских колледжей сотрудничает с CEPOL и Европейской комиссией, организует курсы обучения, конференции и другие мероприятия, которые способствуют улучшению профессиональной подготовки сотрудников полиции и обмену лучшими образовательными программами.
Представитель делегации, начальник кафедры теории государства и права и конституционного права юридического факультета академии Образовательного комплекса, майор полиции Р.Марандян во время заседания представил структуру Образовательного комплекса, правила приема абитуриентов, учебные программы, научную деятельность и имеющиеся международные связи.
В результате единогласного голосования членов управляющего совета Образовательный комплекс полиции РА был включен в состав Ассоциации.
Членство в Ассоциации является значительным достижением с точки зрения интернационализации Образовательного комплекса, которая призвана поощрять изучение и применение передового опыта в сфере подготовки полицейских кадров. Это также новая возможность для установления непосредственного сотрудничества с организациями-членами Ассоциации.
После официальной церемонии подписания Меморандума о включении Образовательного комплекса в состав Ассоциации, по предложению генерал-лейтенанта полиции О.К.Варяна было достигнуто соглашение о провидении во втором полугодии 2018 года очередного заседания управляющего совета в Образовательном комплексе Полиции РА.