ՎերադառնալՀՀ ՈՍՏԻԿԱՆՈՒԹՅԱՆ ԿՐԹԱՀԱՄԱԼԻՐՈՒՄ ՄԵԿՆԱՐԿԵՑԻՆ «ՄԵԾ ՀԱՂԹԱՆԱԿՆԵՐԻ ԱՄԻՍ» ԽՈՐԱԳՐՈՎ ՄԻՋՈՑԱՌՈՒՄՆԵՐԸ ՆՎԻՐՎԱԾ ՀԱՅՐԵՆԱԿԱՆ ՄԵԾ ՊԱՏԵՐԱԶՄՈՒՄ ՖԱՇԻԶՄԻ ԴԵՄ ՏԱՐԱԾ ՀԱՂԹԱՆԱԿԻ 70-ԱՄՅԱԿԻՆ ԵՎ ԱՐՑԱԽՅԱՆ ՀԵՐՈՍԱՄԱՐՏԻՆ
Հայրենական Մեծ պատերազմում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 70-ամյակի և Արցախյան հերոսամարտի կապակցությամբ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրը հանդես է եկել տոնական միջոցառումների շարք կազմակերպելու նախաձեռնությամբ, որի մեկնարկը տրվեց մայիսի 4-ին:
Նախատեսված ժամանակացույցի համաձայն՝ մինչև մայիսի 4-ը Կրթահամալիրի ակադեմիայի, քոլեջի և ուսումնական կենտրոնի սովորողները այցելեցին «Մայր Հայաստան» զինվորական թանգարան:
Մայիսի 4-ին Կրթահամալիրում «Հայ ժողովրդի մասնակցությունը Հայրենական Մեծ պատերազմին» խորագրով զեկույցովհանդես եկավ Հայաստանի ազգային արխիվի տնօրեն Ամատունի Վիրաբյանը: Ելույթին հաջորդեց «Թամանյան դիվիզիայի մարտական ուղին» ֆիլմի ցուցադրումը:
Մայիսի 5-ին նախատեսված միջոցառման սկզբումՌԴ ՆԳՆ Վոլգոգրադի ակադեմիայի պետ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Վ. Տրետյակովը տեսաերիզով իր ողջույնի խոսքն ու տոնական բարեմաղթանքները հղեց Կրթահամալիրի ղեկավարությանն ու անձնակազմին: Միջոցառմանը ներկա էր նաև ՌԴ ՆԳՆ Վոլգոգրադի ակադեմիայի պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գնդապետ Աննա Տիմոֆեևան: Վերջինս Կրթահամալիրին փոխանցեց Հայրենական Մեծ պատերազմի տարիների հրանոթային պարկուճ՝ լցոնված Ստալինինգրադի սուրբ հողով: Աննա Տիմոֆեևան ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վ. Գասպարյանի հրամանով պարգևատրվեց «Համագործակցության ամրապնդման համար» մեդալով:
Հաջորդիվ բեմում էին Կրթահամալիրի քոլեջի սովորողները, որոնք մեծ հաղթանակին ու Արցախյան հերոսամարտին նվիրված ներկայացում էին պատրաստել:
Տոնական միջոցառումների շարքում նախատեսված էր նաև «ԻՆՉ, ՈՐՏԵՂ, ԵՐԲ» ինտելեկտուալ խաղի 8-րդ տոնական խաղաշրջանի եզրափակիչ խաղը, որն անցկացվեց մայիսի 6-ին: Մրցում էին Ակադեմիայի և Քոլեջի թիմերը: Հաղթող ճանաչված Ակադեմիայի թիմի լավագույն գիտակին հանձնվեց «Մոնթե Մելքոնյանի կյանքը և մահը» վերտառությամբ գիրքը՝ Արկադի Տեր-Թադևոսյանի (Կոմանդոս) մակագրությամբ: Երկու թիմերի գիտակները պարգևատրվեցին գրքերով: Նույն օրը ամփոփվեցին նաև նախապես հայտարարված՝ Հայրենական Մեծ պատերազմում ֆաշիզմի դեմ տարած հաղթանակի 70-ամյակին նվիրված բանաստեղծության մրցույթի արդյունքները: Ընթերցվեցին 3 լավագույն աշխատանքները, որոնցհեղինակներն արժանացան դրամական պարգևի և պատվոգրերի:
Տոնական միջոցառումների շարքը շարունակեցին Չարենցավանի Գառզուի անվան արվեստի դպրոցի սաները, որոնք մայիսի 7-ին Կրթահամալիրում հանդես եկան տոնական համերգով:
Տոնական շաբաթը եզրափակվեց Սովետական Միության հերոսի կոչմանն արժանացած ոստիկանության ծառայողների հուշապատի բացման հանդիսավոր արարողությամբ, որը տեղի ունեցավ մայիսի 8-ին: Միջոցառմանը ներկա էին ՀՀ ոստիկանության և Կրթահամալիրի ղեկավարությունը, Կրթահամալիրի անձնակազմը, Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերանները, ԵԱՀԿ երևանյան գրասենյակի և «Ռոսսոտրուդնիչեստվո»-ի ներկայացուցիչները և այլ հյուրեր:
Բացման խոսքով հանդես եկավ Կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհ. Վարյանը: Այնուհետև խոսքը տրվեց Հայրենական Մեծ պատերազմի վետերաններին և Սովետական Միության հերոսի կոչմանն արժանացած ոստիկանության ծառայողների հարազատներին: Իրենց ելույթներով հերոսներին հարգանքի տուրք մատուցելու էին եկել նաև Երևանի թիվ 32 դպրոցի սաները:
Տոնական օրն ավարտվեց Կրթահամալիրի քոլեջի մարտական, ֆիզիկական և հատուկ տակտիկական պատրաստականության ամբիոնի կողմից կազմակերպված մարզական միջոցառմամբ:
Կրթահամալիրի ղեկավար կազմը այցելեց «Հաղթանակ» զբոսայգի և ծաղիկներ դրեց Անհայտ զինվորի հուշարձանի անմար կրակի առջև՝ ի հիշատակ Հայրենական մեծ և Արցախյան պատերազմներում զոհվածների։

