Թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման «Կանալ-Կովկաս» լոկալ օպերատիվ կանխարգելիչ միջոցառումը
«Կանալ-Կովկաս» լոկալ օպերատիվ կանխարգելիչ միջոցառումը
Հոկտեմբերի 1-ից 4-ը անցկացվեց թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման «Կանալ-Կովկաս» լոկալ օպերատիվ կանխարգելիչ միջոցառումը, որի Միջազգային կոորդինացիոն շտաբի օպերատիվ կառավարման կենտրոնը տեղակայված էր Երևանում՝ ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում:
Հոկտեմբերի 1-ին տեղի ունեցավ միջոցառման մասնակից ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների իրավասու մարմինների ներկայացուցիչների նիստը:
Նիստը բացեց և մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ, ոստիկանության գեներալ-մայոր Հունան Պողոսյանը:
Ելույթի համար խոսքը տրվեց «Կանալ-Կովկաս» միջոցառման Միջազգային կոորդինացիոն շտապի օպերատիվ կառավարման ղեկավար, ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման իրավասու մարմինների ղեկավարների Կոորդինացիոն խորհրդի քարտուղար, Ռուսաստանի Դաշնության թմրամիջոցների շրջանառության վերահսկման Դաշնային ծառայության միջազգային-իրավական դեպարտամենտի ղեկավար Սերգեյ Ալյոնկինին:
Շնորհակալություն հայտնելով Հայաստանի Հանրապետության ոստիկանությանը ջերմ ընդունելության և կանխարգելիչ միջոցառման տեխնիկական ապահովման համար՝ Սերգեյ Ալյոնկինը ներկայացրեց նիստի մասնակիցներին:
ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ներկայացուցիչները հանդես եկան ազգային միջգերատեսչական շտաբների պատրաստականության աստիճանի և օպերատիվ գործողությանը մասնակցելու ձևաչափերի վերաբերյալ զեկույցներով:
Ելույթ ունեցողներն անդրադարձան թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության՝ որպես ոչ միայն տարածաշրջանային, այլև անդրազգային հանցավորության չափազանց վտանգավոր տեսակի մարտահրավերներին և ընդգծեցին դրանց համատեղ ուժերով հակազդելու անհրաժեշտությունն ու արդյունավետությունը:
Ելույթ ունեցան՝ ՀԱՊԿ քարտուղարությունից՝ Միխայիլ Մելիխովը, Հայաստանի Հանրապետությունից՝ Վարդան Գևորգյանը, Բելառուսի Հանրապետությունից՝ Ալեքսանդր Վիսոցկին, Ղազախստանի Հանրապետությունից՝ Եռլան Ուատաևը, Ղրղզստանի Հանրապետությունից՝ Ռասուլ Տուրգանովը, Տաջիկստանի Հանրապետությունից՝ Թոջիդդին Նասրիդդինովը, Ռուսաստանի Դաշնությունից՝ Իվան Վոզնեսենսկին, ՌԴ թմրամիջոցների շրջանառության վերահսկողության դաշնային կոմիտեից՝ քննչական դեպարտամենտի ղեկավարի առաջին տեղակալ Ներսես Միրզոյանցը:
Կանխարգելիչ գործողությանն իրենց ձևաչափի և Միջազգային կոորդինացիոն շտաբին ամենօրյա տեղեկատվություն ներկայացնելու կարգի վերաբերյալ տեղեկատվությամբ հանդես եկան դիտորդներ Օլեգ Շչերբինինը (Եվրասիական խմբի ներկայացուցիչ) և Անաստասիա Դերժիցկայան (Ռուսաստանի Ինտերպոլի ներկայացուցիչ):
Նիստին մասնակցում էին նաև ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի, Արտաքին գործերի նախարարության, Ազգային անվտանգության ծառայության, Պետեկամուտների կոմիտեի, Գլխավոր դատախազության, Կենտրոնական բանկի, Հայաստանի Հանրապետությունում ՌԴ անվտանգության դաշնային ծառայության ներկայացուցիչներ:
Նիստի մասնակիցների ստորագրմանը ներկայացվեց թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման «Կանալ-Կովկաս» լոկալ օպերատիվ կանխարգելիչ միջոցառման անցկացման և Միջազգային կոորդինացիոն շտաբի գործունեության կազմակերպման վերաբերյալ որոշումը, համաձայն որի՝ Միջազգային կոորդինացիոն շտաբի գործունեությունը ղեկավարելու է ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման իրավասու մարմինների ղեկավարների Կոորդինացիոն խորհրդի նախագահ Վիկտոր Իվանովը, իսկ Միջազգային կոորդինացիոն շտաբի կառավարումը՝ Կոորդինացիոն խորհրդի քարտուղար Սերգեյ Ալյոնկինը և նրա տեղակալ՝ ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ ԳՎ թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության դեմ պայքարի վարչության պետ Վարդան Գևորգյանը:
