«Թմրանյութերի օրինական շրջանառություն» թեմայով սեմինար ոստիկանության կրթահամալիրում
2014 թվականին Հայաստանի Հանրապետության հետ ստորագրված Արևելյան գործընկերության ոստիկանական համագործակցության եռամյա գործողությունների ծրագրի շրջանակներում՝ դեկտեմբերի 5-ից 8-ը ոստիկանության կրթահամալիրում անցակցվեց «Թմրանյութերի օրինական շրջանառութուն» թեմայով սեմինարը։ Այդ նպատակով Երևան էին ժամանել Լեհաստանի Հանրապետության ներքին գործերի նախարարության համապատասխան ստորաբաժանման փորձագետները: Օրակարգում ընդգրկված հարցերը վերաբերում էին մասնավորապես՝ Եվրոպական Միության թմրամիջոցների ինչպես օրինական, այնպես էլ ապօրինի շրջանառության ռազմավարությանը և գործողությունների ծրագրերին, Լեհաստանի թմրամիջոցների հակազդման ազգային ծրագրին, ոլորտը կարգավորող իրավական ակտերին: Սեմինարի ավարտին մասնակիցներին տրվեցին ավարտական հավաստագրեր:
Դեկտեմբերի 8-ին ոստիկանության կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Տիգրան Եսայանի աշխատասենյակում կայացավ ամփոփիչ հանդիպումը:  Տիգրան Եսայանը շնորհակալություն հայտնեց լեհ գործընկերներին՝ ՀՀ ոստիկանության ծառայողներին իրենց փորձը հաղորդելու համար՝ նշելով, որ անդրազգային հանցավորության այս տեսակի դեմ պայքարում միջազգային համագործակցությունը խիստ կարևոր է և պետք է իրականացվի փորձի փոխանակման, ժամանակակից մեթոդների ներդրման և մասնագետների վերապատրաստման միջոցով: Լեհական պատվիրակության ղեկավար Վալդեմար Կրավչուկը շնորհակալություն հայտնեց ջերմ ընդունելության համար և բարձր գնահատեց այս տարվա ընթացքում Արևելյան գործընկերության ոստիկանական համագործակցության գործողությունների ծրագրով ՀՀ ոստիկանության կողմից իրականացված զգալի աշխատանքները և հույս հայտնեց, որ նման արդյունավետությամբ աշխատանքները կշարունակվեն նաև 2017 թվականին:

НазадВ Образовательном комплексе полиции РА состоялся семинар на тему “Законный оборот наркотических средств”
В рамках программы, подписанного в 2014 году трехлетнего договора полицейского сотрудничества Восточного партнерства, с 5 по 8 декабря в Образовательном комплексе полиции РА состоялся семинар на тему “Законный оборот наркотических средств”. С целью проведения семинара в Ереван прибили эксперты соответствующего подразделения МВД Республики Польша. В программе были предусмотрены вопросы легального и нелегального оборота наркотических средств в Евросоюзе.
8 декабря в рабочем кабинете первого заместителя начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковника полиции Тиграна Есаяна состоялась заключительная встреча. Т.Есаян поблагодарил польских экспертов за обмен опытом с сотрудниками полиции РА и подчеркнул, что международное сотрудничество играет важную роль в борьбе против данного типа транснациональной преступности и оно должно осуществляться с помощью обмена опытом, внедрения новых методов и переподготовки специалистов.
Руководитель польской делегации Вальдемар Кравчук поблагодарил за теплый прием и высоко оценил проведенные в этом году работы в рамках программы Восточного партнерства со сторонни Полиции Республики Армения и выразил надежду на их эффективное продолжение в 2017-ом.