BackEducational Complex launched a series of events entitled “Month of Great Victories” devoted to the 70th anniversary of victory over fascism in the Great Patriotic War and Artsakh heroic battle
On the occasion of the 70th anniversary of the victory over fascism in the Great Patriotic War, the RoA Police Educational Complex came up with the initiative of organizing a number of events, which were launched on May 4.
As scheduled, by May 4, students of the Academy, College and Training Center of the Educational Complex visited "Mother Armenia" Military museum.
On May 4, Amatuni Virabyan, Director of National Archives of Armenia, gave a report on "Participation of Armenians in the Great Patriotic War" at the Educational Complex. The speech was followed by the screening of "Fighting path of Tamanyan division" movie.
At the beginning of the event scheduled for May 5, Police Major General V. Tretyakov, Head of MIA Volgograd Academy of Russia, extended his welcoming speech and celebratory wishes via a video message to the top management and teaching staff of the Educational Complex. The event was also attended by the Police Colonel Anna Timofeeva, First Deputy Head of IMA Volgograd Academy of Russia. She presented the Educational Complex with an artillery shell dating back to the Great Patriotic War time, filled with Staliningrad holy soil. Anna Timofeeva was awarded with a medal "For Strengthening Cooperation" by the order of Lieutenant General V. Gasparyan, Head of the Armenian Police.
Then the students of the College were on the stage to present a performance dedicated to the great victory and the Artsakh heroic battle.
The festive events also featured the "What, Where, When" intellectual game, the 8th final game of the festive season, which was held on May 6. The Academy and College teams were competing. The best connoisseur of the winning team of the Academy was awarded the book entitled “Life and death of Monte Melkonyan” signed by Arkady Ter-Tadevosyan (Commandos). The connoisseurs of the two teams were awarded books. On the same day, the results of the previously announced poetry contest devoted to the 70th anniversary of the victory over fascism in the Great Patriotic War, were summarized. The three best pieces of poetry were read out, the authors of which received a sum of money and certificates.
The students of Charentsavan Garzu art school continued the series of the festive events. On May 7, they came up with a Festive Concert in the Educational Complex.
The festive week ended with the opening ceremony of the Soviet Union Hero title-winning police officers memorial wall, which took place on May 8. The event was attended by the leadership of the Armenian Police and the Educational Complex, the staff of the Educational Complex, veterans of the Great Patriotic War, representatives of the OSCE Office in Yerevan and "Rossotrudnichestvo" and other guests.
The opening speech was made by Lieutenant General H. Varyan, Head of the Police Educational Complex. Afterwards the floor was given to the veterans of the Great Patriotic War and relatives of the police officers who received the title of the Soviet Union hero. Schoolchildren of 32 School of Yerevan attendee the event to pay tribute to the heroes.
The festive day concluded with a sport event organized by the Department of combat, physical and special tactical training of the College.
The management of the Educational Complex visited “Victory” park and laid flowers at the eternal fire of the memorial to the Unknown Soldier in memory of the victims of Great Patriotic War and Artsakh War.