Նիստի մասնակիցների տրամադրության տակ էին նաև ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղարի և Կոորդինացիոն խորհրդի նախագահի կողմից հաստատված՝ «Կանալ-Կովկաս» լոկալ կանխարգելիչ գործողության պլանը, որն ամփոփում է գործողության օպերատիվ մտահղացումը, նախապատրաստման և իրականացման միջոցառումների ցանկը, ինչպես և գործողության արդյունքների ամենօրյա հաշվետվությունների աղյուսակները:
Գործողության կազմակերպման և անցկացման, ինչպես և հաշվետվությունների վերաբերյալ օպերատիվ դիրեկտիվները հրապարակեց Օպերատիվ կառավարման Միջազգային կոորդինացիոն շտաբի ղեկավարի տեղակալ Վարդան Գևորգյանը:
Նիստի ավարտին ամփոփիչ խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ոստիկանության պետի առաջին տեղակալ Հունան Պողոսյանը և շնորհակալություն հայտնելով ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ու դիտորդ երկրների ներկայացուցիչներին՝ հաջողություն մաղթեց հետագա աշխատանքում:
Խորհրդակցությունից հետո օպերատիվ կառավարման աշխատանքը տեղափոխվեց հրամանատարական կետ, որը տեղակայված է ՀՀ ոստիկանության կրթահամալիրում:
«Կանալ-Կովկաս» լոկալ օպերատիվ կանխարգելիչ միջոցառման մասնակիցները ծաղկեպսակ և ծաղիկներ դրեցին ծառայողական պարտականությունները կատարելիս զոհված հայ ոստիկանների հուշակոթողին:
Գործողության կազմակերպման և անցկացման, ինչպես և ամենօրյա հաշվետվությունների վերաբերյալ օպերատիվ դիրեկտիվները հրամանատարական կետից, նախապես համաձայնեցված կապուղիներով, ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների ներկայացուցիչների կողմից փոխանցվեցին ազգային միջգերատեսչական շտաբներին:
Հոկտեմբերի 2-ին ոստիկանության կրթահամալիրում շարունակվեց ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների իրավասու մարմինների ներկայացուցիչների աշխատանքը:
Միջազգային կոորդինացիոն շտաբի օպերատիվ կառավարման կետում աշխատանքային խմբերը ծանոթացան ստացված տեղեկատվությանը, ապա վերլուծության եւ քննարկման արդյունքում կոնկրետ որոշումներ կայացվեցին համագործակցության, ինչպես եւ կազմակերպչական մի շարք այլ ուղղություններով:
Հոկտեմբերի 4-ին ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանի և ոստիկանության բարձրաստիճան սպաների ու հյուրերի ուղեկցությամբ Ոստիկանության կրթահամալիրում տեղակայված Միջազգային կոորդինացիոն շտաբի օպերատիվ կառավարման կետ այցելեցին ՀԱՊԿ գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան և ՌԴ թմրամիջոցների վերահսկողության դաշնային ծառայության տնօրեն Վիկտոր Իվանովը:
Նրանք ծանոթացան աշխատանքի կազմակերպմանն ու ընթացքին, այնուհետև Կրթահամալիրի վարժահրապարակում հետևեցին ՀՀ ոստիկանության ԿՀԴՊ գլխավոր վարչության Հատուկ նշանակության վարչության ծառայողների ցուցադրական վարժանքներին, որոնց սցենարում ներառված էին թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության բացահայտման, կանխման ու կասեցման արդիական եղանակներ ու միջոցներ:
Ցուցադրական վարժանքների ավարտին ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը շնորհակալություն հայտնեց և բարի ծառայություն մաղթեց Հատուկ նշանակության վարչության մարտիկներին:
Հոկտեմբերի 4-ին տեղի ունեցավ թմրամիջոցների անօրինական շրջանառության հակազդման «Կանալ-Կովկաս» լոկալ օպերատիվ կանխարգելիչ միջոցառման մասնակից ՀԱՊԿ անդամ-պետությունների իրավասու մարմինների ներկայացուցիչների ամփոփիչ նիստը:
Նիստի բացման խոսքով հանդես եկավ և օպերատիվ կանխարգելիչ միջոցառման մասնակիցներին ողջունեց ՀՀ ոստիկանության պետ, գեներալ-լեյտենանտ Վլադիմիր Գասպարյանը:
