«Կանայք ոստիկանության համակարգում» թեմայով հանդիպում
Նոյեմբերի 11-ին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիր էին այցելել ԱՄՆ ոստիկանության փորձագետներ Նիքոլ Փաուելը, Վենդի Սթիվերուն, Թերի Չերին և Արդարադատության նախարարության միջազգային համագործակցության համակարգող խորհրդական Ամալյա Հովսեփյանը։ Հանդիպմանը ներկա էր նաև ԻՍԻԹԱՓ-ի առաքելության խորհրդատու Սթիվեն Շնայդերը։
Հյուրերին դիմավորեցին ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրի պետի պարտականությունների ժամանակավոր կատարող, ոստիկանության գնդապետ Գ․Մալխասյանը և միջազգային համագործակցության և ՏՏ ներդրման բաժնի պետ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գ․ Դավթյանը:
«Կանայք ոստիկանության համակարգում» թեմայով դասընթացի շրջանակներում հյուրերը ժամանել էին Կրթահամալիր` հանդիպելու ակադեմիայի, քոլեջի և պարեկային ծառայության կին սովորողների հետ։
ԱՄՆ-ից ժամանած մեր գործընկերները նախ խոսեցին իրենց փորձից, պատմեցին, թե ինչ դժվարությունների են բախվել առօրյա աշխատանքի ժամանակ, նաև կիսվեցին առաջացած դժվարությունների հաղթահարման նրբություններով և առանձնահատկություններով։ Հյուրերից Նիքոլ Փաուելը, որը բազմամյա փորձառություն ունի, ներկայացնելով կանանց դերն ու նշանակությունը ԱՄՆ ոստիկանության համակարգում, նշեց, որ կանայք ներգրավված են տարբեր ծառայություններում, և ոստիկանությունում կան կին ծառայողներ, որոնք զբաղեցնում են ղեկավար պաշտոններ ինչպես կենտրոնական ապարատում, այնպես էլ տարածքային մարմիններում և բնավ չեն զիջում տղամարդ ծառայողներին։
Ա․ Հովսեփյանն էլ, անդրադառնալով Հայաստանում «Կանայք ոստիկանության համակարգում» թեմային, նշեց, որ կարծրատիպը, որ կինը չի կարող ուժային կառույցում արդյունավետ ծառայել, բավականին կոտրվել է, դրա ապացույցը հենց ոստիկանական համակարգում կանանց թվի աճն է, պարեկային ոստիկանության կին ծառայողներն են, որոնք արդյունավետ կատարում են իրենց առջև դրված խնդիրները։
Հանդիպման ընթացքում սովորողների կողմից բազմաթիվ հարցեր ուղղվեցին հյուրերին․ քննարկվեցին մասնավորապես ծառայություն և ընտանիք կապը, ժամանակի արդյունավետ օգտագործման մեթոդները, ինչպես նաև հասարակության վերաբերմունքը կին ծառայողներին։

Встреча на тему «Женщины в системе полиции»
11 ноября Образовательный комплекс полиции РА посетили эксперты полиции США Николь Пауэлл, Венди Стивер, Терри Черри и советник по координации международного сотрудничества Министерства юстиции Амалия Овсепян. На встрече присутствовал также советник миссии ИСИТАП Стивен Шнайдер.
Гостей встретили временно исполняющий обязанности начальника Образовательного комплекса полиции РА, полковник полиции Г.Малхасян и начальник отдела международного сотрудничества и внедрения ИТ, подполковник полиции Г.Давтян.
В рамках курса на тему «Женщины в системе полиции» гости прибыли в Образовательный комплекс, чтобы встретиться с учащимися Академии, Колледжа и патрульной службы.
Наши коллеги из США сначала поделились своим опытом, рассказали, с какими трудностями им приходится сталкиваться во время повседневной работы, а также поделились тонкостями и особенностями преодоления возникающих трудностей. Одна из гостей - Николь Пауэлл, которая имеет многолетний опыт, представляя роль и значение женщин в системе полиции США, отметила, что женщины вовлечены в различные службы, и в полиции есть женщины-служащие, которые занимают руководящие должности как в центральном аппарате, так и в территориальных органах, и в службе не уступают мужчинам-служащим.
А. Овсепян, касаясь темы «Женщины в системе полиции» в Армении, отметила, что стереотип о том, что женщина не может эффективно служить в силовой структуре, разрушен, доказательством этого является рост числа женщин в полицейской системе, а также женщины-служащие патрульной полиции, которые эффективно выполняют поставленные перед ними задачи.
В ходе встречи, учащиеся задали гостям множество вопросов: были обсуждены, в частности, связь между службой и семьей, методы эффективного использования времени, а также отношение общества к женщинам-служащим.