Միջազգային մրցույթում հաղթեցին մեր սովորողները
Մարտի 1-ից 31-ը տեղի է ունեցել ՌԴ ՆԳՆ Օմսկի ակադեմիայի կազմակերպած  «Who Will Believe My Verse in Time to Come» միջազգային մրցույթը՝ վավերական բանաստեղծության լավագույն բանաստեղծական թարգմանության համար։ Մրցույթին մասնակցեց տարբեր երկրների ՆԳՆ համակարգի 18 ուսումնական հաստատության՝ 211 սովորող:
Մասնագիտական ժյուրին ընտրեց 20 հաղթողի, որոնց թվում էր ՀՀ ՆԳՆ ոստիկանության կրթահամալիրի 4 սովորող՝ ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի 3-րդ կուրսի առկա անվճար ուսուցման սովորող, ոստիկանության ավագ սերժանտ Արմեն Աղաբեկյանը, 1-ին կուրսի սովորող, կրտսեր սերժանտ Լիդիա Գրիգորյանը, 1-ին կուրսի սովորող, կրտսեր սերժանտ Միլենա Ասրյանը և ակադեմիայի իրավագիտության ֆակուլտետի վճարովի ուսուցման սովորող Զարուհի Պետրոսյանը:
Մրցույթի բոլոր մասնակիցները հանդես էին եկել Մայքլ Սեյջի՝ «Keep on keeping on» բանաստեղծության իրենց իսկ թարգմանած ռուսերեն տարբերակով։ Հաղթողները կարդացին իրենց թարգմանությունները, փոխանակվեցին տպավորություններով և քննարկեցին թարգմանության առանձնահատկությունները:
Հանդիպմանը ներկա էր նաև Կրթահամալիրի լեզուների ամբիոնի պետի ժամանակավոր պաշտոնակատար, մանկավարժական գիտությունների թեկնածու, դոցենտ, ոստիկանության փոխգնդապետ Գալինա Ռուսակովան, որը շնորհակալություն հայտնեց միջոցառման կազմակերպիչներին և ընդգծեց, որ  Հայաստանում առաջին թարգմանությունները կատարվել են դեռևս 405 թվականին։ «Հայերեն թարգմանությունների շնորհիվ պատմության համար պահպանվել են բազմաթիվ եզակի գրական ստեղծագործություններ, որոնց բնագրերը կորել են»,- ասաց Գ․ Ռուսակովան։

Наши студенты выиграли международный конкурс
С 1 по 31 марта прошел Международный конкурс «Who Will Believe My Verse in Time to Come», организованный Омской академией МВД РФ на лучший поэтический перевод оригинального текста стихотворения. В конкурсе приняли участие 211 учащихся из 18 учебных заведений системы МВД разных стран.
Профессиональное жюри выбрало 20 победителей, в том числе 4 учащихся Образовательного комплекса МВД РА: учащийся 3-го курса юридического факультета Академии, старший сержант полиции Армен Агабекян, учащаяся 1-го курса, младший сержант Лидия Григорян, учащаяся 1-го курса, младший сержант Милена Асрян и учащаяся платного обучения юридического факультета Академии Заруи Петросян.
Победители прочитали свои переводы на русский язык стихотворения Майкла Сейджа «Keep on keeping on», обменялись впечатлениями и обсудили особенности перевода.
На встрече присутствовала также временно исполняющая обязанности начальника кафедры языков Образовательного комплекса, кандидат педагогических наук, доцент, подполковник полиции Галина Русакова, руководившая участием учащихся в конкурсе. От лица Образовательного комплекса она поблагодарила организаторов мероприятия и подчеркнула, что первые переводы в Армении были сделаны еще в 405 году. «Благодаря армянским переводам для истории сохранилось множество уникальных литературных произведений, оригиналы которых уже утеряны», - сказала Г. Русакова.