Միջազգային գիտագործնական համաժողով
Հունիսի 15-ին ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրում տեղի ունեցավ «Կիբերհանցավորության դեմ պայքարի քրեաիրավական, քրեադատավարական և քրեաբանության հիմնախնդիրները» թեմայով գիտագործնական համաժողովը։
Բացման խոսքով հանդես եկավ ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պետ, ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Մանուկ Մուրադյանը՝  ընդգծելով, որ ժամանակակից աշխարհում իրավապահ համակարգի արդի հիմնախնդիրներից է կիբերհանցավորության կանխարգելումն ու դրա դեմ պայքարը։ Նա վստահեցրեց, որ գիտական զեկույցներն ու քննարկումները  կնպաստեն այդ հիմնախնդրի խորքային ուսումնասիրմանը։
ՌԴ ՆԳՆ Ռոստովի իրավաբանական ինստիտուտի պետ, ի․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Դմիտրի Տիշինը ևս ողջունեց մասնակիցներին ու համաժողովի կազմակերպիչներին շնորհակալություն հայտնեց նման կարևոր թեմային անդրադառնալու համար։
Կրթահամալիրի նախաձեռնությամբ իրականացված համաժողովին առցանց եղանակով մասնակցում էին ՌԴ ՆԳՆ համառուսաստանյան գիտահետազոտական ինստիտուտի, Ռոստովի իրավաբանական ինստիտուտի, Վ․ Յա․ Կիկոտի անվան Մոսկվայի համալսարանի, Օրյոլի իրավաբանական ինստիտուտի, Սիբիրի իրավաբանական ինստիտուտի, Կրասնոդարի համալսարանի, Ուզբեկստանի Հանրապետության ՆԳՆ ակադեմիայի ներկայացուցիչները։ ՀՀ ներկայացնում էին Փորձաքննությունների ազգային բյուրոյի քրեաբանության կիրառական հիմնախնդիրների գիտահետազոտական կենտրոնի պետ, ի․գ․թ․, դոցենտ  Գևորգ Իսրաելյանը և ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի ակադեմիայի ՕՀԳ  և կրիմինալիստիկայի ավագ դասախոս, ոստիկանության փոխգնդապետ Լուսինե Սարդարյանը։
Ելույթներն ընդգրկում էին այնպիսի հիմնախնդիրներ, ինչպիսիք են ԱՊՀ երկրներում կիբերհանցավորության դեմ պայքարի իրավական հիմքերը, քրեական դատավարությունում կիրառվող թվային տեխնոլոգիաները, կիբերվիկտիմոլոգիայի հասկացությունը և առանձնահատկությունները, թմրամիջոցների ապօրինի շրջանառությունը վիրտուալ աշխարհում և դրա դեմ պայքարի միջազգային փորձը, ժամանակակից տեխնոլոգիաների կիրառմամբ իրականացվող խարդախությունը, կիբերհանցագործությունների քննության ընթացքում  իրականացվող քննչական գործողությունները և այլ հիմնահարցեր։
Զեկույցներն ընթանում էին  ակտիվ քննարկումներով և մտքերի փոխանակմամբ։
Գիտաժողովն ամփոփեց ՀՀ ՆԳՆ կրթահամալիրի պետի առաջին տեղակալ, ի.․գ․թ․, դոցենտ, ոստիկանության գնդապետ Միսակ Մարկոսյանը։ Նա շնորհակալություն հայտնեց արդյունավետ և ընդգրկուն զեկույցների ու քննարկումների համար՝ նշելով, որ դրանք տեղ կգտնեն Կրթահամալիրի գիտական հանդեսում։

Международная научно-практическая конференция
15 июня в Образовательном комплексе МВД РА состоялась научно-практическая конференция на тему: «Уголовно-правовые, уголовно-процессуальные и криминалистические проблемы борьбы с киберпреступностью».
Со вступительной речью выступил начальник Образовательного комплекса МВД РА, к.ю.н., доцент, полковник полиции Манук Мурадян, подчеркнув, что одной из актуальных проблем правоохранительной системы в современном мире является предотвращение киберпреступности и борьба с ней. Он заверил, что научные доклады и обсуждения будут способствовать глубинному изучению этой проблемы.
Начальник Ростовского юридического института МВД РФ, к.ю.н., доцент, полковник полиции Дмитрий Тишин и заместитель начальника Сибирского юридического института МВД России (по учебной работе), кандидат юридических наук, доцент, полковник полиции Алексей Калугин также поприветствовали участников и поблагодарили организаторов конференции за обращение к столь важной теме.
В конференции, организованном по инициативе Образовательного комплекса, в режиме онлайн приняли участие представители Всероссийского научно-исследовательского института МВД РФ, Ростовского юридического института МВД РФ, Московского университета имени В. Я. Кикотя МВД РФ, Орловского юридического института МВД РФ, Сибирского юридического института МВД РФ, Краснодарского университета МВД РФ, Академии МВД Республики Узбекистан. Республику Армения представляли начальник Научно-исследовательского центра прикладных проблем криминологии Национального бюро экспертиз, к. ю. н., доцент Геворг Исраелян и старший преподаватель ОРД и криминалистики Академии Образовательного комплекса МВД РА, подполковник полиции Лусине Сардарян.
Выступления охватывали такие проблемы, как правовые основы борьбы с киберпреступностью в странах СНГ, цифровые технологии, применяемые в уголовном судопроизводстве, понятие и особенности кибервиктимологии, незаконный оборот наркотиков в виртуальном мире и международный опыт борьбы с ним, мошенничество с применением современных технологий, следственные действия в ходе расследования киберпреступлений и другие вопросы.
Доклады проходили в ходе активных обсуждений и обмена мнениями.
Модератором конференции был первый заместитель начальника Образовательного комплекса МВД РА, к. ю.н., доцент, полковник полиции Мисак Маркосян. Он поблагодарил за интересные всеобъемлющие доклады и обсуждения, отметив, что они найдут место в научном журнале Образовательного комплекса.