ՎերադառնալՀՀ ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿՐԹԱՀԱՄԱԼԻՐՈՒՄ ՄԵԿՆԱՐԿԵՑԻՆ «ՄԵԾ ՀԱՂԹԱՆԱԿՆԵՐԻ ԱՄԻՍ» ԽՈՐԱԳՐՈՎ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԸ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՅՐԵՆԱԿԱՆ ՄԵԾ ՊԱՏԵՐԱԶՄՈՒՄ ՖԱՇԻԶՄԻ ԴԵՄ ՏԱՐԱԾ ՀԱՂԹԱՆԱԿԻ 70-ԱՄՅԱԿԻՆ ԵՎ ԱՐՑԱԽՅԱՆ ՀԵՐՈՍԱՄԱՐՏԻՆ
Հայրենական Մեծ պատերազմում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 70-ամյակի և Արցախյան հերոսամարտի կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը հանդես է եկել տոնական միջոցառումների շարք կազմակերպելու նախաձեռնությամբ, որի մեկնարկը տրվեց մայիսի 4-ին:
Նախատեսված ժամանակացույցի համաձայն՝ մինչև մայիսի 4-ը Կրթահամալիրի ակադեմիայի, քոլեջի և ուսումնական կենտրոնի սովորողները այցելեցին «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարան:
Մայիսի 4-ին Կրթահամալիրում «Հայ ժողովրդի մասնակցությունը Հայրենական Մեծ պատերազմին» խորագրով զեկույցովհանդես եկավ Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: Ելույթին հաջորդեց «Թամանյան դիվիզիայի մարտական ուղին» ֆիլմի ցուցադրումը:
Մայիսի 5-ին նախատեսված միջոցառման սկզբումՌԴ ՆԳՆ Վոլգոգրադի ակադեմիայի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Վ. Տրետյակովը տեսաերիզով իր ողջույնի խոսքն ու տոնական բարեմաղթանքները հղեց Կրթահամալիրի ղեկավարությանն ու անձնակազմին: Միջոցառմանը ներկա էր նաև ՌԴ ՆԳՆ Վոլգոգրադի ակադեմիայի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Աննա Տիմոֆեևան: Վերջինս Կրթահամալիրին փոխանցեց Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիների հրանոթային պարկուճ՝ լցոնված Ստալինինգրադի սուրբ հողով: Աննա Տիմոֆեևան ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վ. Գասպարյանի հրամանով պարգևատրվեց «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալով:
Հաջորդիվ բեմում էին Կրթահամալիրի քոլեջի սովորողները, որոնք մեծ հաղթանակին ու Արցախյան հերոսամարտին նվիրված ներկայացում էին պատրաստել:
Տոնական միջոցառումների շարքում նախատեսված էր նաև «ԻՆՉ, ՈՐՏԵՂ, ԵՐԲ» ինտելեկտուալ խաղի 8-րդ տոնական խաղաշրջանի եզրափակիչ խաղը, որն անցկացվեց մայիսի 6-ին: Մրցում էին Ակադեմիայի և Քոլեջի թիմերը: Հաղթող ճանաչված Ակադեմիայի թիմի լավագույն գիտակին հանձնվեց «Մոնթե Մելքոնյանի կյանքը և մահը» վերտառությամբ գիրքը՝ Արկադի Տեր-Թադևոսյանի (Կոմանդոս) մակագրությամբ: Երկու թիմերի գիտակները պարգևատրվեցին գրքերով: Նույն օրը ամփոփվեցին նաև նախապես հայտարարված՝ Հայրենական Մեծ պատերազմում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված բանաստեղծության մրցույթի արդյունքները: Ընթերցվեցին 3 լավագույն աշխատանքները, որոնցհեղինակներն արժանացան դրամական պարգևի և պատվոգրերի:
Տոնական միջոցառումների շարքը շարունակեցին Չարենցավանի Գառզուի անվան արվեստի դպրոցի սաները, որոնք մայիսի 7-ին Կրթահամալիրում հանդես եկան տոնական համերգով:
Տոնական շաբաթը եզրափակվեց Սովետական Միության հերոսի կոչմանն արժանացած ոստիկանության ծառայողների հուշապատի բացման հանդիսավոր արարողությամբ, որը տեղի ունեցավ մայիսի 8-ին: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ոստիկանության և Կրթահամալիրի ղեկավարությունը, Կրթահամալիրի անձնակազմը, Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերանները, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ներկայացուցիչները և այլ հյուրեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհ. Վարյանը: Այնուհետև խոսքը տրվեց Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերաններին և Սովետական Միության հերոսի կոչմանն արժանացած ոստիկանության ծառայողների հարազատներին: Իրենց ելույթներով հերոսներին հարգանքի տուրք մատուցելու էին եկել նաև Երևանի թիվ 32 դպրոցի սաները:
Տոնական օրն ավարտվեց Կրթահամալիրի քոլեջի մարտական, ֆիզիկական և հատուկ տակտիկական պատրաստականության ամբիոնի կողմից կազմակերպված մարզական միջոցառմամբ:
Կրթահամալիրի ղեկավար կազմը այցելեց «Հաղթանակ» զբոսայգի և ծաղիկներ դրեց Անհայտ զինվորի հուշարձանի անմար կրակի առջև՝ ի հիշատակ Հայրենական մեծ և Արցախյան պատերազմներում զոհվածների։

НазадВ Образовательном комплексе полиции РА стартовал ряд мероприятий под названием "Месяц Великих побед", посвященные 70-летию победы в Великой Отечественной войне над фашизмом и годовщины Арцахской войны.