ՌԴ թմրամիջոցների վերահսկողության դաշնային ծառայության տնօրեն Վիկտոր Իվանովը բարձր գնահատեց միջոցառման կազմակերպչական մակարդակն ու կատարված աշխատանքը և ամփոփեց գործողության նախնական արդյունքները:
Մասնավորապես նշվեց, որ հոկտեմբերի 1-ից 4-ը «Կանալ-Կովկաս» գործողությանը մասնակցել է 55.235 մարդ, առգրավվել է 12 տոննա 194 կիլոգրամ թմրամիջոց, այդ թվում՝ հաշիշ, ափիոն, հերոին, կոկաին, սինթետիկ թմրամիջոցներ և պրեկուրսորներ:
ՀՀ Ազգային անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արթուր Բաղդասարյանը նույնպես կարևորեց գործողության կազմակերպվածությունն ու ուժերի ներդաշնակեցումը և մասնակիցներին շնորհավորեց հաջողության համար:
ՀԱՊԿ Գլխավոր քարտուղար Նիկոլայ Բորդյուժան շնորհակալություն հայտնելով կատարված աշխատանքի համար՝ ընդգծեց, որ Հայաստանի ոստիկանությունը արել էր ամեն ինչ օպերատիվ կանխարգելիչ գործողությունը անհրաժեշտ մակարդակով կազմակերպելու և արդյունավետ փոխգործակցություն ապահովելու համար:
Նիստից հետո Վլադիմիր Գասպարյանը, Վիկտոր Իվանովը և Նիկոլայ Բորդյուժան պատասխանեցին լրագրրողների հարցերին:

Локальная профилактическая операция по противодействию незаконному обороту наркотиков «Канал-Кавказ»
С 1 по 4 октября в Ереване состоялась локальная профилактическая операция по противодействию незаконному обороту наркотиков «Канал-Кавказ», центр оперативного управления Международного координационного штаба которой был расположен в Ереване – в образовательном комплексе полиции Республики Армения.
1-го октября состоялось заседание представителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков государств-членов ОДКБ, участвующих в мероприятии.
С вступительной речью выступил и приветсвовал гостей первый заместитель начальника полиции РА, генерал-майор полиции Унан Погосян.
Затем слово для выступления было предоставлено руководителю оперативного управления международного координационного штаба, секретарю Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков государств-членов ОДКБ, руководителю международно-правового департамента Федеральной службы Российской Федерации по контролю за оборотом наркотиков Сергею Алёнкину.
Сергей Алёнкин выразил полиции РА свою признательность и благодарность за теплый прием и техническое обеспечение профилактического мероприятия, а затем представил участников заседания.
Представители государств-членов ОДКБ выступили с докладами о степени готовности национальных межведомственных штабов к проведению операции и возможных форматах участия в оперативных действиях. Докладчики коснулись темы крайне опасных вызовов незаконного оборота наркотических средств, как не только региональной, но и транснациональнной преступности, подчеркнули необходимость и эффективность противодействия  этим вызовам совместными усилиями.
Выступили также от секретариата ОДКБ - Михаил Мелихов, от Республики Армения - Вардан Геворгян, от Республики Беларусь – Александр Высоцкий, от Республики Казахстан – Уатаев Ерлан, от Кыргызской Республики – Турганов Расул, от Республики Таджикистан – Насриддинов Тоджиддин, от Российской Федерации – Иван Вознесенкий, от Федерального комитета РФ по контролю за незаконным оборотом наркотиков – первый заместитель руководителя следственного департамента Нерсес Мирзоянц.
О формате своего участия в операции и порядке ежедневного предоставления информации в МКШ о результатах проведенных мероприятий выступили наблюдатели  Щербинин Олег (представитель от Евразийской группы) и Держицкая Анастасия (представитель от Интерпола России).
