ՎերադառնալՀիշում եմ և պահանջում…
2015թ. ապրիլի 21-ին ոստիկանության կրթահամալիրում տեղի ունեցավ հայոց Մեծ եղեռնի հարյուրամյա տարելիցին նվիրված միջոցառում: Միջոցառմանը մասնակցում էին կրթահամալիրի ղեկավարությունը, սպայական անձնակազմը, սովորողներ և հյուրեր: Միջոցառման սկզբում ցուցադրվեց փաստավավերագրական ֆիլմ առաջադեմ թուրք և ադրբեջանցի մտավորականների գործունեության վերաբերյալ, որոնք հալածվում են Թուրքիայի կառավարության կողմից հայոց ցեղասպանության մասին ճշմարտությունն ասելու համար: Տեսաֆիլմի վերջում թուրք մտավորականները Ծիծեռնակաբերդի հուշահամալիրում ծնկաչոք ներողություն են խնդրում իրենց նախնիների կողմից կատարած ոճրագործության համար:
Կրթահամալիրի սովորողները ներկայացրին Օսմանյան կայսրության և երիտթուրքերի կողմից իրականացրած ցեղասպանության չորս փուլերը: Այնուհետև նրանք հարգեցին հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած բոլոր երկրները, դատապարտեցին ժխտողականությունը և պահանջեցին աշխարհից ճանաչել հայոց ցեղասպանությունը, քանի որ ցեղասպանությունների կանխարգելման միակ բանաձևը դրանք ճանաչելն է: Ներս բերվեցին Հայաստանի Հանրապետության և հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած բոլոր երկրների դրոշները: Միջոցառումն ուղեկցվեց երաժշտական և գրական կոպոզիցիաներով:
Ավարտին կրթահամալիրի պետ, ոստիկանության գեներալ-լեյտենանտ Հովհաննես Վարյանը պատվոգրեր հանձնեց նախապես հայտարարված ցեղասպանության հարյուրամյա տարելիցին նվիրված շարադրությունների մրցույթի հաղթողներին: Ակադեմիայի պետ, ոստիկանության գնդապետ Ա. Ղազարյանի կողմից շարադրության հաղթողներին հանձնվեցին Պարույր Սևակի «Անլռելի զանգակատուն» գրքի նոր հրատարակության օրինակները:

21-го апреля 2015г. в Образовательном комплексе полиции РА состоялось мероприятие, посвящëнное 100-летию Геноцида армян. На мероприятии принимали участие руководство Образовательного комплекса, офицерский состав, курсанты и гости. В начале мероприятия был продемонстрирован документальный фильм о деятельности ведущих представителей турецкой и азербайджанской интеллигенции, которые подвергаются преследованиям со стороны Турецкого правительства за то, что говорят правду о Геноцидe Армян. В конце фильма представители турецкой интеллигенции в Цицернакаберде на коленях просят прощения за преступления, совершëнные их предками.
Курсанты Образовательного комплекса представили четыре этапа геноцида, совершëнные Османской империей и младотурками. Затем они воздали должное странам, которые признали Геноцид армян, осудили факт его отрицания и потребовали от мира признания геноцида, поскольку единственная формула предупреждения геноцидов- это их признание. Были внесены флаги Республики Армения и всех стран, которые признали Геноцид армян. Мероприятие было сопровождено музыкальными и литературными композициями.
В завершении, начальник Образовательного комплекса, генерал-лейтенант полиции Оганес Варьян вручил грамоты победителям заранее объявленного конкурса сочинений, посвященного 100-летию Геноцида армян. Начальник академии, полковник полиции А. Казарян победителям конкурса сочинений вручил экземпляры книги нового издания Паруйра Севака " Анлрели Зангакатун".