В честь празднования 70-летия победы в Великой Отечественной войне над фашизмом и годовщины Арцахской войны, Образовательный комплекс полиции РА выступил с инициативой организовать ряд торжественных мероприятий, которые стартовали 4-го мая.
Согласно предусмотренному графику, курсанты академии, колледжа и учебного центра Образовательного комплекса до 4-ого мая посетили военный музей "Майр Айастан".
4-ого мая в Образовательном комплексе с докладом на тему "Участие армянского народа в Великой Отечественной войне" выступил директор Национального архива Армении Аматуни Вирабян, после выступления которого был показан фильм "Боевой путь Таманской дивизии ".
В начале мероприятия, намеченного на 5-ое мая, начальник Волгоградской академии МВД РФ, генерал- майор полиции В. Третьяков в своем видеообращении с праздничными пожеланиями поприветствовал руководство и сотрудников Образовательного комплекса. На мероприятии присутствовала полковник полиции Анна Тимофеева - первый заместитель начальника Волгоградской академии МВД РФ. Она передала Образовательному комплексу артиллерийский снаряд времен Великой Отечественной войны, заполненный Святой землëй Сталинграда. По приказу начальника полиции РА генерал-лейтенанта В. Гаспаряна, Анна Тимофеева была награждена медалью "За укрепление сотрудничества".
Затем на сцене выступили учащиеся колледжа Образовательного комплекса, которые подготовили представление, посвящëнное празднованию Победы в Великой Отечественной войне и годовшины Арцахской войны.
Среди праздничных мероприятий была намечена также финальная игра 8-го сезона интеллектуальной игры Что? Где? Когда?, которая состоялась 6-го мая. Соревновались команды Академии и Колледжа. Победила команда академии Образовательного комплекса, лучшему знатоку которой была вручена книга "Жизнь и смерть" Монте Мелконяна с надписью Аркадия Тер-Тадевосяна (Командос). Знатоки обеих команд были награждены книгами. В тот же день были обобщены результаты ранеe объявленного конкурса поэзии, посвященного 70-летию Победы в Великой Отечественной войне над фашизмом. Были прочтены 3 лучших произведения, авторы которых были награждены денежной премией и грамотой.
Ряд праздничных мероприятий был продолжен воспитанниками школы искусств им. Гарзу города Чаренцаван, которые 7-го мая в Образовательном комплексе дали праздничный концерт.
8-го мая праздничная неделя завершилась церемониeй открытия Стены памяти сотрудников полиции, удостоившихся звания Героя Советского Союза. На мероприятии присутствовали руководство полиции РА и Образовательного комплекса, сотрудники Образовательного комплекса, ветераны Великой Отечественной войны, представители ереванского офиса ОБСЕ и Россотрудничества и другие гости.
Со вступительным словом выступил начальник Образовательного комплекса генерал-лейтенант полиции О . Варьян. Затем слово было предоставлено ветеранам Великой Отечественной войны и родственникам сотрудников полиции, удостоившихся звания Героя Советского Союза. Воспитанники школы N32 города Ереван пришли также, чтобы своими выступлениями отдать дань уважения героям.
Праздничный день завершился спортивным мероприятием, который был организован отделом по боевой, физической, специально-тактической подготовки колледжа Образовательного комплекса.
Члены руководящего состава Образовательного комплекса посетили Парк Победы и возложили цветы к Вечному огню у могилы Неизвестного солдата, почтив память павших в Великой Отечественной и Арцахской войнах.