В заседании участвовали также представители от Совета национальной безопасности РА, Министерства иностранных дел, Службы национальной безопасности, Комитета государственных доходов, Генеральной прокуратуры, Центрального банка, Федеральной службы безопасности РФ в Республике Армения, НЦБ Интерпола в Армении.
На подписание участников заседания было представлено Решение о проведении локальной профилактической операции по противодействию незаконному обороту наркотиков «Канал-Кавказ» и организации деятельности Международного координационного штаба, согласно которому, организуется деятельность Международного координационного штаба по руководству операцией во главе с Председателем Координационного совета руководителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков государств – членов ОДКБ Ивановым Виктором, а также Оперативного управления МКШ под руководством секретаря Координационного совета Сергея Аленкина и его заместителя - начальника Управления по борьбе с незаконным оборотом наркотиков Главного управления по борьбе с организованной преступностью Полиции Республики Армения Вардана Дерениковича Геворкяна.
В распоряжении участников заседания находились также утвержденный Генеральным секретарем ОДКБ и председателем Координационного Совета план проведения локальной профилактической операции «Канал-Кавказ», отражающий оперативный замысел операции, перечень мероприятий по ее подготовке и проведению, а также таблицы ежедневных отчетов о результатах операции.
Порядок организации и проведения операции, а также оперативные директивы о предоставлении ежедневной отчетности были опубликованы первым заместителем ГУБОП Варданом Бадасяном.
К концу заседания с обобщающей речью выступил первый заместитель начальника полиции РА Унан Погосян, который, выразив благодарность представителям государств – членов ОДКБ и государств - наблюдателей за участие в совещании, пожелал успехов в дальнейшей работе.
2-го октября работа представителей компетентных органов по противодействию незаконному обороту наркотиков государств-членов ОДКБ продолжалась в образовательном комплексе полиции РА.
В пункте оперативного управления Международного координационного штаба рабочие группы ознакомились с поступившей информацией, затем в результате анализа и обсуждения были приняты конкретные решения о направлениях сотрудничества и ряда других организационных вопоросов.
4-го октября главный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа и директор Федеральной службы РФ по контролью за незаконным оборотом наркотиков Виктор Иванов в сопровождении начальника полиции РА, генерал-лейтенанта Владимира Гаспаряна, высокопоставленных офицеров и гостей, нанесли визит в пункт оперативного управления Международного координационного штаба, расположенный в образовательном комплексе полиции РА, где ознакомились с процессом организации работы и самим ходом работы, затем проследили за показательными учениями сотрудников Управления специального назначения Главного управления по борьбе с организованной прступностью полиции РА. В сценарий учений были включены способы и меры по раскрытию и предотвращению преступлений в сфере незаконного оборота наркотиков.
К концу показательных учений начальник полиции РА Владимир Гаспарян выразил свою благодарность и пожелал доброй службы борцам Управления специального назначения.
4-го октября состоялось пленарное заседание представителей правоохранительных органов государств-членов ОДКБ, участвующих в мероприятии.
С вступительной речью выступил и приветсвовал гостей начальника полиции РА, генерал-лейтенант полиции РА Владимир Гаспарян.
Директор Федеральной службы РФ по контролю за незаконным оборотом наркотиков Виктор Иванов высоко оценил организационный уровень мероприятия и выполненную работу, подводя итоги предварительных результатов операции.
В частности, было отмечено, что с 1 по 4 октября в операции “Канал-Кавказ” приняли участие 55.235 человек,  было изъято 12 тонн 194 кг наркотиков, среди них – гашиш, опиум, героин, кокаин, синтетические наркотики и прекурсоры.
Секретарь Совета национальной безопасности РА Артур Багдасарян также подчеркнул важность обеспечения высокого уровня организации мероприятия и гармонизации усилий, поздравил участников с успехами.
Главный секретарь ОДКБ Николай Бордюжа выразил свою признательность и благодарность за проделанную работу, подчеркнув, что полиция Республики Армения сделала все возможное для обеспечения эффективного взаимодействия и необходимого уровня организации профилактической операции.
Ряд участников мероприятия “Канал-Кавказ” был удостоен наград.
По окончании заседания Владимир Гаспарян, Виктор Иванов и Николай Бордюжа ответили на вопросы журналистов.